Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jaka obroża dla psa jest najlepsza?



Wybór obroży dla psa nie jest wyłącznie kwestią gustu. Idealna obroża dla naszego pupila musi być wygodna i komfortowa w noszeniu, a przy tym wytrzymała oraz bezpieczna. Źle dobrana może spowodować dyskomfort lub spaść podczas spaceru. Czym powinniśmy kierować się przy wyborze obroży dla naszego podopiecznego, aby znaleźć tę najlepszą?

Jak dobrać odpowiednią obrożę dla psa?


Przed zakupem obroży musimy zmierzyć obwód szyi naszego pupila. Prawidłowo dopasowana, po zapięciu powinna przylegać do skóry na tyle ścisło, aby pies nie mógł jej samodzielnie zdjąć, nie może jednak powodować ucisku na jego drogi oddechowe. Przyjmuje się, że pod zapiętą obrożę muszą zmieścić się dwa palce. Równie istotna jest szerokość wybranej obroży – nie może krępować ruchów ani wbijać się w skórę – dla większych psów lepiej sprawdzi się więc ta szersza, a dla ras miniaturowych odpowiednia może być nawet dosyć cienka. Warto też wiedzieć, czy nasz czworonóg nie ma alergii na materiał, z którego wykonana jest obroża.

Jak sprawdzić czy wybrana obroża jest dobra? Przyjrzyjmy się jej elastyczności, miękkości i solidność wykonania zapięcia. Jeżeli obroża wydaje nam się zbyt ostra, może podrażniać skórę czworonoga i doprowadzić do otarć. Na pewno najwięcej informacji dostarczy nam jednak sam użytkownik obroży, dlatego uważnie obserwujmy pupila podczas spaceru. Regularnie sprawdzajmy też stan jego skóry.

Obroża skórzana czy parciana?


Najpopularniejsze obroże dla psów wykonywane są ze skóry, nylonu, metalu lub materiałów mieszanych. Obroże skórzane nie bez powodu cieszą się dużą popularnością – są wytrzymałe i mogą służyć naszemu pupilowi przez długi czas. Na uwagę zasługują jednak również obroże parciane, które są lekkie i łatwe w czyszczeniu. Aby wybrać odpowiednią obrożę dobrze więc przetestować różne materiały – nasz ulubieniec z pewnością podpowie nam, który najbardziej mu odpowiada.  Kupując obrożę należy zwrócić uwagę także na jej podszycie – powinno być delikatne, wykonane np. z miękkiej skóry, siateczki lub polaru. Jeśli nasz pies jest miłośnikiem wody lub często spacerujemy na terenach podmokłych, zwróćmy szczególną uwagę, czy materiał, z którego wykonano obrożę jest wodoodporny.
 
Niezależnie od tego, na jaką obrożę się zdecydujemy, pamiętajmy, by przypiąć do niej adresówkę, która umożliwi identyfikację naszego pupila w razie ucieczki.

Jaki kolor obroży wybrać?


Psia moda nieustannie się zmienia. Dzięki dużej różnorodności wzorów i kolorów akcesoriów dla czworonogów, każdy z nas ma okazję wybrać idealne dla swojego pupila. Jeśli zależy nam, aby nasz czworonóg pięknie się prezentował, możemy zdecydować się na obrożę w pastelowych kolorach, ozdabianą kryształkami lub chusteczką. Warto też kolorystycznie dobrać obrożę i smycz. To, jak dopasujemy kolor obroży do umaszczenia zwierzaka, zależy już tylko od naszych indywidualnych preferencji.

Obroże specjalne - na szczególne potrzeby czworonogów


Standardowa obroża jest niezbędna podczas spacerów, warto jednak wiedzieć o szerszym wykorzystaniu tego akcesorium. Szczególnie przydatne są obroże przeciwpchelne i przeciwkleszczowe, które skutecznie chronią nasze czworonogi przed inwazją tych pasożytów. Uwalniane z nich, w czasie noszenia, substancje czynne skutecznie eliminują i odstraszają pchły oraz kleszcze. Warto wiedzieć, że niektóre obroże owadobójcze występują w wersji zapachowej.

Często spacerujemy wieczorami z naszym pupilem? Powinniśmy zastanowić się nad wypróbowaniem obroży odblaskowej lub świecącej. Jest ona szczególnie przydatna, jeśli nasz ulubieniec swobodnie biega po zachodzie słońca – będzie wtedy widoczny nawet z dalekiej odległości, dzięki czemu nigdy nie stracimy go z pola widzenia.

W specjalną obroże muszą też zainwestować właściciele chartów – odpowiednia będzie taka, która zapobiega wysunięciu z niej głowy, czyli szeroka na środku, a zwężana po bokach.

Na wystawach psów niezastąpiona jest ringówka, która stanowi połączenie smyczy z obrożą. Ringówka używana jest do prezentacji czworonoga, dlatego najlepiej dopasować jej kolor do umaszczenia pupila.

Istnieją też tak zwane obroże uzdowe, stosowane szczególnie przy nauce psa prawidłowego chodzenia na smyczy, w przypadku agresji lub lęku. Zakłada się je na pysk czworonoga i zapina na karku psa. Dzięki obroży uzdowej właściciel może kontrolować położenie głowy pupila. Prawidłowo dobrany kantar nie wywołuje dyskomfortu podczas noszenia.

Nie jesteśmy przekonani do konieczności noszenia obroży przez naszego ulubieńca? Alternatywnym rozwiązaniem może być zakup szelek. Dobrze wypróbować jednak obie opcje – z pewnością zauważmy, co jest lepsze dla naszego pupila.

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.