Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak dobrać klatkę dla świnki morskiej?




Świnka morska, chomik, królik, szczur domowy – wszystkie te zwierzątka są gryzoniami, wydawać by się więc mogło, że będą mieć takie same wymagania co do klatki. Nic bardziej mylnego. Na co należy zwrócić uwagę, kupując lokum dla świnki morskiej? Jak stworzyć dla niej idealną przestrzeń do długiego życia?

Jaka klatka będzie najlepsza dla świnki morskiej?


Klatka dla świnki morskiej powinna spełniać dwa podstawowe kryteria. Pierwszym z nich jest odpowiednia powierzchnia dna. W praktyce oznacza to, że spód klatki nie powinien mieć wymiarów mniejszych niż 80x50 cm (w przypadku jednej świnki). Dlaczego to takie ważne? Świnka, w przeciwieństwie do chomika czy szczura, jest gryzoniem typowo naziemnym. Nie można oczekiwać od niej, że będzie w zawrotnym tempie kręcić się w kołowrotku (czy że w ogóle będzie się w nim kręcić, bo kołowrotek to zabawka zdecydowanie nie dla świnki), wspinać po ściankach klatki czy biegać po niezliczonej liczbie pięterek (co z kolei z uwielbieniem praktykować będzie szczur). Wszystko to, co składa się na tryb życia świnki, a więc spanie, chodzenie, bieganie, jedzenie, odbywa się na jednej płaszczyźnie. Można wprawdzie pokusić się o zamontowanie pojedynczego pięterka, do którego prowadzić będą „schodki” o niewielkim (!) nachyleniu, ale nie należy go wliczać w zalecaną powierzchnię klatki, lecz traktować wyłącznie jako urozmaicenie.

Rozmiary klatki to jednak nie wszystko. Drugim bardzo ważnym kryterium jest zapewnienie śwince stałego dostępu do świeżego powietrza. Świnki (jak to świnki) dość często załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Nawet przy systematycznym wymienianiu podłoża i czyszczeniu klatki bardzo ważne jest zagwarantowanie prawidłowej wentylacji. W przeciwnym razie w mieszkanku gryzonia będzie duszno, a unoszący się nad nim zapach nie będzie należał do przyjemnych. Właśnie dlatego raczej nie poleca się hodowania świnek w akwariach, które zapewniają dopływ powietrza wyłącznie od góry. Dobrym rozwiązaniem nie jest też klatka typu duna z plastikową, zabudowaną pokrywą (nawet jeśli umieszczono w niej kratkowane „drzwiczki”). Najlepszy wybór to klatka z plastikowym spodem (kuwetą) i pokrywą złożoną w całości z metalowych prętów. Jeśli pręty pokryte są farbą, upewnijmy się u sprzedawcy, czy nie jest ona toksyczna dla zwierząt.

Podczas zakupu klatki dla świnki morskiej warto zwrócić uwagę również na inne kwestie, które może nie są tak kluczowe jak powierzchnia dna czy swobodny przepływ powietrza, ale które z pewnością ułatwiają korzystanie z niej. Dobrze, jeśli brzegi dolnej, zabudowanej części są na tyle wysokie, żeby zminimalizować problem wysypywania trocin na podłogę. Sprawdźmy też, czy dno kuwety jest wysuwane, co usprawnia proces czyszczenia i wymiany podłoża. W pokrywie klatki powinny oczywiście znajdować się drzwiczki, umożliwiające wyjmowanie pupila bez konieczności zdejmowania całej góry. Praktycznym elementem wyposażenia klatki jest paśnik (karmnik), w którym umieszczać można np. świeże siano.

Kiedy już nabędziemy idealną klatkę, nie stawiajmy jej na podłodze w łazience czy kuchni. Wybierzmy spokojny kąt w pokoju, z dala od hałasu, intensywnych zapachów i przeciągów. Ustawmy ją na niewysokim podwyższeniu (np. na ławie czy szafce). Świnki morskie są stworzeniami niezwykle delikatnymi, podatnymi na stres, którego źródłem może stać się właśnie nieodpowiednie ulokowanie klatki.

Tekst: Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Zdjęcie: Fotolia.com

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.