Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Mowa królika - dlaczego tupie, liże i jak okazuje miłość?



Znalezienie wspólnego języka to podstawa do zbudowania relacji z każdym zwierzątkiem. Rozszyfrowanie króliczej mowy ciała nie zawsze jest jednak proste. Sygnały wysyłane przez króliki zwykle są bardzo subtelne i niejednoznaczne. Czujnie obserwując królika miniaturkę, możesz jednak dowiedzieć się sporo o jego samopoczuciu i uczuciach. Zastanawiasz się, co chce powiedzieć Ci Twój pupil? Wyjaśniamy, co oznaczają zachowania i odgłosy królika domowego. 
 

Mowa ciała królika – dlaczego Twój pupil tupie?

Króliki to tajemnicze i nieco skryte zwierzęta, którym udało się podbić serca ludzi na całym świecie. Znanych jest wiele ras tych sympatycznych zwierzaków, m.in. nowozelandzki czerwony, belgijski olbrzym, reks, angora. Mimo zewnętrznych różnic wszystkie króliki sporo łączy pod względem behawioralnym.
 
Zajęczaki nie są tak ekspresyjne w wyrażaniu swoich emocji jak choćby psy. Unikają głośnych dźwięków oraz poruszania ciałem w gwałtowny, przyciągający uwagę, sposób. Ma to ścisły związek ze środowiskiem, w jakim żyją króliki, oraz ich zasobami genetycznymi. W naturze na uszate zwierzaki czyha mnóstwo niebezpieczeństw. Zbytnia ekspresja w wyrażaniu emocji mogłaby im zatem poważnie zaszkodzić – czyniąc łatwym łupem dla drapieżników. Króliki wolą więc nie informować wszystkich wokół o gorszym samopoczuciu. 
 
Teza o ubogich środkach wyrazu zajęczaków nie jest jednak do końca prawdziwa. Te pozornie spokojne popularne zwierzęta domowe mają naturę prawdziwych wrażliwców. Często króliki są bardzo płochliwe, wrażliwe na hałasy i silne światło oraz podatne na stres. Dodatkowo dla królików duże znaczenie w zachowaniu człowieka ma jego postawa – nachylanie się nad podopiecznymi może wywołać u nich strach. 
 
Aby zapewnić futrzakom właściwą opiekę, niezbędne jest poznanie ich zachowań. Wbrew pozorom mowa ciała królika wcale nie jest tak trudna do zrozumienia. Oto podstawowy słownik króliczej mowy – wspólny dla wszystkich ras. 


↓ Karma dla królika ↓ 
 
 
Tupanie
Tupanie to jedno z najbardziej charakterystycznych króliczych zachowań, które dość łatwo zauważyć. Uszaty zwierzak raczej nie tupie bez powodu. Królik tupie, gdy wyczuje zagrożenie, jest zaniepokojony lub zdenerwowany. Tupanie można traktować również jako ostrzeżenie. Króliki w ten sposób przekazują innym, że lepiej się do nich nie zbliżać. Takie zachowanie królika często połączone jest ze specyficzną postawą – ogon jest uniesiony do góry, uszy postawione i wywinięte na boki, źrenice rozszerzone, a ciało napięte. Jednak króliki tupią nie z tylko nerwów. Zdarza się, że zachowanie to sygnalizuje kłopoty zdrowotne, np. ból brzucha. Jeśli więc w otoczeniu nie dzieje się nic, co mogłoby skłonić zwierzaka do takiej reakcji, zabierz królika do lekarza weterynarii. Może on cierpieć z powodu wzdęć lub innych dolegliwości trawiennych. 
 
Kopanie i gryzienie
Kopanie i gryzienie to instynktowne zachowania obserwowane u wszystkich ras. W naturze zajęczaki stale kopią podziemne tunele i przeżuwają elementy znajdujące się w środowisku. Również w domu muszą mieć szansę realizowania swoich potrzeb. W tym celu należy zapewnić im atrakcyjne gryzaki i podłoże do przekopywania. Uwaga, jeśli uszaty podopieczny gryzie pręty klatki, może w ten sposób starać się zwrócić na siebie uwagę. Takie zachowanie niekiedy ma jednak charakter kompulsywny i świadczy o stresie lub frustracji. 
 
Węszenie
Gdy w klatce lub w otoczeniu uszatego zwierzaka pojawi się coś interesującego, prawdopodobnie będzie on próbował zbadać nowy obiekt za pomocą węchu. Intensywne ruchy nosa są właśnie oznaką takiego zaciekawienia. Często towarzyszą jednak również niepokojowi. Jeśli dla królika coś wyda się alarmujące, dodatkowo nastawi uszy i szeroko otworzy oczy. 
 
Stawanie na tylnych łapach
Stawanie słupka to typowa królicza pozycja badawcza, która pozwala zgromadzić więcej informacji o otoczeniu. Najczęściej towarzyszy więc zaciekawieniu. Niektóre króliki nauczyły się jednak, że w taki sposób mogą przyciągnąć uwagę opiekuna i wykorzystują takie zachowanie, by uzyskać to, czego potrzebują (np. smakołyk). Czasami, stojąc na tylnych łapach, zajęczaki przyjmują tzw. pozycję bokserską – z uniesionymi przednimi łapkami. Przybieraniu takiej pozy może towarzyszyć warczenie. To poważne ostrzeżenie, którego nie należy ignorować – uszaty zwierzak jest zdenerwowany i gotowy do ataku. 
 
