Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Czy to prawda, że kot przywiązuje się do miejsca a nie właściciela?



Jednym z najbardziej popularnych stereotypów krążących o kotach jest przekonanie, iż zwierzęta te nie przywiązują się do ludzi, do swoich właścicieli, a jedynie do miejsca zamieszkania. Jest to jednak opinia niesprawiedliwa i niezwykle krzywdząca dla wszystkich kotów. A zaprzeczy jej każdy prawdziwy miłośnik tych wyjątkowych stworzeń. Być może, zarówno ta jak i wiele innych legend narosłych wokół kotów wzięło się z niewiedzy i niezrozumienia dla złożonego charakteru i osobowości tych zwierząt. Stereotypowo uważa się kota za chadzającego własnymi ścieżkami indywidualistę, obojętnego na człowieka i jego względy. A jednak okazuje się, że przyjaźń z kotem jest jak najbardziej możliwa, trzeba tylko daj jej szansę.

Czy kot przywiązuje się do człowieka?


Oczywiście, że tak! Wbrew powszechnemu przekonaniu, iż jedynie psy zdolne są do prawdziwej, wiernej przyjaźni z człowiekiem okazuje się, że i koty potrafią być dla nas oddanymi towarzyszami. Wymaga to jednak od właściciela wykazania się zrozumieniem dla ich wyjątkowej natury.

Prawdą jest, że koty to zwierzęta bardzo terytorialne, dla których zajmowany rewir czy też miejsce zamieszkania ma ogromne znacznie. Jest to teren na którym żyją i zdobywają pożywienie, miejsce, gdzie czują się bezpiecznie. Znają wszystkie jego zakamarki, wiedzą, gdzie można się schować w razie zagrożenia. W związku z czym każdy intruz wkraczający na kocie terytorium będzie traktowany podejrzliwie. Gdzie w tym wszystkim miejsce dla człowieka? Otóż właściciel jest dla kota kimś w rodzaju członka jego „stada”, do którego przywiązuje się o wiele bardziej niż do samego terytorium. Wszystkie domowe mruczki zwykło się uważać za wielkich samotników i indywidualistów. Nic bardziej mylnego. Koty zdolne są do nawiązywania niezwykle bliskich i głębokich więzi z ludźmi, kotami a nawet innymi zwierzętami mieszkającymi wraz z nimi.

To, że koty niechętnie wykonują polecenia ludzi, nie zawsze przychodzą do nas zawołane po imieniu, nie znaczy jeszcze, że nie są do nas przywiązane. Prawda jest taka, że na kocią przyjaźń trzeba sobie zapracować. W przeciwieństwie do psów, koty oceniają nas ludzi nieco bardziej krytycznie i nie zawsze będą nam posłuszne. Nie są również zanadto wylewne w okazywaniu swoich uczuć. A jednak porzucony, opuszczony przez właściciela kot cierpi i tęskni. Pozostawiony sam w domu będzie czekał niecierpliwie na powrót człowieka i zawsze ciepło go powita. Zwierzę to potrzebuje naszej uwagi w równym stopniu co pies. Wymaga opieki i troski, ale również pieszczot i czułości. Chętnie bawi się ze swoim właścicielem. A wszystko to umacnia więzi pomiędzy nim, a człowiekiem. Za okazaną przez nas troskę kot potrafi odwdzięczyć się wiernością i prawdziwym oddaniem. Jeśli sami obdarzymy kota zaufaniem i miłością ten odwzajemni się tym samym.

Co więcej niektóre koty potrafią być nawet zaborcze wobec swoich właścicieli. Mogą być zazdrosne o czas i względy okazywane innym zwierzętom, a nawet ludziom. Będą wtedy wyjątkowo pilnie zabiegały o uwagę swego opiekuna.


Czy starszy kot przywiąże się do nowego właściciela?


Z tego krążącego o kotach mitu bierze się jeszcze jeden problem. Większość z nas miałoby obawy, na przykład przed zaadoptowaniem ze schroniska kota starszego. Kierowani wiarą w stereotypy uważamy, że starsze zwierzę, które miało już innego właściciela i mieszkało z nim nie będzie w stanie przywiązać się do nowego miejsca. Nic bardziej mylnego. Jest mnóstwo przypadków kotów wziętych ze schroniska, które obdarzone na nowo opieką i troską stały się wierne i oddane nowemu właścicielowi.

Nie umniejszajmy inteligencji tych zwierząt. Pamiętajmy, że dla kotów więzi społeczne są ważne i często stanowią o ich komforcie psychicznym. Możemy być pewni, że odpowiednia opieka jaką obdarzymy kota zostanie doceniona i zaowocuje prawdziwą przyjaźnią.


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.com


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.