Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Rosyjskie koty niebieskie - charakter, pielęgnacja, opis rasy


Kot rosyjski niebieski to niezwykle urodziwy mruczek. Majestatyczna, elegancka sylwetka i błyszczące szmaragdowe oczy sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Rasę tę wyróżnia także niespotykana inteligencja i ogromne przywiązanie do opiekuna. W jakim domu odnajdzie się rosyjski kot niebieski? Co warto wiedzieć, decydując się na takiego pupila?
 

Rosyjskie koty niebieskie – pochodzenie i historia rasy

Kot rosyjski niebieski uznawany jest dziś za jedną z ras naturalnych. To znaczy, że odmiana ta wykształciła się w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka. Na ich wygląd i budowę największy wpływ miały surowe warunki, w jakich przyszło żyć protoplastom tej wyjątkowej rasy.
 
Jak wskazuje sama nazwa, niebieski kot pochodzi z Rosji, a mówiąc dokładniej z portowego miasta Archangielsk nad Morzem Bałtyckim. Początkowo zwierzaki te żyły tam półdziko, podobnie jak koty europejskie. Surowy klimat i niskie temperatury sprawiły jednak, że z czasem koty te wykształciły grube, dwuwarstwowe futro, które teraz jest ich znakiem rozpoznawczym.
 
Pierwsi przedstawiciele kotów tej rasy zrobili niemałą karierę na morzu. Marynarze chętnie zabierali je na statki, by tępiły gryzonie lub by sprzedać je z zyskiem w innym zakątku świata. Ich niezwykła uroda w połączeniu ze sprytem i inteligencją sprawiały, że chętnych kupców nie brakowało. Na tym jednak nie koniec. Z biegiem lat zwierzaki te trafiły nawet na carski dwór. Kotkę rosyjską niebieską posiadał car Mikołaj II, a także angielska królowa Wiktoria.
 
Pierwsze próby celowej hodowli podjęto na Wyspach Brytyjskich, a w roku 1871 koty te zostały uznane za osobną rasę. Niestety wybuch II Wojny Światowej zniweczył wysiłki hodowców. Koty rosyjskie niebieskie wyginęły prawie całkowicie. Nieliczne okazy, które przetrwały wojenny zamęt krzyżowano później z kotami syjamskimi. W wyniku różnych ścieżek hodowlanych powstało też kilka odmian kota rosyjskiego i do dziś organizacje felinologiczne przyjmują różne standardy rasy.
 

Wygląd i umaszczenie kota rosyjskiego niebieskiego

Budowa ciała
Kot rasy rosyjski niebieski to zwierzę średniej wielkości o smukłej budowie ciała. Waga samic waha się w granicach 3-4 kilogramów. Samce są nieco cięższe – dorosłe osobniki mogą ważyć nawet do 5,5 kilograma. Sylwetka czworonoga jest smukła, a lekkości dodają jej jeszcze długie nogi z zaokrąglonymi stopami. Dzięki nim krok kota jest pełen gracji i dostojeństwa.
 
Głowa kota rosyjskiego jest drobna i okrągła. Uroku dodają mu wydatne poduszeczki z wąsami oraz szeroko rozstawione oczy w kształcie migdałów. Ich kolor jest jasny i zawsze żywy, przeważnie agrestowy lub szmaragdowy.
 
Sierść i umaszczenie
Na szczególną uwagę zasługuje sierść kota rosyjskiego. Podczas gdy u większości kotów włos okrywowy jest znacznie dłuższy niż podszerstek, sierść kota rosyjskiego jest podwójna. To znaczy, że podszerstek jest takiej samej długości, co włos okrywowy. Zapewnia to doskonałą izolację przez niskimi temperaturami, wilgocią oraz podmuchami mroźnego wiatru. Sierść kota z Rosji jest gładka, aksamitna i wyjątkowo miękka w dotyku. Zgodnie ze wzorcem powinna lekko odstawać od ciała.
 
Umaszczenie kota rosyjskiego powinno być szaroniebieskie z wyraźnym, srebrzystym połyskiem. Co ciekawe, niebieskawa jest także skóra czworonoga, a poduszeczki na łapach mają odcień lawendowy.
 
