Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak podać psu tabletkę?



Podawanie psu tabletek czy pastylek to nie lada kłopot, który często wiąże się z niemałym stresem, zarówno dla pupila, jak i właściciela. Czworonogom podaje się różne tabletki, na przykład odrobaczające, a czasem również antybiotyki albo suplementy witamin. Niestety większość psów kategorycznie odmawia przyjmowania tabletek i wypluwa je z konsekwencją godną podziwu. Każdy psi opiekun musi kiedyś zmierzyć się z tym problemem. Receptą na skuteczne podanie psu tabletki jest odrobina samozaparcia oraz wybór odpowiedniej strategii.

Podawanie tabletek psom


Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym można skutecznie nakłonić pupila do połknięcia pastylki. Zanim zdecydujemy się na wypróbowanie któregoś z nich powinniśmy ustalić czy tabletka, którą zamierzamy podać może być rozdrabniana lub podawana w formie zawiesiny. Nie wszystkie tabletki można rozkruszać, na przykład większość środków na odrobaczanie powinna trafiać do żołądka psa w całości i na czczo. Informacje na ten temat powinny znajdować się na ulotce, w razie wątpliwości należy poradzić się weterynarza.

Tabletki podawane w całości można przemycić wraz z jedzeniem lub umieścić w pysku zwierzęcia i zmusić je do przełknięcia.

Umieszczanie tabletki w pysku


Metoda nieco stresująca, szczególnie dla niewprawionych opiekunów, niemniej jednak najbardziej skuteczna. Polega na umiejętnym otwarciu psiego pyska i umieszczeniu tabletki najgłębiej jak to możliwe. W przypadku, gdy pies nie zamierza współpracować i nie chce rozewrzeć szczęk, można delikatnie go to tego zmusić, naciskając na szczękę po obu stronach pyska w miejscu osadzenia żuchwy. Tabletkę najlepiej umieścić nieco z boku języka, tuż za zębami. Następnie należy zamknąć pysk pupila i przytrzymać, tak aby zmusić psa do przełknięcia leku. Można również delikatnie masować gardło, by stymulować odruch połykania.

Metodę te poleca się szczególnie w przypadku tabletek, których nie powinno podawać się wraz z pokarmem.



Podawanie tabletki z pokarmem


Jeżeli nie ma potrzeby podawania lekarstwa na czczo, można przemycić tabletkę wraz z karmą lub ulubionym smakołykiem pupila. Dobrym pomysłem jest, na przykład ukrycie tabletki w kawałku pokrojonej parówki, pasztetu albo czegokolwiek innego, czemu pies nie będzie mógł się oprzeć. Kawałek z ukrytą pastylką należy podać zwierzęciu wraz z resztą pokrojonego pokarmu. Tabletkę można również zawinąć w plasterek wędliny lub uformować kulkę z kawałka mięsa. Możliwości jest wiele. Prawdopodobnie czworonóg nawet się nie zorientuje i połknie wszystko. Niestety są pośród psów i tacy spryciarze, którzy umiejętnie oddzielają smakołyk, a tabletkę wypluwają.


Kruszenie tabletki


Kolejna metoda polega na rozkruszeniu tabletki i posypaniu otrzymanym pyłem psiego posiłku. Z pewnością zadziała, jeśli tylko smak pastylki jest neutralny. Jeżeli tabletka jest gorzka i zmieni smak karmy, pies najprawdopodobniej zrezygnuje z posiłku, wprowadzając tym samym strajk głodowy. Metoda ta nie daje również gwarancji, że pies faktycznie zjadł wszystkie okruchy. A przecież ważne jest, aby zwierzę otrzymało pełną, zalecaną dawkę lekarstwa.

Tabletka w zawiesinie


Metoda szczególnie polecana w przypadku tabletek podawanych na czczo. Polega na rozgnieceniu tabletki na drobny proszek i rozpuszczeniu go w niewielkiej ilości wody. Otrzymaną zawiesinę przelewa się do strzykawki bez igły. Zawiesinę wstrzykujemy wprost do pyska zwierzęcia, uprzednio delikatnie go rozchylając. Należy robić to powoli, tak aby pies się nie zadławił, a następnie upewnić się, że połknął zawiesinę. Metoda ta jest najbardziej skuteczna i nie sprawia żadnych problemów. Jeśli podawanie tabletki przebiegło pomyślnie można nagrodzić psa smakołykiem, który zniweluje nieprzyjemny, gorzki smak lekarstwa.

↓ TABLETKI DLA PSA ↓

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.