Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak oduczyć psa sikania w domu?



Nauka załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz to jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed świeżo upieczonymi opiekunami młodych czworonogów. Zanim szczenięta nauczą się załatwiania potrzeb na dworze, często zdarza się im nabrudzić. Jednak również niektóre dorosłe zwierzaki, które odbyły już trening toaletowy, oddają mocz w domu. Dlaczego pies zachowuje się w ten sposób? Jak oduczyć szczeniaka i dorosłego psa sikania w domu? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na nauczenie swojego pupila czystości. 
 

Nauka czystości szczeniaka – o czym warto pamiętać?

Szczenięctwo to okres pełen wyzwań. W krótkim czasie młode czworonogi muszą nabyć wszystkie umiejętności, które umożliwią im szczęśliwe życie w otoczeniu ludzi. Jedną z nich jest zachowanie czystości w mieszkaniu. Szczenięta stopniowo zyskują kontrolę nad swoim pęcherzem, dlatego przez pierwsze miesiące życia nie potrafią zatrzymać moczu na dłużej. Czworonożne maluchy mają też bardzo szybki metabolizm. Wszystko to sprawia, że muszą załatwić swoje potrzeby nawet kilkanaście razy dziennie. Zanim młody pies nauczy się czystości, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i postarać się wyprowadzać szczeniaka na dwór jak najczęściej. 
 
Psy podobnie jak ludzie uczą się w różnym tempie – w zależności od rasy, wielkości, osobowości i indywidualnych zdolności. Nie wymagaj więc od twojego psa od razu zbyt wiele. Doceniaj stopniowe postępy i zachowaj spokój, jeśli mimo twoich starań pies załatwi się w domu na dywanie czy podłodze. Większość czworonożnych maluchów zyskuje dostateczną kontrolę nad odruchami fizjologicznymi około 4. miesiąca życia. Trening toaletowy może jednak potrwać nawet do ukończenia przez pupila 8. miesiąca życia. 

 
↓ Witaminy i odżywki dla psów ↓ 

Jak nauczyć psa czystości?

Aby nauczyć psa sikania na dworze, trzeba zawsze uwzględnić jego naturalne potrzeby. Młody zwierzak nie może wytrzymać bez wydalania dłużej niż kilka godzin. By określić, co ile godzin należy wypuszczać podopiecznego na zewnątrz, do jego wieku wyrażonego w miesiącach należy dodać 1 (w przypadku małych ras) lub 2 (w przypadku dużych czworonogów. Zgodnie z tą zasadą trzymiesięczny yorkshire terier powinien wychodzić minimum co 4 godziny, a owczarek niemiecki w tym samym wieku co 5 godzin. Ważny jest też właściwy rozkład spacerów toaletowych. Należy więc wypuszczać psa na dwór:
 
  • 20-30 minut po posiłkach,
  • po przebudzeniu z drzemki,
  • po zabawie,
  • po powrocie opiekunów. 
 
W czasie nauki czystości bardzo ważną rolę odgrywa skrupulatna obserwacja zachowań swojego psa. Jeśli pies nerwowo chodzi w kółko po domu, węszy, szuka z tobą kontaktu wzrokowego lub dyszy, prawdopodobnie próbuje się z tobą skomunikować lub szuka odpowiedniego miejsca do załatwiania potrzeb w domu. W takiej sytuacji powinieneś niezwłocznie wyjść z nim na zewnątrz. Pomoże ci to nauczyć psa wyraźnie sygnalizować, że ma pełny pęcherz. 
 
Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu? Dobrym pomysłem może być wykorzystanie do treningu toaletowego mat higienicznych. Większość psich opiekunów nie jest w stanie wychodzić z młodym pupilem wielokrotnie w ciągu dnia. Dodatkowym problemem jest wyprowadzanie malucha w trakcie kwarantanny poszczepiennej, deszczu czy w nocy. Z tego powodu warto urządzić tymczasową toaletę dla ulubieńca w mieszkaniu i najpierw uczyć psa sikać na matę. Pozwoli to zrozumieć zwierzakowi, że wydalanie jest dozwolone tylko w określonych miejscach. Dodatkowo ułatwi utrzymanie czystości w mieszkaniu. 
 
Maty higieniczne dla psa najlepiej rozłożyć w kilku miejscach domu, do których zwierzak ma łatwy dostęp. Aby podopieczny poznał ich funkcję, początkowo musisz umieszczać go na nich, gdy podejrzewasz, że chce oddać mocz lub kał. Za wydalanie na podkłady należy nagrodzić pupila. Gdy pies zacznie załatwiać się na zewnątrz, możesz stopniowo wycofywać maty. Najlepiej przenieść je w pobliże drzwi wyjściowych, dzięki czemu czworonóg będzie kierował się w ich stronę, zawsze gdy poczuje, że ma pełny pęcherz. Aby przestawić pupila na nowe podłoże, podkłady warto wynosić na zewnątrz do czasu, gdy zwierzak w pełni zaakceptuje nową toaletę. 
 