Odmiany i różnice w wyglądzie
Jak już wspomniano, po wojnie wielu hodowców podjęło się prób przywrócenia rasy. Poszczególne grupy rozwijały ją jednak niezależnie od siebie, co poskutkowało powstaniem aż trzech linii hodowlanych. Obecnie wyróżnia się trzy typu kota rosyjskiego:
 
  • typ skandynawski – wyróżnia go drobniejsza budowa ciała, szeroko rozstawione uszy oraz znacznie ciemniejsze futerko;
  • typ amerykański – większy od skandynawskiego i z jaśniejszym umaszczeniem;
  • typ brytyjski – cechuje go cięższa, nieco przysadzista budowa ciała oraz uszy postawione pionowo.
 
Najbardziej popularny w środowisku hodowców jest typ mieszany, który łączy w sobie najlepsze cechy wszystkich linii. Jego wygląd jest też najbardziej zbliżony do pierwotnych kotów archangielskich.
 

Jaki charakter mają koty niebieskie rosyjskie?

Ze względu na swą szczupłą budowę rosyjski kot niebieski może sprawiać wrażenie delikatnego. To jednak tylko pozory! Warto pamiętać, skąd wywodzi się ten zwierzak i jakich umiejętności musiał nabrać, by poradzić sobie w nieprzyjaznych warunkach. Zwierzak ten jest niezwykle żywiołowy, pełen energii i ciekawości. Nie brak mu także inteligencji i sprytu. Jaki jeszcze jest kot z Rosji?
 
Towarzyski i przywiązany do człowieka
Niebieski kot z Rosji jest niezwykle towarzyski i spragniony kontaktu z człowiekiem. Mocno przywiązuje się do swoich opiekunów, choć często wybiera sobie jedną osobę, której kompanię ceni sobie najbardziej. To kot, które chętnie dotrzymuje kroku opiekunowi, towarzysząc mu we wszelkich domowych zajęciach. Mając takiego pupila, możesz spodziewać się, że podąży za Tobą wszędzie, nawet do toalety. Uwielbia pieszczoty i chętnie ucina sobie drzemki na kolanach człowieka. Rosyjski kot niebieski potrzebuje wiele uwagi i czułości. Źle znosi samotność, więc nie odnajdzie się u boku osoby, która większość czasu spędza poza domem.
 
Sprytny, pomysłowy i inteligentny
Koty rosyjskie niebieskie należą do jednych z najinteligentniejszych mruczków na świecie. Wyróżnia je niespotykany spryt, spostrzegawczość i niezawodna pamięć. W mig uczą się nowych sztuczek, możesz więc uczyć je komend, aportowania czy chodzenia na smyczy. Te niezwykłe zwierzaki w lot opanują także umiejętność samodzielnego otwierania szafek i drzwi. Z ciekawością wciskają pyszczek w każdy kąt, by zbadać, co się w nim kryje.
 
Ich intelekt potrzebuje jednak regularnych ćwiczeń. Należy zapewnić im możliwość zabawy i to takiej, która zmęczy go zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Rozmaite zabawki interaktywne ze skrytkami i łamigłówkami muszą znaleźć się w wyprawce pupila! Koty z Rosji są także niezwykle zwinne i gibkie, co chętnie wykorzystują do wspinaczek i skakania na wysokie meble.
 
Czuły i pełen empatii
Charakterystyczną cechą kota rosyjskiego jest jego wrodzona empatia. Zwierzak perfekcyjnie radzi sobie z odgadywaniem nastroju i samopoczucia swego opiekuna. Potrafi także okazywać czułość, pozostając u boku człowieka zarówno w chwilach radości, jak i smutku. Sam uwielbia pieszczoty i potrafi upominać się o nie delikatnym pomrukiwaniem. Kot niebieski będzie doskonałym przyjacielem dla singla i rodziny ze starszymi dziećmi.
 
Zgodny członek domowego stada
Kot rosyjski przeważnie przywiązuje się do jednego domownika, ale odnosi się z taką samą czułością wobec wszystkich. Ceni sobie spokój, więc nie odnajdzie się przy całkiem małych dzieciach. Bawiąc się ze starszymi, pozostaje jednak delikatny i cierpliwy. Doskonale dogaduje się także ze zwierzętami, zarówno z innymi kotami, jak i psami. Wobec obcych zachowuje dystans. Kiedy jednak bliżej pozna nową osobę, jego nieśmiałość ustępuje miejsca ciekawości i przyjaznemu nastawieniu.
 

Dla jakiego opiekuna taka rasa kotów?
Mimo tak wielu zalet kot rosyjski nie jest zwierzakiem dla każdego. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o charakterze kota, zanim wybierze się go na swojego pupila. Trzeba pamiętać przede wszystkim o jego towarzyskiej naturze. Kot niebieski nie lubi długo zostawać sam i bardzo potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Na pewno nie będzie szczęśliwy u boku osoby, która większość czasu spędza poza domem.

