Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Czym grozi złe odżywianie psa?



Jesteś tym, co jesz – to dobrze znane nam powiedzenie, które idealnie sprawdza się też w odniesieniu do naszego domowego zwierzaka. Nie jest tajemnicą, że zdrowie i dobre samopoczucie psiaka ściśle powiązane są z tym, co trafia do jego miski. Źle odżywiany czworonóg cierpieć może na wiele nieprzyjemnych i groźnych dla niego dolegliwości.

Psia sierść i skóra w tarapatach

Dieta uboga w składniki pokarmowe, szczególnie w nienasycone kwasy tłuszczowe, wyraźnie odbija się na kondycji psiej skóry i sierści. Zapalenia skórne, łupież czy matowe, łamliwe włosie to w tej sytuacji najczęstsze przypadłości. Niedobór tych pożądanych przez psi organizm tłuszczów prowadzić może też do znacznie poważniejszych problemów. W grę wchodzić mogą tu choroby serca, utrata masy ciała, ospałość czy poważne problemy z układem kostnym.[1] 



Psie problemy z wydalaniem


Złej jakości karmy często bogate są w zupełnie niestrawne węglowodany. Korzyści z takiego posiłku płynie niewiele. Ze śmieciowym jedzeniem psi przewód pokarmowy najzwyczajniej w świecie nie może dać sobie rady. Dostarcza ono znikomą ilość wartościowych substancji odżywczych i w znacznej części niestrawione ulega wydaleniu. W konsekwencji u psa pojawiać zaczynają się problemy z wypróżnianiem. Warto pamiętać o tym, że o sytuacji tej mówić możemy nie tylko w wypadku biegunki czy zaparć. Nadmierna defekacja też jest zjawiskiem nieprawidłowym.



Alergie i słabość immunologicznego systemu – skutki złej psiej diety


Podobnie jak my, tak i nasi czworonożni przyjaciele cierpieć mogą na rozmaite alergie pokarmowe. Jak okazuje się uboga dieta to czynnik, który dodatkowo wspierać może uczulenia. Ponadto pozbawione niezbędnych składników odżywczych psiaki, wykazują się kiepską odpornością. Ich układ immunologiczny przestaje działać prawidłowo – staje się mało odporny na atak bakterii, wirusów, toksyn czy grzybów.

Problemy ze wzrostem i wagą naszego domowego pupila


W przypadku szczeniaków dieta bogata w tłuszcze i białka umożliwia im wyrośnięcie na dorodne psiaki. Odpowiednie dostosowanie diety to wymagań młodego, wciąż rozwijającego się organizmu to szczególnie ważna sprawa. Jedzenie idealne dla szczeniaków jest z kolei szkodliwe dla dorosłych już czworonogów. Powodować może one groźną w skutkach otyłość. 



Pies też cierpieć może na anemię

Niedobory żywieniowe są w stanie doprowadzić do pojawienia się u psa anemii. W tym wypadku w grę wchodzi przede wszystkim niedostatek żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Osłabienie, depresja, przyspieszony oddech, przebarwienia skóry, wymioty, obrzęk pyska czy szczęk[2] – wszystkie te symptomy świadczyć mogą o deficycie czerwonych krwinek. Psiaki dotknięte anemią wymagają konsultacji weterynaryjnej i specjalnej, pomagającej wrócić im do zdrowia diety.

Niedowidzący czworonóg – problemy ze wzrokiem


Nie sposób wymienić wszystkie psie dolegliwości, jakie spowodowane mogą być złym odżywianiem. Chcąc pokazać wagę problemu, warto wspomnieć chociażby o kłopotach ze wzrokiem. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, nawet za zaćmę współodpowiedzialność ponosić może zła dieta. Właściwe odżywianie to nie tylko prewencja. Również u psów, u których z oczyma zaczęły się już problemy, odpowiednim pożywieniem doprowadzić można do poprawy sytuacji. Jak okazuje się, za pomocą właściwie zbilansowanego jedzenia, pomóc możemy psiakowi już cierpiącemu na zaćmę.[3]

Nadwyżki tak samo groźne jak niedobory – umiar w psiej diecie


Ilość składników odżywczych dostosowana powinna być do wieku i rasy naszego zwierzaka. W przypadku wielkich psów zbyt duża ilość wapnia serwowanego im za młodu powodować może w przyszłości problemy związane z układem kostnym. Psy spożywające z kolei zbyt wysokobiałkowe jedzenie, mogą zaś cierpieć na choroby nerek.[4]


Jak zadbać o to, by psiaka odżywiać zdrowo?


Wybór odpowiedniej diety dla psa nie jest łatwym zadaniem. Różnorakich produktów na rynku jest tak wiele, że wśród ogromu tego łatwo się zgubić. Unikanie najtańszych karm i wybieranie pożywienia dobrej jakości to podstawa. W kwestii ustalenia należytej diety zawsze warto też zdać się na doświadczenie profesjonalisty. Gabinet weterynaryjny to miejsce, do którego zajrzeć można nie tylko w okresie szczepień czy utraty zdrowia. Prozdrowotna profilaktyka jest na wagę złota. Przy ustalaniu psiego menu warto więc zdać się na poradę weterynarza.

Źródła:
[1] http://www.evolutionsupply.com/_articles/Poor_nutrition_in_dogs_can_lead_to_health_issues.html
[2] http://www.petmd.com/dog/conditions/cardiovascular/c_dg_methemoglobinemia
[3] https://www.cuteness.com/blog/content/can-poor-nutrition-affect-a-dogs-eyesight
[4] http://www.dogchannel.com/dog-nutrition/article_poor.aspx

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.