Zamieranie w bezruchu „freezing"
Gdy królik się boi, a ucieczka jest niemożliwa, zamiera w bezruchu. To naturalna królicza reakcja obronna. W ten sposób zwierzak próbuje stać się niewidoczny i nieatrakcyjny dla drapieżników. W domu może tak reagować na pojawienie się nieznajomych ludzi, zwierząt lub nowych bodźców. 
 
Kulenie się i przywieranie do podłoża
Gdy królik kuli się lub zaczyna przywierać do podłoża, a na dodatek kładzie uszy płasko na plecach, daje w ten sposób wyraz swojej uległości. Uszaty zwierzak boi się i chce uniknąć bezpośredniej konfrontacji, dlatego sygnalizuje, że zna swoje miejsce w grupie. 
 
Mrużenie oczu
Przymykanie oczu to u zajęczaków przejaw zadowolenia. Oczy są półprzymknięte u królików, które czują się zrelaksowane i bezpieczne. 
 
Skakanie 
Twój króliczek prezentuje szalone skoki z piruetami w powietrzu? Możesz być pewien, że ma dobry humor. Skakanie w powietrzu to wyraźna oznaka radości, pozytywnego nastawienia do życia i energii, która wprost rozpiera uszatego zwierzaka. 
 
Leżenie na plecach
O samopoczuciu królika sporo powiedzieć Ci może także pozycja, w jakiej zwierzak wypoczywa i śpi. Jeśli futrzak w czasie wypoczynku leży z odsłoniętym brzuchem lub wyciągniętymi łapkami, z pewnością czuje się bezpieczny i szczęśliwy. 
 
Przewracanie się na bok
Po intensywnej zabawie uszate zwierzaki niejednokrotnie nagle padają na bok i usypiają. Choć może to wydawać się niepokojące, w rzeczywistości jest to pozytywny objaw. Po szalonych harcach królik czuje się zrelaksowany i szybko zasypia. 
 

Zgrzytanie zębami i inne dźwięki wydawane przez królika – znaczenie

Uszate zwierzaki do komunikacji używają nie tylko mimiki i ruchów ciała, ale także różnorodnych odgłosów wspólnych dla wszystkich ras królika domowego. W ich repertuarze wokalnym znajduje się m.in.:
 
  • Mruczenie – wyraz zadowolenia i relaksu
  • Zgrzytanie zębami – w zależności od kontekstu może towarzyszyć pozytywnym lub negatywnym emocjom. Często pojawia się w czasie relaksu i pieszczot, gdy królik czuje się szczęśliwy. Może być jednak również wyrazem bólu. 
  • Warczenie – ostrzeżenie, wyraz złości.
  • Chrząkanie – świadczy o złości i irytacji, królik ostrzega, że nie zawaha się zaatakować.
  • Krzyk – wyraża bardzo silne, negatywne emocje – skrajny ból lub panikę. 
     

Jak królik okazuje miłość do właściciela?

Jako zwierzęta społeczne króliki wypracowały też szeroką gamę sygnałów służących do komunikacji w obrębie grupy. Zajęczaki przekazują sobie informację o zbliżającym się niebezpieczeństwie i innych kluczowych zdarzeniach. W sposób niewerbalny wyrażają również swoje przywiązanie do innych osobników. Króliki znajdujące się w pobliżu interakcje społeczne opierają zwykle na bezpośrednim kontakcie fizycznym. W podobny sposób nawiązują więź z człowiekiem, informując go o swoich uczuciach. Po czym możesz poznać, że Twój uszaty podopieczny Cię kocha?
 
Ocieranie się podbródkiem
Króliki, ocierając się podbródkiem, znakują przedmioty znajdujące się w otoczeniu. Pozostawianie swojego zapachu na obiektach pomaga im wyznaczyć granice terytorium i poczuć się bezpiecznie. W podobny sposób futrzaki chcą zaznaczyć swojego opiekuna, którego darzą miłością. Ocieranie się podbródkiem to sposób królika na powiedzenie ukochanemu człowiekowi: „jesteś mój”. 
 
Lizanie
Zaprzyjaźnione ze sobą króliki lubią spędzać czas razem na wzajemnej pielęgnacji futerka. Ta czynność to swoisty króliczy sposób na wyrażenie miłości. Jeśli więc futrzak liże Twoje dłonie lub ubrania, możesz być pewny, że jesteś w jego życiu kimś wyjątkowym i zależy mu na Twoim dobrym samopoczuciu. 
 
Szturchanie noskiem
Królik, który w pełni ufa człowiekowi, potrafi czerpać dużą radość z interakcji z nim. Często więc sam domaga się uwagi, podchodząc do właściciela i szturchając go nosem. Czasami jest to forma czułego powitania. Jeśli Twój ulubieniec dodatkowo przy tym opuszcza głowę, prosi, byś go pogłaskał. 
 
Krążenie wokół stóp
Królik podekscytowany spotkaniem z ukochaną osobą często biega wokół jej stóp, zataczając ósemki. Może temu towarzyszyć specyficzna miłosna wokalizacja. Uważa się, ze zachowanie to może mieć charakter seksualny. 
 
Przytulanie się
Twój pupil błogo zasypia na Twoich kolanach lub przytula się do Twoich stóp? Trudno o bardziej oczywisty dowód króliczej sympatii. Futrzak czuje się przy tobie dobrze i bezpiecznie. 
 
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jak rozumieć zachowanie pupila, zasięgnij porady weterynarza. Zwierzaki poprzez nietypowe postawy, wokalizacje i poruszanie ciałem dają do zrozumienia, że źle się czują lub coś je boli. Nie lekceważ więc nigdy takich objawów.


Autorka: Marta Majewska
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.