Rosyjski kot niebieski ceni sobie ciszę i spokój. Nie lubi zbyt burzliwego życia. To raczej typ domatora, przywiązanego do swej bezpiecznej rutyny. Jeśli zatem marzysz o kocie, z którym będzie można podróżować i zdobywać świat, pomyśl o innej rasie. Kot rosyjski woli zostać w domu, wygrzewając się na kolanach ukochanego opiekuna.
 

Zdrowie kota rosyjskiego. Jak długo żyją koty rosyjskie niebieskie?

Koty rosyjskie cieszą się dobrym zdrowiem. Nie mają predyspozycji do żadnych chorób genetycznych, a ze względu na swe pochodzenie są silne i bardzo wytrzymałe. Ingerencja człowieka w hodowlę tej rasy była niewielka. Do krzyżowania osobników wykorzystywano jedynie koty syjamskie, które same cieszą się doskonałym zdrowiem. Dzięki temu udało się uniknąć rozwoju wad genetycznych czy innych dziedzicznych skłonności.
 
Rosyjskie koty często dożywają sędziwego wieku. Osobniki zadbane i prawidłowo żywione mogą żyć nawet do 20 lat.
 

Pielęgnacja kotów rasy niebieski rosyjski

Rosyjskie koty niebieskie należą do ras krótkowłosych, więc ich pielęgnacja nie sprawia większych trudności. Sierść kota rosyjskiego niebieskiego jest gęsta, ale wystarczy wyczesywać ją raz w tygodniu. Najlepiej sprawdzi się miękka szczotka, idealna do tego rodzaju futra. Kot rosyjski nie potrzebują kąpieli, ponieważ sam potrafi świetnie zadbać o swoją higienę. Należy kąpać go wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza weterynarii, na przykład w czasie leczenia chorób skóry czy dla pozbycia się pasożytów.
 
Szczególną uwagę warto poświęcić diecie pupila. Przy zbyt małej ilości ruchu, kot może nabawić się nadwagi lub otyłości. Najlepiej sprawdzi się karma dostosowana do wieku oraz trybu życia zwierzaka. Wybieraj karmy o dużej zawartości białka, bez dodatku zbóż czy innych zbędnych wypełniaczy. Unikaj także konserwantów i sztucznych barwników.
 

Cena kociąt rasy rosyjski niebieski. Gdzie szukać kociaka?

Co ciekawe, rosyjskie koty niebieskie nie cieszą się w Polsce szczególną popularnością. Pierwszy przedstawiciel odnowionej rasy został przewieziony do naszego kraju w roku 1990. Od tamtej pory powstało jednak kilka hodowli, a niektóre z nich cieszą się dużą renomą.
 
Jeśli marzysz o pupilu tej rasy, postaraj się wyszukać hodowlę zrzeszoną w organizacji, wydającej kociętom rodowody. Kupowanie kociaków bez rodowodu wiąże się z dużym ryzykiem. Maluchy mogą być owocem nieodpowiednich krzyżówek i nie ma żadnej gwarancji, co ich zdrowia czy pochodzenia. Takie zwierzaki często obarczone są różnymi wadami genetycznymi i skłonnością do problemów behawioralnych.
 
Cena kota niebieskiego z hodowli wynosi od 3 do 5 tys. złotych. Wiele zależy od rodowodu zwierzaka oraz jego przeznaczenia. Koty przeznaczone do dalszego rozrodu są najdroższe. Te "nakolankowe" można kupić już za 3-3,5 tys. złotych.
 

Ciekawostki o kocie rosyjskim niebieskim

Wielkim miłośnikiem rasy kotów rosyjskich niebieskich był car Mikołaj II. Monarcha zwierzał się swej ukochanej kotce z największych państwowych sekretów. W 1901 podarował parę kotów tej rasy angielskiej królowej Wiktorii i jej synowi Edwardowi VII.
Dwie niebieskie kotki posiadał również papież Jan Paweł II. Zwierzaki zamieszkiwały papieskie apartamenty w Watykanie.
Rosyjskie koty niebieskie występują także w odmianie białej i czarnej. Żadna z nich nie została jednak uznana przez związki felinologiczne.
Pływając na statkach koty rosyjskie miały nie tylko polować na myszy i szczury. Marynarze wierzyli też, że zwierzaki te przynoszą im  szczęście!

Autorka: Angelika Podgajna
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.