Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Ile żwirku wsypać do kuwety i co ile go zmieniać?



Kuweta to dla każdego kota szczególne miejsce. Dobra toaleta musi spełniać specyficzne wymagania mruczka nie tylko pod względem wielkości i umiejscowienia, ale również warunków higienicznych. By pupil chętnie korzystał ze swojej kuwety, warto zadbać o odpowiednią ilość żwirku i jego regularną wymianę. Ile żwirku powinno znaleźć się w kociej toalecie? Jak utrzymać czystość w kuwecie futrzaka i co zrobić ze zużytą ściółką? 
 

Ile żwirku wsypać do kuwety?

Rodzaj żwirku to jeden z najważniejszych czynników wpływających na komfort korzystania z kuwety. Dobry żwirek dla kota powinien jednocześnie umożliwiać utrzymanie optymalnych warunków higienicznych w toalecie, jak i pozwalać kotu na realizację typowych zachowań związanych z wydalaniem.
 
Choć kocie upodobania bywają zróżnicowane, najbardziej uniwersalne i akceptowane przez większość zwierzaków są podłoża zbliżone pod względem struktury i granulacji do piasku. Koty zwykle preferują żwirki drobnoziarniste, miękkie, suche, sypkie, o luźnej strukturze. Niektóre koty mają jednak specyficzne wymagania co do podłoża – zawsze musisz mieć pewność, czy twój podopieczny akceptuje daną ściółkę. W przypadku kilku kotów konieczne może być stosowanie różnych typów podłoży.
 
Koty zwykle oddają mocz 2-3 razy dziennie, a wypróżniają się raz dziennie. Już młode kocięta instynktownie rozpoznają podłoża odpowiednie do wydalania. Sekwencja wydalania u domowego kota składa się z następujących elementów:
 
  • wyboru miejsca wydalania, 
  • wąchania podłoża, 
  • wykopania zagłębienia, 
  • przyjęcia odpowiedniej pozycji, 
  • oddania moczu lub kału, 
  • odwrócenia się, 
  • kontroli zapachu, 
  • zakopania odchodów lub zagłębienia, 
  • ponownej kontroli zapachu,
  • opuszczenia miejsca wydalania. 
 
Aby wizyta kota w kuwecie była udana, cała sekwencja załatwiania potrzeb fizjologicznych musi przebiegać bez problemów. Właściciele kotów powinni zwrócić szczególną uwagę na ilość żwirku w kuwecie. Ma to spore znaczenie zarówno dla komfortu zwierzaka, jak i zachowania czystości w kuwecie kota oraz domowym otoczeniu. Jeśli żwirku będzie zbyt mało, kot może przestać korzystać z kuwety. Cienka warstwa podłoża może też nie zaabsorbować cieczy i brzydkiego zapachu. Nie należy wypełniać jednak kuwety po same brzegi –żwirek będzie się wtedy wysypywał i roznosił po mieszkaniu. Jeżeli mimo wypełnienia kuwety na odpowiednią głębokość, kot wyrzuca żwirek ze swojej toalety, możesz rozważyć zakup krytej kuwety, która ograniczy ten problem. 

↓ Żwirki dla kotów ↓ 
 
 
Generalna zasada mówi, że poziom żwirku w kuwecie dla kota powinien wynosić minimum 5 cm. Dla większego komfortu mruczka żwirek należy wsypać na wysokość 7 – 10 cm. Taka warstwa żwirku pozwala kotu swobodnie zakopywać odchody. Jednocześnie chroni dno kuwety przed bezpośrednim kontaktem z nieczystościami Twojego kota. Ilość podłoża, jaką trzeba zużyć jednorazowo, uzależniona jest więc od jego rodzaju. Jeśli używasz żwirku gruboziarnistego, będziesz potrzebował go mniej niż drobnoziarnistego. 
 

Jak często wymieniać żwirek dla kota?

Koty słyną z zamiłowania do czystości. Nic więc dziwnego, że brudny żwirek i nieprzyjemne zapachy unoszące się wokół mogą skutecznie zniechęcić je do korzystania ze swojej toalety. Nigdy nie zaniedbuj zatem regularnego sprzątania kuwety futrzaka. Jak często warto przeprowadzać w niej porządki?
 
Raz lub dwa razy dziennie z kuwety należy usunąć nieczystości i granulki zużytego żwirku. Do wybierania bryłek warto użyć łopatki do żwirku. Pomaga ona bezpiecznie i łatwo wybrać grudki. Warto mieć przy sobie worek foliowy, do którego można od razu wrzucić ściółkę. Brudny żwirek należy uzupełnić świeżym, by warstwa ściółki miała nadal odpowiedni poziom.
 
