Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Dlaczego koty śpią na człowieku i w nogach łóżka?



Koty towarzyszą ludziom już od setek lat, a jednak wciąż skrywają wiele tajemnic. Jednym z najbardziej zastanawiających zwyczajów w kocim repertuarze jest układanie się do snu na klatce piersiowej opiekuna lub w nogach jego łóżka. Co to może oznaczać? Sprawdź, dlaczego kot śpi na człowieku i co pragnie Ci w ten sposób zakomunikować!
 

Dlaczego kot kładzie się na klatce piersiowej człowieka?

Koty uchodzą za skrytych samotników, którzy człowieka potrzebują jedynie do napełniania miski. Tymczasem, zwierzaki te wcale nie są takimi indywidualistami, jak mogłoby się wydawać. Potrafią niezwykle mocno przywiązać się do swoich opiekunów i potrzebują ludzkiego towarzystwa nie mniej niż psy. Problem w tym, że koty okazują swe uczucia mniej wylewnie, a sygnały świadczące o ich przyjaźni i przywiązaniu są często mylnie interpretowane. Przykładem zachowania niedocenianego lub często zupełnie nierozumianego przez ludzi jest właśnie ucinanie sobie drzemek na łóżku opiekuna albo na nim samym. Dlaczego koty tak bardzo lubią spać z człowiekiem? Interpretacji jest kilka!
 

Kot kładzie się na człowieku - 4 powody dziwnego zachowania

Koty robią wiele rzeczy, które ludziom trudno jest zrozumieć. Na szczęście w tym wypadku sprawa jest prosta. Wystarczy przyjrzeć się naturalnym kocim zwyczajom i instynktownym potrzebom tych zwierząt, by zrozumieć, dlaczego tak bardzo lubią sypiać u boku ludzi. 
 
Poczucie bezpieczeństwa

Zastanawiasz się, dlaczego koty śpią z ludźmi lub bezpośrednio na nich? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – kot kładzie się na człowieku, kiedy mu ufa i czuje się bezpiecznie w jego towarzystwie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że zwierzaki, zwłaszcza te żyjące na wolności, rzadko pozwalają sobie na głęboki sen w fazie REM. W naturze koty są bowiem nie tylko drapieżnikami, ale i potencjalnymi ofiarami. Dlatego w czasie snu zachowują czujność i śpią w pozycji, z której można się zerwać i szybko uciec w chwili zagrożenia.
Jeśli zatem pupil wybiera na miejsce drzemki Twoje kolana albo klatkę piersiową, do tego wyciąga się swobodnie, wystawia brzuszek albo mruczy przez sen, to znaczy, że darzy Cię wielkim zaufaniem. Głęboki sen to oznaka zaniechania czuwania i złożenia swego bezpieczeństwa w ręce pozostałej części stada, czyli Ciebie. Co więcej, spanie na Twojej klatce piersiowej może wpływać na kota kojąco. Regularne bicie serca, równy oddech oraz miarowe unoszenie się i opadanie klatki stanowią dla niego informację, że w otoczeniu nie dzieje się nic niepokojącego i nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo.

↓ Zabawki dla kotów ↓ 
 
Oznaczanie terytorium

Czy zdarzyło się, aby Twój kot najpierw ocierał się o Ciebie, a potem ułożył się wygodnie do snu na Twoim brzuchu albo kolanach? Jeśli tak, to zwierzak prawdopodobnie oznaczał w ten sposób swoje terytorium. Warto wiedzieć, że koty są niezwykle terytorialne i wyczulone na znajome zapachy oraz feromony. Potrafią wyczuwać poprzez nie różne sygnały płynące z otoczenia, na przykład świadczące o obecności innych osobników na ich rewirze. Koty domowe pozostawiają swój zapach nie tylko na przedmiotach, ale i na ludziach. Kiedy Twój pupil ociera się o Ciebie, daje wyraz kociej miłości i sygnalizuje, że uważa Cię za przyjaciela oraz członka stada.
 
Utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała

Kolejnym powodem, dla którego niektóre koty wolą drzemać na człowieku niż na swoim własnym legowisku jest ciepło. Jak wiadomo, zwierzęta te są chodzącymi detektorami ciepła. Koty uwielbiają wygrzewać się na nasłonecznionych parapetach, klawiaturach laptopów albo przy kominkach. Dzięki temu w czasie snu zachowują komfort termiczny i optymalną ciepłotę ciała.
Tak się składa, że Twoje ciało również jest nieco cieplejsze niż zwykłe posłanie, a przez to mruczek widzi w nim po prostu lepsze miejsce do drzemki. Zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy zwierzę najchętniej śpi tam, gdzie może ograniczyć niepotrzebną utratę ciepła z organizmu. Twoja pierś nadaje się do tego idealnie! Bliskość, przytulanie i głaskanie są dla kota dodatkową korzyścią płynącą z wyboru tej lokalizacji.
 
Obserwacja otoczenia

Jeszcze inna teoria mówi, że kot kładzie się na piersi człowieka po to, by zyskać wygodne miejsce i dobry punkt obserwacyjny w jednym. Tors i piersi są najwyższym punktem na ciele człowieka, gdy znajduje się w pozycji leżącej. Koty często wybierają klatkę piersiową, by móc nadal swobodnie obserwować otoczenie i nadzorować to, co dzieje się wokół. Wysokość daje kotom poczucie bezpieczeństwa. Z tego samego powodu lubią wylegiwać się na półkach czy wyższych drapakach. Gdy w pobliżu wydarzy się coś niepokojącego, kot prawdopodobnie od razu to zauważy.
 
Wielu behawiorystów uważa też, że koty lubią spać na piersiach człowieka, by mieć widok na jego twarz. Nagłe wybudzenie się ze snu i zmiany w rytmie Twojego oddechu to dla zwierzaka kolejny sygnał, że dzieje się coś niepokojącego.
 

Dlaczego koty śpią w nogach łóżka - co to może oznaczać?

Koty potrafią spać w najdziwniejszych miejscach i w pozycjach, które człowiek przypłaciłby kontuzją kręgosłupa. Patrząc na to w tym świetle, można przyjąć, że Twoje łóżko wcale nie jest tak dziwną czy nieoczywistą lokalizacją na drzemkę. Koty wybierają je, kiedy chcą przebywać w tym samym miejscu, co właściciel, ale nie lubią, gdy ich odpoczynek jest zakłócany. Jeśli przez sen często zmieniasz pozycję, mruczek może uznać, że w nogach łóżka będzie mu po prostu wygodniej. W ten sposób zapewnia sobie komfort, a jednocześnie zachowuje poczucie bliskości z Tobą lub innym domownikiem.
 

Kot traktuje Twoje łóżko jak własne? Czy to bezpieczne?

Wielu ludzi uwielbia spać ze swoimi futrzakami. Towarzystwo pupila, jego mruczenie i miękkie futerko działają kojąco i relaksująco. Badania wykazały nawet, że bliskość i głaskanie kota obniża ciśnienie i ma zbawienny wpływ na nerwy oraz samopoczucie człowieka. W spaniu z futrzakiem nie ma więc nic złego, o ile oczywiście zadbasz właściwie o jego higienę. Jeśli pozwalasz swojemu kotu na drzemki we własnym łóżku, pamiętaj o regularnych szczepieniach i odrobaczaniu zwierzęcia. Mruczki są z natury czyściochami i same świetnie radzą sobie z własną higieną, ale jeśli śpicie razem, to przynajmniej raz na jakiś czas kota należy też dokładnie wykąpać.
 

Kiedy kota należy przenieść na własne legowisko?

Jeśli towarzystwo kota pod własną kołdrą nie do końca Ci odpowiada, trzeba pomyśleć o osobnym legowisku. Będzie to niezbędne w sytuacji, gdy cierpisz na alergię, bezsenność lub inne dolegliwości, które futrzak mógłby niechcący pogorszyć. Aby zachęcić pupila do drzemek na własnym posłaniu, należy zatroszczyć się o jego komfort. Wybierz legowisko dla kota na lekkim podwyższeniu, na przykład na drapaku. Ustaw je w ciepłym i osłoniętym od przeciągów miejscu. Możesz też lekko spryskać je kocimi feromonami, które pozwolą kotu wyciszyć się i zrelaksować.
 

↓ Legowiska dla kotów ↓ 
 

 
 Autorka: Angelika Podgajna
 
 
 
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.