Dlaczego pies załatwia się w domu?

Chcesz wiedzieć, o czym może świadczyć załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w domu przez dorosłego psa? Oto najczęstsze przyczyny takiego zachowania:
 
  • problemy zdrowotne – jeśli dorosły pies zaczyna załatwiać swoje potrzeby w domu, w pierwszej kolejności należy udać się z nim do weterynarza i skontrolować jego stan zdrowia. Psiak, który nagle zaczyna sikać w domu, może cierpieć z powodu zaburzeń powodujących zwiększone parcie na pęcherz lub utratę kontroli nad procesami wydalania. Należą do nich m.in.: cukrzyca, kamica moczowa, zapalenie pęcherza moczowego, choroby układu nerwowego, nadczynność kory nadnerczy. Z kolei pozostawianie odchodów w domu może wynikać z chorób zapalnych jelit, nagłych zmian diety czy nietolerancji pokarmowej. 
  • brak odpowiedniego szkolenia – nie wszystkie dorosłe czworonogi były w okresie szczenięctwa uczone czystości. W przypadku adoptowanych zwierzą trzeba brać pod uwagę, że nie przeszły odpowiedniego treningu. Problemy z brudzeniem w domu szczególnie często obserwowane są u psów przygarniętych ze schroniska. Kłopotliwe zachowania mogą występować również u czworonogów, które zmieniły miejsce zamieszkania – z domu z ogrodem na mieszkanie w bloku. Takie psy zwykle większość czasu spędzały na zewnątrz, dlatego nie potrafią odpowiednio komunikować opiekunom swoich potrzeb i mają trudności z przyzwyczajeniem się do nowego harmonogramu wyjść. 
  • zbyt mała liczba spacerów – częstotliwość spacerów powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego zwierzaka. Większość dorosłych czworonogów potrzebuje spacerów toaletowych 4-6 razy w ciągu dnia, jednak dla niektórych psów taka liczba może nie być optymalna. 
  • lęk separacyjny – brudzenie przez psa w domu pod nieobecność właściciela jest jednym z objawów lęku przed samotnością. Często jest ono skutkiem zahamowania wydzielania hormonu antydiuretycznego na skutek stresu. 
  • znaczenie terenu moczem – w przypadku niewykastrowanego samca należy odróżnić, czy pies załatwia potrzeby fizjologiczne, czy znakuje teren. Przy znakowaniu pies pozostawia zwykle niewielką ilość moczu, zazwyczaj w strategicznych miejscach domu. Zachowanie to jest szczególnie nasilone w domach zamieszkiwanych przez wiele czworonogów. 
  • zachowanie związane z ekscytacją / uległością – obserwowane zwłaszcza u młodych psów podczas powitań lub zabawy. W takich sytuacjach szczeniak sika w sposób odruchowy. Młody pies może zareagować uległością, połączoną z oddawaniem moczu, na gest uniesionej ręki, nawiązywanie kontaktu wzrokowego przez człowieka, zbliżanie się opiekuna czy jego podniesiony ton głosu. Zachowaniu temu towarzyszy m.in. obniżanie postawy ciała i odsłanianie brzucha. Z kolei. gdy przyczyną jest ekscytacja, pies w ferworze zabawy po prostu traci kontrolę nad zwieraczami –skacząc lub biegając, oddaje mocz. Oba zachowania mają tendencję do samoistnego zanikania wraz z wiekiem i osiąganiem dojrzałości. Zdarza się jednak, że występują także u dorosłych czworonogów. 
  • zespół zaburzeń poznawczych – dotyczy czworonogów w podeszłym wieku (zwykle powyżej 12. roku życia). Choroba rozwija się na podłożu zmian neurodegeneracyjnych w mózgu związanych z procesami starzenia się. Warto zastanowić się nad tym problemem, jeśli dotychczas pies nie sikał w domu, a brudzeniu w mieszkaniu towarzyszą symptomy takie jak: dezorientacja, zmiany rytmu snu/czuwania, ograniczenie aktywności, utrata zainteresowania kontaktami społecznymi. 
 
Choć brudzenie w domu obserwuje się u wszystkich ras, szczególne trudności z utrzymaniem czystości mają psy ras małych i i miniaturowych (m.in. maltańczyki). Prawdopodobnie wynika to z niewielkiego obszaru osobniczego zajmowanego przez te zwierzaki, co sprawia, że – w przeciwieństwie do większych czworonogów – nie widzą nic niewłaściwego w wydalaniu w niewielkiej odległości od swojego legowiska.
 

Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu?

Na naukę czystości nigdy nie jest za późno. Możesz nauczyć załatwiania swoich potrzeb poza domem każdego psa – wiek nie jest żadną przeszkodą w treningu. Aby oduczyć psa sikania w domu, należy kierować się tymi samymi zasadami co w przypadku szczeniaka. Oto podstawowe zasady treningu toaletowego. 
 
Dla psa naturalnym zachowaniem jest unikanie wydalania w pobliżu swojego gniazda. W warunkach domowych jego funkcję pełni zwykle psie posłanie. Aby oduczyć psa załatwiania się w mieszkaniu, warto wykorzystać tę naturalną skłonność podopiecznego. Dobrym pomysłem może okazać się więc czasowe ograniczenie przestrzeni psiaka. Pomóc może w tym klatka kennelowa wyposażona w legowisko. Psa powinieneś umieszczać w niej, gdy nie możesz kontrolować jego zachowania. Dbaj jednak o to, by zwierzak nie pozostawał w niej dłużej, niż może wytrzymać bez wydalania, bo wtedy trening będzie nieskuteczny. Innym rozwiązaniem jest trzymanie psiaka na krótkiej smyczy (1-2 m), dzięki której nie będzie mógł oddalić się od ciebie na znaczną odległość, a ty będziesz w stanie łatwo zauważyć wysyłane przez niego sygnały. W trakcie swojej nieobecności możesz też pozostawić pupila w zamkniętym pomieszczeniu – pozbawionym dywanów i innych tekstyliów, na które pies lubi się załatwić w domu. 
 
W czasie treningu toaletowego należy ograniczyć do minimum ryzyko popełniania błędów przez czworonoga. W tym celu najlepiej wyprowadzać go bardzo często (optymalnie co 2 godziny) na krótkie przechadzki. Aby pies skojarzył, że ma sikać na zewnątrz, za pożądane zachowanie warto nagrodzić go pochwałą i przysmakiem. Co ważne, należy to robić zaraz po oddaniu moczu lub kału przez psa, a nie dopiero po powrocie ze spaceru.
 
Załatwienie potrzeb fizjologicznych poza domem nigdy nie powinno wiązać się dla psa z zakończeniem spaceru. Pies może bowiem nauczyć się celowo wstrzymywać mocz, by opóźnić powrót do domu. Warto więc zadbać o to, by wszystkie atrakcje (np. eksploracja terenu, zabawa) czekały na psa dopiero po wydalaniu. 
 
Niektóre dorosłe czworonogi wykazują silną preferencję do konkretnych podłoży (np. trawy, piachu). Najlepiej więc zapewnić im do nich dostęp na spacerach. Jeśli nie jest to możliwe, warto przez pewien czas wysypywać preferowaną ściółkę w określonym miejscu na zewnątrz i stopniowo zapoznawać pupila z innymi, dostępnymi w danych warunkach, podłożami. 
 
A co zrobić, jeżeli pies zdążył już załatwić się w domu? Aby kłopotliwy nawyk nie utrwalił się u zwierzaka, należy niezwłocznie posprzątać po psie – dokładnie usunąć zabrudzenia i wyeliminować nieprzyjemne zapachy. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne preparaty enzymatyczne, które rozkładają związki organiczne zwarte w moczu i odchodach. Jeżeli mimo dokładnego czyszczenia zwierzak powraca w wybrane miejsce w domu, trzeba spróbować nadać mu inne znaczenie. Umieszczenie tam miski lub legowiska może skutecznie zniechęcić psa do oddawania moczu lub kału. 
 
Nigdy nie karz psa za wydalanie w domu i nie krzycz na niego. Nie myśl, że pies zrobił to złośliwie. Wbrew pozorom karcenie podopiecznego nie pomoże w nauce czystości, za to skutecznie zniechęci czworonoga do współpracy z tobą. Pies może też nauczyć się wydalania tylko wtedy, gdy nie ma cię w pobliżu lub zacząć szukać bardziej ustronnych miejsc na swoją toaletę. Jeżeli zatem przyłapiesz psa na „gorącym uczynku", spróbuj przerwać jego zachowanie (np. głośnym dźwiękiem) i niezwłocznie wyprowadź go na zewnątrz. 
 
Jeśli przyczyny brudzenia w domu nie wynikają z braków w szkoleniu, lecz z zaburzeń zdrowotnych lub behawioralnych, konieczne może być zastosowanie leków lub wdrożenie terapii behawioralnej u psa. 
 

Autorka: Marta Majewska
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.