Częstotliwość wymiany żwirku uzależniona jest od jego rodzaju, stopnia zanieczyszczenia oraz liczby kuwet w domu. Żwirek niezbrylający należy wymieniać co najmniej raz w tygodniu. Całkowita wymiana żwirku bentonitowego (zbrylającego) konieczna jest z reguły przynajmniej raz w miesiącu. Z kolei żwirek silikonowy zaleca się wymieniać średnio co 2-3 tygodnie. Pamiętaj – żwirek zapachowy powinieneś wymieniać równie często co bezzapachowy. 
 
Czasami futrzak sam sygnalizuje, że kuweta dla kota jest zbyt brudna. Jeśli kot załatwia się tuż obok toalety, podczas wydalania stoi na jej brzegu lub nie zakopuje odchodów, może to wskazywać, że warunki higieniczne mu nie odpowiadają. W takiej sytuacji warto pomyśleć o częstszych porządkach lub wypróbować wsad higieniczny do kuwet, który wydłuży czas stosowania żwirku. Szczególnie zadbaj o higienę, jeśli z kuwety korzysta kociak – w okresie kocięctwa kształtują się nawyki higieniczne. Jeśli na tym etapie zwierzak zniechęci się do wydalania w kuwecie, znacznie trudniej będzie go później do tego przekonać. 
 

Gdzie wyrzucić zużyty żwirek?

Wielu kocich opiekunów zastanawia się, co zrobić ze zużytym żwirkiem. Zawsze warto przeczytać zalecenia producenta i dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo utylizować ściółkę. O ile same odchody zwierząt można bez przeszkód spuścić w toalecie, ze żwirkiem jest już trochę inaczej. Nie można wyrzucać go do toalety – nawet w przypadku żwirków niezbrylających istnieje ryzyko jej uszkodzenia i zatkania. Żwirek zbrylający pod wpływem wilgoci tworzy bryłki, dlatego może on zatkać odpływ. 
 
Zanieczyszczona ściółka biodegradowalna wbrew pozorom niezbyt nadaje się na kompost, szczególnie jeśli ma on służyć w ogrodzie warzywnym. Mogą znajdować się w niej pasożyty lub inne szkodliwe dla zdrowia elementy. Najlepszą metodą utylizacji żwirku – niezależnie od jego typu – jest więc jego wyrzucenie do pojemnika na odpady zmieszane. 
 

Jak prawidłowo czyścić kuwetę kota?

Przynajmniej raz w miesiącu warto dokładnie wyczyścić kuwetę ulubieńca. Sprzątanie najlepiej wykonywać w gumowych rękawiczkach ochronnych. Do czyszczenia toalety pupila można wykorzystać wodę z mydłem lub łagodny płyn do naczyń. Pomocne mogą okazać się także specjalne środki do czyszczenia kuwet. Nie należy natomiast stosować silnych detergentów, zwłaszcza o zapachu cytrusów – mogą podziałać na futrzaka odstraszająco. Toaletę pupila powinieneś czyścić miękką gąbką lub szmatką, która nie pozostawi rys. Po umyciu akcesorium trzeba dokładnie spłukać ciepłą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. 
Jeśli zwierzakowi zdarza się brudzić poza kuwetą, dokładnie wyczyść także wszystkie zanieczyszczone powierzchnie. W innym wypadku mruczący podopieczny może traktować je jako miejsca wydalania. Do czyszczenia miejsc zabrudzonych przez futrzaka warto użyć preparatów enzymatycznych, które rozłożą związki organiczne i pozwolą trwale pozbyć się nieprzyjemnych woni. 
 
Warto wiedzieć, że plastikowe toalety po pewnym czasie chłoną zapachy z otoczenia. Z tego powodu mogą nieprzyjemnie pachnieć nawet po gruntownym czyszczeniu. Po upływie 6 miesięcy lub najpóźniej roku kuwetę kota trzeba więc wymienić na nową. 
 
Jeżeli mimo dogodnych warunków panujących w toalecie kot i tak poszukuje innych miejsc do wydalania, problem może być głębszy. Zdarza się, że jest to sygnał choroby, niepokoju lub napięć w relacjach społecznych. W takiej sytuacji warto skorzystać z porady lekarza weterynarii lub behawiorysty. 





Autorka: Marta Majewska
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.