Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Czy pies może jeść kaszę?



Kasze często automatycznie kojarzone są z glutenem. Ten zaś, jak wiadomo, u psów może wywoływać alergie i nietolerancję pokarmową. Oczywiście sprawa nie jest z góry przesądzona. Gdy u zwierzaka podejrzewamy uczulenie, nie zawsze jego sprawcą musi być gluten. Sytuację tę w pełni rozjaśni nam konsekwentne wdrożenie eliminacyjnej diety. Ponadto nie wszystkie rośliny zaliczane do zbóż i zbóż rzekomych zawierają gluten. Dla psiego alergika z pewnością niewskazana jest pszenica, a więc kasza orkiszowa oraz jęczmień, a tym samym kasza jęczmienna, pęczak, kasza perłowa czy mazurska. W takim przypadku wystrzegajmy się też bulguru i kaszy manny. W przeciwieństwie do nich kasza gryczana, jaglana, quinoa i amarantus, podobnie jak ryż wolne, są od glutenu. W grupie tej znaleźć powinien się też owies, ten jednak na etapie produkcji zanieczyszczany jest ziarnami zbóż glutenowych.
 
Częstym zarzutem w stosunku do kasz jest też ich ciężkostrawność. Tu jednak szkopuł tkwi zazwyczaj w sposobie przygotowywania pokarmów. My preferujemy kasze sypkie, a więc krócej gotowane. Domowym zwierzakom znacznie lepiej jest serwować jednak bardziej rozgotowaną papkę. Garnek z kaszą dla psa na gazie trzymać powinniśmy więc przynajmniej 30 minut.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA 

 
 
 

Jaką kaszę wybrać dla psiaka?

 
Jeśli do psich posiłków chcemy dodawać kaszę, jedną z lepszych opcji będzie niezwykle zdrowa kasza gryczana. Gryka zaliczana do zbóż rzekomych, a więc niebędących trawami, nie zawiera glutenu i niezwykle zasobna jest w minerały takie jak: magnez, miedź, fosfor, żelazo czy mangan. W porównaniu do innych kasz i ryżu gryka zdecydowanie bogatsza jest w białko. Wiele jest też w niej błonnika, który nie tylko wspiera procesy trawienne, ale i spowalnia wchłanianie glukozy. Stąd też ten rodzaj kaszy sprawdzi się w przypadku psich cukrzyków.     
 
Jeśli pupil nasz nie jest alergikiem, do jego posiłków włączyć możemy też kaszę owsianą zasobną nie tylko w witaminę B, mangan, fosfor czy selen, ale i w beta-glukan. Związek ten wchodzący w skład błonnika pokarmowego wspomaga układ odpornościowy oraz obniżając poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko chorób serca. 
 
Znakomitym dodatkiem do psiego jedzenie będzie też gotowany jęczmień, amarantus czy quinoa oraz kasza jaglana, zawierająca niewiele ciężkostrawnej skrobi.
 

Nie przesadzajmy z ilością kaszy w psiej diecie

 
Drażliwą kwestią, jeśli mówimy o zbożach w psim menu, są węglowodany. Zwłaszcza zwolennicy surowej diety często zwracają uwagę na to, że psie organizmy nie za dobrze radzą sobie z trawieniem skrobi. Czy znaczy to, że z kasz zupełnie powinniśmy zrezygnować? Niekoniecznie! Węglowodany złożone,  a więc kasze, są znakomitym źródłem energii. Dostarczają one glukozy, zapewniającej  m.in. prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Jednocześnie węglowodany złożone do glukozy rozkładają się pomału, dzięki czemu nie wywołują gwałtownych skoków insuliny. Węglowodany poza ochroną mózgu i tkanek nerwowych pomagają zachować też zdrowie serca, tarczycy i wątroby. 
 
Co zatem z argumentem, że naturalne psie menu wzorowane powinno być na wilczej, wolnej od węglowodanów diecie? Szacuje się, że udomowienie psa nastąpiło ok. 10, a nawet 30 tys. lat temu. Naukowcy wskazują też, że jedną z najważniejszych zmian fizjologicznych, do jakiej na przestrzeni wieków doszło w psim organizmie, jest częściowa zdolność trawienia skrobi. Psy umiejętności tej nie opanowały w sposób doskonały. Stąd też kasza znakomicie sprawdzać będzie się w roli dodatku, nie zaś podstawy ich diety. W menu naszego milusińskiego węglowodanów nie powinno być więcej niż 10 gramów na 1 kilogram masy ciała. Kasza, o czym już wspominaliśmy, zawsze musi być też porządnie ugotowana. Zbyt duże dawki zasobnych w skrobię specjałów u psa wywołać mogą bóle brzucha i wzdęcia, a nawet skręt jelit. 
 

Chcesz zapewnić psu należytą ilość węglowodanów w diecie – kup dobrej jakości karmę

 
Przygotowywanie psich posiłków jest zadaniem dla wytrwałych. Zanim przystąpimy do sprostania temu wyzwaniu, przeszkolić musimy się w tym, jak należycie skomponować psią dietę. Kasze, zwłaszcza gryka i kasza jaglana goszczą w dostępnych na zagranicznych rynkach komercyjnych karmach dla psów. Nawet jeśli do nas nie dotarły jeszcze takie specjały, możemy mieć pewność, że wysokiej jakości produkty dla czworonogów zawierają odpowiednią ilość nie tylko węglowodanów, ale i białka, witamin oraz minerałów. Jeśli nie potrafimy samodzielnie zbilansować psiej diety, sięgnijmy po przygotowane przez specjalistów gotowe, zdrowe i odżywcze propozycje.   
 
↓ SUCHA KARMA DLA PSA 
 
 

Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.