Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Zaburzenia jelitowe u psa



Zaburzenia pracy jelit u psów zdarzają się z różnych przyczyn. Ból brzucha, wymioty lub biegunka mogą być objawami poważnych chorób, zapalenia jelit lub nietolerancji na składniki obecnej diety. Pamiętajmy, by nigdy nie lekceważyć objawów świadczących o problemach trawiennych u czworonoga. W każdym wypadku konieczna jest wizyta u weterynarza, który zdiagnozuje problem, a następnie wskaże właściwą drogę leczenia oraz profilaktykę na przyszłość. 
 

Zaburzenia pracy jelit u psa

 
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe u psów to zespół różnych dolegliwości, uniemożliwiających prawidłową przemianę materii lub zaburzających tempo wchłaniania i transportu treści pokarmowej przez układ trawienny czworonoga. Problemy tego rodzaju są niestety jednymi z najczęstszych przyczyn wizyt w lecznicach weterynaryjnych. Na szczęście dosyć łatwo je rozpoznać i zdiagnozować, ponieważ większość z nich widocznie wpływa na zachowanie i samopoczucie zwierzaka. 
 
Najczęstszymi objawami zaburzeń trawiennych u psów są rzecz jasna wymioty i biegunka, ale nie tylko one powinny wzbudzać naszą czujność. Zaburzenia jelitowe u czworonogów objawiają się także utratą apetytu, spadkiem masy ciała, osłabieniem i osowiałością. Do niepokojących symptomów należy również ból podczas wypróżniania oraz pojawienie się krwi lub śluzu w odchodach zwierzaka. Jeśli zauważymy którąkolwiek z powyższych oznak, najlepiej od razu zabierzmy pupila do lecznicy, gdzie otrzyma niezbędną pomoc.
 

Przyczyny problemów jelitowych u psa

 
Problemy trawienne u czworonogów mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z najczęstszych jest po prostu niewłaściwa dieta lub zbyt nagła zmiana dotychczasowego sposobu żywienia. Niektóre zwierzaki cierpią także na tak zwaną nadwrażliwość pokarmową. Przypadłość ta objawia się patologiczną reakcją organizmu psa na obecne w pożywieniu substancje, których jego układ pokarmowy nie toleruje i nie przyswaja prawidłowo. W większości przypadków przyczyną problemu są popularne składniki, takie jak kurczak, wołowina, pszenica lub nabiał. Symptomami wskazującymi na nietolerancję pokarmową są wymioty i biegunka występujące tuż po jedzeniu, a niekiedy również silny świąd i problemy skórne. 
 
Zaburzenia jelitowe dotyczą także psów, które podczas spacerów zjadają odpadki lub odchody innych zwierząt. Innymi możliwymi przyczynami mogą być infekcje bakteryjne i pasożytnicze oraz zmiany nowotworowe. Warto dodać, że niektóre rasy psów uważa się za genetycznie predysponowane do występowania niektórych dolegliwości. Należą do niech między innymi owczarki niemieckie, szkockie, labradory, golden retrivery oraz rotweillery.

 

Jak zapobiegać zaburzeniom jelitowym u psa?

 
Aby uchronić pupila przed zaburzeniami trawiennymi, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o regularnych szczepieniach ochronnych i preparatach na pasożyty. Równie istotne jest żywienie czworonoga. Sposób karmienia powinien być dostosowany pod kątem konkretnych potrzeb zwierzaka, jego wieku, wagi oraz stanu zdrowia. Należy zadbać także o jakość podawanego pokarmu. Najtańsze produkty zawierają mnóstwo niezdrowych wypełniaczy, konserwantów i sztucznych polepszaczy, wywołujących niestrawność oraz inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. 
 
Pamiętajmy także o przestrzeganiu stałych pór karmienia oraz wielkości porcji, dostosowanej do realnych potrzeb czworonoga. Lepiej zrezygnować z dokarmiania pupila przekąskami w przerwach między głównymi posiłkami. Prawidłowe nawyki żywieniowe wpływają na pracę całego organizmu, regulują metabolizm i znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia zaburzeń.
 

Dieta weterynaryjna łagodząca dolegliwości

 
Jeśli nasz pupil boryka się z problemami trawiennymi prawdopodobnie konieczne będzie przestawienie go na specjalistyczną dietę weterynaryjną. Po zdiagnozowaniu przyczyn problemów, weterynarz dobierze odpowiedni pokarm, który załagodzi przykre dolegliwości i pomoże zwierzakowi odzyskać zdrowie. Karmy weterynaryjne dla psów to produkty lekkostrawne oprane na łatwo przyswajalnych składnikach, które nie obciążają przewodu pokarmowego. Ważnym składnikiem pokarmów tego rodzaju są prebiotyki przywracające właściwą florę bakteryjną jelit oraz nienasycone kwasy tłuszczowe hamujące rozwój infekcji i stanów zapalnych.
 
Niektóre zaburzenia jelitowe wymagają leczenia farmakologicznego. Pamiętajmy, by w takim wypadku ściśle przestrzegać zaleceń weterynarza i nie podawać pupilowi niczego na własną rękę. Lecząc psa bez konsultacji ze specjalistą możemy tylko bardziej mu zaszkodzić, a nawet ograniczyć jego szansę na powrót do zdrowia.
 
↓ KARMA DLA PSÓW Z ZABURZENIAMI JELITOWYMI  
 

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.