Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Ile żyje kanarek domowy?



Kanarki towarzyszą ludziom już od setek lat, zachwycając swym wyglądem i miłym dla ucha śpiewem. Choć wydają się drobne i delikatne, potrafią żyć bardzo długo. Dlatego decyzja o przygarnięciu kanarka powinna być zawsze dobrze przemyślana. Ile żyją kanarki domowe? Od czego zależy długość ich życia? Dowiedz się wszystkiego na temat hodowli kanarków w domu!
 

Domowa hodowla kanarków

Kanarki są obecnie jednymi najczęściej i najchętniej hodowanych ptaków domowych. Swą popularność zawdzięczają miłemu usposobieniu, a przede wszystkim niezrównanym talentom wokalnym. Kanarki słyną z pięknego śpiewu, którym umilają czas domownikom. Jak zaczęła się ich hodowla?
 
Dzikie kanarki pochodzą głównie z Wysp Kanaryjskich, ale kilka odmian tych barwnych ptaków można spotkać także na Maderze i Azorach. Gdy w XV wieku Hiszpanie zajęli te tereny, zachwycili się śpiewem i pięknym wyglądem tych wyjątkowych zwierzaków. Początkowo hodowano je w klasztorach, ale szybko trafiły także do domów bogatej hiszpańskiej arystokracji. Początkowo sprowadzano tylko samce, ponieważ to one śpiewają najpiękniej. Z czasem hodowla kanarków stała się popularna również w innych europejskich krajach, a dziś jest powszechna na całym świecie.
 

Ile żyje kanarek domowy?

Trudno precyzyjnie określić, jaka jest długość życia kanarka. Przyjmuje się jednak, że kanarek domowy może przeżyć w niewoli średnio 8-10 lat. Osobniki żyjące na wolności, które same dbają o siebie i swoje potrzeby potrafią jednak dożyć prawdziwie sędziwego wieku, czyli około 12 lat. Historii znany jest także pewien absolutny rekordzista, który żył aż 20 lat.
 
Długość życia kanarka zależy przede wszystkim od warunków, jakie się mu zapewni. Trzeba pamiętać, że udomowione ptaszki, trzymane w klatkach lub wolierach, funkcjonują zupełnie inaczej niż kanarki żyjące na wolności. Dzikie ptaki same dbają o swoje potrzeby i mogą wybierać, czym się żywią. Kanarek w niewoli jest zupełnie zależny od swego opiekuna i tego, jaką dietę oraz warunki bytowe mu zapewni.
 

Rasy i odmiany kanarków

Warto wspomnieć, że istnieją różne odmiany domowych kanarków, a każda z nich ma nieco inne predyspozycje. Wielkość kanarka lub jego budowa może wpływać na podatność na choroby, a to znacząco przekłada się na długość życia. Kanarki domowe można podzielić na 3 głównie odmiany:
 
  • kanarki śpiewające – czyli te o wyjątkowych talentach wokalnych. Pośród nich wyróżnia się kolejne rasy, takie jak kanarki harceńskie, rosyjskie, flandryjskie czy timbrador. Za najbardziej utalentowanego śpiewaka uchodzi kanarek harceński, którego głos może rozszerzyć się nawet do 3 oktaw;
  • kanarki kolorowe – to ptaszki o różnorodnym wybarwieniu piór. Wyróżnia się między innymi kanarki żółte, czerwone, białe, czarne, zielone czy izabelowate. Istnieje przeszło 100 różnych ras barwnych kanarka – większość z nich również ładnie śpiewa, ale hoduje się je głównie ze względu na wygląd;
  • kanarki kształtne – rasy, takie jak holenderskie garbusy czy kanarki kędzierzawe są najmniej znane, ponieważ mają mało melodyjny głos. Potrafią jednak zaciekawić swoją posturą i rodzajem upierzenia. W tej grupie wyróżnia się aż 26 różnych odmian.


Co wpływa na długość życia kanarka?

