Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Objawy boreliozy u psa

 
 
Borelioza to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych przez kleszcze. Za wywołanie jej odpowiedzialne są bakterie przynależące do krętków. Krętkowica kleszczowa potrafi być niezwykle dolegliwa i uporczywa w leczeniu. Jakby tego było mało, boreliozę ciężko jest zdiagnozować – czasem przebiega ona zupełnie bezobjawowo, czasem zaś symptomy jej do złudzenia przypominają wiele innych chorób. Psiaka ugryzionego przez kleszcza warto więc bacznie obserwować.
 

Borelioza u psa – choroba trudna do wykrycia

 
Borelioza jest chorobą niezwykle podstępną – w organizmie zwierzaka jest ona w stanie wyrządzić wiele szkód, niemal nie dając znaków swej obecności. Wyraźnie objawy krętkowicy kleszczowej zauważalne są tylko u 5-10% zakażonych psiaków. Wychwycenie boreliozy u reszty poszkodowanych wcale nie jest tak proste.
 
U ludzi pierwszym objawem boreliozy jest pojawiający się na ciele rumień wędrujący. Zauważenie go i natychmiastowe zastosowanie antybiotykoterapii zazwyczaj zapobiega rozwojowi infekcji ogólnoustrojowej. Niestety u czworonoga nie jesteśmy w stanie dostrzec tego typu zmian skórnych. Pierwsze symptomy zazwyczaj obserwujemy więc dopiero wtedy, gdy choroba siać zaczyna już poważne spustoszenie w psim organizmie. 
 
↓ PREPARATY PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA 

 

Objawy mogące świadczyć o tym, że psiak zaraził się boreliozą

 
Zapalenie stawów oraz pojawiająca się w jego następstwie kulawizna bez wątpienia jest najczęstszym znakiem boreliozy. Psie kulenie bywa jednak nieco zdradliwe – z reguły trwa ono bowiem zaledwie parę dni, może się też przenosić z nogi na nogę. Dolegliwości takiej często towarzyszy obrzmienie, rozpalenie i bolesność stawu. Pies może też unikać ruchu. Więcej niż zazwyczaj będzie on zatem wówczas siedzieć lub leżeć. 
 
Innymi niepokojącymi objawami jest gorączka, wyraźna apatia, brak apetytu, zwiększona konsumpcja wody i częstsze oddawanie moczu. Niewykryta, a tym samym nieleczona borelioza prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych – w tym serca, wątroby, układu nerwowego oraz nerek, co w konsekwencji skończyć może się śmiercią.   
 

Diagnoza i leczenie boreliozy u psa

 
Jeśli podejrzewamy, że zwierzak nasz cierpieć może na boreliozę, czym prędzej zgłosić musimy się z nim na weterynaryjną konsultację. Dokładny wywiad, wykonanie testów płytkowych mających na celu wykrycie przeciwciał oraz laboratoryjne badania krwi to w tym wypadku podstawowe narzędzia diagnostyczne. Samo leczenie boreliozy opiera się zaś przede wszystkim na podawaniu doksycykliny bądź amoksycyliny – antybiotyków, które pies przyjmować musi przynajmniej przez okres 4 tygodni. Weterynarz zależnie od objawów, z jakimi zmaga się zwierzak, w terapię włącza też inne leki łagodzące różnorakie dolegliwości. Niestety nawet szybkie wykrycie choroby i wdrożenie leczenia nie zawsze kończy się pełnym sukcesem.  Zdarza się, że złagodzeniu ulegają co prawda objawy, ale  samej boreliozy nie udaje się ostatecznie wyeliminować z organizmu.
 

Jak chronić psiaka przed boreliozą?

 
Każdego czworonoga wychodzącego z domu chronić powinniśmy przed kleszczami. Profilaktyki takiej nie możemy odpuścić sobie zwłaszcza w przypadku psiaków, gdyż te znacznie częściej niż koty przynoszą w swym futrze niechcianych towarzyszy. Kleszcze często czają się w liściach bądź wysokich trawach, czyli w miejscach, w których psy wręcz uwielbiają buszować. Stąd też, gdy tylko na horyzoncie pojawia się wiosna, powinniśmy pomyśleć o zapewnieniu zwierzakowi należytej ochrony. W tym celu sięgnąć możemy po preparaty typu spot on, po obroże antykleszczowe bądź po tabletki chroniące przed tymi pasożytami. Po każdej dłuższej przechadzce, zwłaszcza wówczas, gdy pupil nasz był spuszczony ze smyczy, zwierzaka powinniśmy również dokładnie obejrzeć i wyczesać. Im szybciej usuniemy odnalezionego kleszcza, tym lepiej.
 
↓ ŚRODKI PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM DLA PSA 

 
Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.