Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Najlepsza sucha karma dla szczeniaka



Szczenię, gdy tylko odstawione zostanie od mleka matki, powinno żywić się jak najlepiej dopasowanym do jego potrzeb pokarmem. Młode psiaki rozwijają się niezwykle szybko. Stąd też w pożywieniu ich musi znaleźć się należyta ilość tych substancji, które zapewnią odpowiednią dawkę energii oraz wspomogą rozwój mięśni, zębów i kości. Tak wyśrubowanym wymaganiom jest w stanie sprostać tylko wysokiej jakości karma.

Mokra kontra sucha karma. Który specjał sprawdzi się lepiej w przypadku szczeniaka?


Nie tak łatwo jest podjąć decyzję, czy psiaka karmić suchą, czy też mokrą karmą. Gdyby prawo głosu w tej kwestii oddać bezpośrednio zainteresowanym, a więc naszym domowym czworonogom, z pewnością ranking wygrałoby jedzenie mokre. Te, choć jest znacznie bardziej aromatyczne, pod względem wartości odżywczych nie jest w stanie równać się z suchymi karmami. Pożywienie suche w składzie swym zawiera ok. 8% wody, w mokrym natomiast woda stanowi aż 75% składu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest znacznie niższa wartość odżywcza i energetyczna mokrego jedzenia. Chcąc zaspokoić swe żywieniowe wymagania, specjału tego pies zjadać musi więc zdecydowanie więcej.

Na rzecz karmy suchej przemawia też łatwość jej przechowywania oraz to, że przyczynia się ona do usuwania kamienia nazębnego, a także jej cena. Jedzenie mokre z kolei lepiej sprawdzić może się w przypadku psich niejadków bądź tych szczeniąt, które cierpią na zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego. Gdy pupil nasz jest już dorosłym psiakiem, spokojnie stosować możemy bardziej urozmaiconą dietę łączoną, składającą się z naprzemiennie podawanej suchej i mokrej karmy. Z pomysłów takich zrezygnować powinniśmy jednak w przypadku małych szczeniaków, gdyż ich układ pokarmowy jest jeszcze zbyt delikatny na takie żywieniowe eksperymenty.

Sucha karma dla szczeniaka musi być dobrze dopasowano do wymagań rasy


York wyraźnie różni się od doga niemieckiego. Również szczenięta tych psiaków nie tylko wyglądają, ale i rozwijają się inaczej, odmienne posiadają też one żywieniowe wymagania. Maluchy ras dużych w pierwszym etapie swego życia radykalnie zwiększają wzrost i masę ciała. W porównaniu do szczeniąt ras małych nie rosną one jednak aż tak szybko. By zapobiec ich zbyt prężnemu rozwojowi, karmy dla maluchów ras dużych nie powinny być aż tak bogate w białko, jak pożywienie dedykowane ich docelowo mniejszym kuzynom. Odmienne jest też zapotrzebowanie na wapń i fosfor, na chondroitynę i glukozaminę. Wybierając suchą karmę dla młodego psiaka, sięgnąć powinniśmy po specjał przeznaczony dla szczeniaków. Taka wskazówka to jednak wciąż za mało – wybierajmy więc tych producentów, którzy osobne linie przygotowali dla szczeniąt ras dużych i małych. Niektórzy wytwórcy poszli jeszcze o krok dalej i również wiek szczenięcy podzielili na dwa osobne etapy. Dzięki temu mamy więc karmy puppy, dla młodszych i junior dla starszych maluchów.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS MAŁYCH ↓



Skład powie nam wszystko o jakości psiej karmy


O wartości psiego pożywienia świadczy nie marka, nie przyciągające oko opakowanie, a zawartość etykiety. Nawet jeśli wybrany przez nas produkt opatrzony został logiem premium bądź super-premium, zapoznajmy się z jego składem. Dopiero ten odkryje przed nami wszystkie tajemnice.

Dobrej jakości suche karmy tworzone są z produktów jak najbardziej naturalnych. W specjałach takich nie powinny więc gościć: BHA i BHT, czyli konserwanty i przeciwutleniacze. Niemile widziana jest też tu pszenica i kukurydza występujące w roli tanich wypełniaczy oraz ulepszacze takie jak sproszkowany ser, łój bądź smalec. Te ostatnie, choć nie wyglądają złowrogo, powinny dać nam do myślenia. Producenci porządnych specjałów nie muszą stosować takich sztuczek podkręcania smaku. Co więcej, choć szczenięta są wszystkożerne, na czele etykiety figurować powinno wysokiej jakości białko zwierzęce. Zrezygnujmy więc z tych smakołyków, które zawierają go niewiele, bądź w których jest ono niewiadomego pochodzenia. Hasło by-products otwierające listę, nie wygląda zbyt przekonująco. 

↓ KARMA DLA SZCZENIĄT RAS ŚREDNICH ↓


Sucha karma a zwiększone zapotrzebowanie na wodę


Serwując szczeniakowi suchą karmę, zadbajmy o to, by miał on dostęp do wody. Jak zostało wspomniane, procentowa ilość życiodajnego płynu w takim jedzeniu jest naprawdę mała, stąd też czworonóg czerpać musi go z innego źródła – z osobnej, wypełnionej świeżą wodą miski. Zdecydowana większość szczeniaków jeść powinna tylko o określonych porach, do wody zaś pies powinien mieć dostęp zawsze. Jeśli milusiński nasz uczy się dopiero panować nad swym pęcherzem, pojemnik z wodą chować możemy jedynie wieczorem, na godzinę przed tym, jak psiak układa się do snu.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS DUŻYCH ↓
 
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.