Kanarki mogą żyć naprawdę długo, o ile tylko zapewni się im odpowiednie warunki. W środowisku naturalnym ptaszek sam dba o siebie, swoje potrzeby i bezpieczeństwo. To zwierzę stadne i niezwykle towarzyskie, więc zawsze trzyma się blisko innych osobników. Sam poszukuje dla siebie pożywienia i je tylko to, co uzna za odpowiednie. Ma także możliwość latania, co sprzyja zachowaniu dobrej kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
 
W niewoli wszystko wygląda zupełnie inaczej. Ptaszek jest całkowicie zależny od swego właściciela. Może jeść tylko to, co otrzyma, a warunki, w jakich jest przetrzymywany, nie zawsze odpowiadają jego naturalnym potrzebom. Aby móc jak najdłużej cieszyć się towarzystwem kanarka i jego pięknymi trelami, warto dowiedzieć się jak najwięcej o jego hodowli i wymaganiach. Długość życia tego ptaka zależy w głównej mierze od:
 
  • diety,
  • wielkości klatki,
  • zabawek i innych akcesoriów zapewniających aktywność fizyczną,
  • towarzystwa.
     

Jakie znaczenie dla kanarka ma towarzystwo?

Wielu mniej doświadczonych hodowców zapomina, jak ważną rolę w życiu kanarka odgrywa towarzystwo. Zwierzaki te żyją w sporych stadach i nie lubią długo pozostawać same. Jeśli zdecydujesz się na jednego kanarka, musisz zapewnić mu rozrywki i swoje własne towarzystwo tak często, jak to możliwe. Pamiętaj jednak, że ptaszek będzie czuł się najlepiej tylko w towarzystwie innego osobnika swojego gatunku. Kanarek w samotności staje się smutny i apatyczny, a z czasem popada w depresję i przestaje śpiewać. Zła kondycja psychiczna może przyczynić się też do skrócenia jego życia.
 

Klatka dla kanarka – jaka powinna być?

Można by sądzić, że z uwagi na swoje niewielkie gabaryty kanarek nie będzie potrzebował dużej przestrzeni. Tymczasem ptaszek ten potrzebuje sporo miejsca do latania i zabawy, ponieważ z natury jest energiczny, wesoły i ruchliwy. Zbyt ciasna klatka, ograniczająca możliwość latania i ruchu odbije się na jego kondycji fizycznej i ogólnym samopoczuciu.
 
Minimalne wymiary klatki dla kanarka to 60 cm x 40 cm x 50 cm. Oczywiście im więcej przestrzeni uda Ci się zapewnić pupilowi tym lepiej. Wielu wyspecjalizowanych hodowców trzyma swoje kanarki w dużych piętrowych klatkach lub wolierach. Takie lokum zapewnia zwierzęciu możliwość ruchu, którego tak bardzo potrzebuje.
 
Ponadto w klatce kanara muszą znajdować się żerdki na kilku różnych poziomach. Mogą to być drewniane patyki lub naturalne gałęzie drzew, po których kanarek będzie mógł skakać i ścierać swoje pazurki. Pamiętaj też, że kanarki to czyste zwierzaki, które dbają o wygląd swoich piórek. Z tego względu na dnie klatki należy umieścić basenik z ciepłą wodą lub specjalny piasek do kąpieli dla ptaków.
 

Żywienie kanarków – co jedzą te urocze ptaki?

Trzymając kanarka w domu, należy zadbać też o jego dietę. Właściwe żywienie, dopasowane do naturalnych potrzeb zwierzaka jest gwarancją dobrego zdrowia i samopoczucia Twojego skrzydlatego pupila. Podstawę jadłospisu kanarka powinny stanowić nasiona, takie jak:
 
  • proso,
  • owies,
  • nasiona siemienia lnianego,
  • rzepik,
  • kanar.
     
Dietę kanarka można urozmaicić, dodając do niej świeże warzywa i owoce, a także zioła i rozmaite listki. Przekąskami odpowiednimi dla kanarka będą między innymi banany, jabłka, gruszki czy marchew. Raz w tygodniu można zaserwować mu także kawałek gotowanego jajka.

 
↓ Pokarm dla kanarka ↓ 


Ile żyje kanarek?

Jak widzisz, długość życia kanarka zależy od wielu różnych czynników. Znane są przypadki ptaków, które żyły nawet ponad 12 lat. Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się kompanią i miłym śpiewem kanarka, zapewnij mu odpowiednie warunki do życia, dietę oraz towarzystwo i rozrywki. Na zdrowie i kondycję małego pupila może mieć też wpływ jego rasa oraz czynniki genetyczne. Dlatego warto dobrze sprawdzić hodowlę, w której planujesz zakup. Dzięki temu zyskasz pewność, że trafi do Ciebie osobnik zdrowy i nieobciążony żadnymi wadami.
 
 
Autorka: Angelika Podgajna
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.