Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak oduczyć psa skakania na powitanie?



Nachalne skakanie podczas powitania to jeden z najczęstszych problemów, z jakim borykają się właściciele psów. Zdarza się, że pupil skacze nie tylko na widok swojego opiekuna, ale również na gości lub obce osoby na ulicy. Niestety przyczyną takiego zachowania jest nasza własna pobłażliwość. Niewłaściwie wychowywane psy szybko nabierają złych nawyków, których później bardzo trudno się pozbyć. 

Dlaczego pies skacze?

Jedną z przyczyn, dla których pies skacze na ludzi jest przede wszystkim chęć przywitania się i zwrócenia na siebie uwagi. Zwierzak pozostawiony sam w domu, cieszy się na widok powracającego opiekuna i pragnie go powitać. Próbuje dosięgnąć do jego twarzy,  obwąchać ją, a nawet polizać. Właśnie w ten sposób witają się ze sobą psy, zbliżając do siebie pyszczki i obwąchując się dokładnie.
 
Źródło tego niepożądanego zachowania leży również w psim instynkcie, odziedziczonym po dalekich kuzynach wilkach. Wilcze szczenięta skaczą na matkę wracającą z polowania, by wywołać u niej odruch wymiotny. Wilczyca zwraca nadtrawiony pokarm, który następnie zjadają głodne wilczęta. Tak samo postępują szczeniaki, które skaczą na wszystkich oczekując smakołyków.


Co robić, by pies nie skakał na powitanie?


Pies natrętnie obskakujący właściciela lub gości jest uciążliwy i sprawia wiele kłopotów. Dlatego już od 2 czy 3 miesiąca życia szczeniaka, warto oduczać go zachowań, których sobie nie życzymy.

Jednym z częstych błędów, jakie popełniamy jest nadmierne pobłażanie szczeniętom. Kiedy mały psiak przybiega radośnie na nasz widok, skacze i wita się entuzjastycznie, często jesteśmy bardziej rozczuleni niż poirytowani. Przecież jest taki miły i czarujący, czemu więc mielibyśmy się na niego złościć? Zapominamy o tym, że każdy szczeniak kiedyś urośnie, a nawyki, których nabierze jako maluch, tylko nasilą się wraz z wiekiem. Kiedy pies jest duży i zaczyna sięgać nam wyżej niż do kolan, jego zachowanie staje się bardziej uciążliwe i denerwujące. Każdego psa można wychować, jednak zdecydowanie lepiej zabrać się za to, gdy pies jest jeszcze młody i podatny na naukę. Starszy będzie potrzebował dużo więcej czasu na zmianę nawyków.



Jak oduczyć psa skakania?


Skakanie na właściciela jako próba powitania, z czasem może przerodzić się w oznakę dominacji. Jeśli hierarchia jest zaburzona, pies może skakać na nas, by okazać swoją wyższość w domowym „stadzie”. Oduczenie psa takiego zachowania niestety nie jest proste. Wymaga nie tylko cierpliwości i konsekwencji właściciela, ale również współpracy reszty rodziny i znajomych osób. Niestety wielu ludzi na widok radosnego psa od razu wyciąga rękę, by go pogłaskać i powitać. Niestety takie zachowanie może zniweczyć cały nasz wysiłek, jaki wkładamy w tresurę. Jak skutecznie oduczyć psa skakania na ludzi?


Wydawanie komend


Jedną z metod panowania nad nadmiernym entuzjazmem psa jest wydawanie mu odpowiednich komend, które odwrócą jego uwagę i pozwolą skoncentrować na czymś innym. Polecenia, które możemy wykorzystać, to na przykład „siad”, „zostań” lub krótkie „nie”. Wracając do domu, wydajemy wybraną komendę, gdy tylko pies próbuje na nas skoczyć. Za każdym razem, kiedy pupil wykona polecenie nagradzamy go smakołykiem. Dążymy do tego, aby ulubieniec zawsze witał nas siedząc.

Ważne jest, by w ćwiczenia zaangażowali się wszyscy domownicy, a później również goście. Pożądany efekt osiągniemy tylko wtedy, gdy zachowania wszystkich osób wchodzących do domu będą takie same.

Ignorowanie psa

Inną ciekawą metodą jest próba zniechęcenia psa do skakania, poprzez kompletne ignorowanie jego wysiłków. Kiedy wracamy do domu, a pies próbuje skakać, wydajemy krótką komendę „nie”, po czym odwracamy się od psa i nie zwracamy na niego uwagi. Nic do niego nie  mówimy ani nie patrzymy w jego stronę. Po jakimś czasie pies sam się uspokoi i przestanie skakać, zdezorientowany naszym dziwnym zachowaniem. Dopiero wtedy, gdy pies jest spokojny odwracamy się przodem do niego, witamy się i nagradzamy smakołykiem.


Generalizacja i utrwalanie


Kiedy pies w końcu przestanie skakać na domowników i wita się grzecznie, możemy nieco rozwinąć ćwiczenie. Kolejnym etapem wychowywania psa jest oduczenie go skakania na gości lub obce osoby napotkane podczas spaceru. W tym celu powinniśmy zaprosić do domu inną osobę, uprzedzając ją wcześniej, jak powinna się zachować. Ważne, by gość powtórzył dokładnie ten sam schemat, z którym wcześniej zapoznaliśmy pupila. Gdy gość wejdzie do środka nie powinien zwracać uwagi na psa. Pierwsza wizyta nie powinna trwać zbyt długo, najwyżej kilka minut, podczas których pies będzie całkowicie ignorowany zarówno przez nas, jak i naszego gościa. Ćwiczenie kończymy, gdy pies uspokaja się i odpuszcza wylewne powitania.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.