Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Ile razy dziennie karmić kota i ile karmy podać?



Koci rozkład posiłków w naturze jest ściśle powiązany z aktywnością łowiecką. W warunkach domowych to jednak wyłącznie od opiekuna zależy częstotliwość karmienia mruczka. Odpowiedni plan żywienia nie tylko wpływa korzystnie na zdrowie zwierzaka, ale również zwiększa jego komfort psychiczny. Ile razy w ciągu dnia karmić kota? Jaki model żywienia wybrać dla pupila?
 

Jak często powinien jeść kociak?

Kocięta zaraz po przyjściu na świat są całkowicie bezbronne i zależne od swojej matki. Na pierwszym etapie życia pokarm kocich maluchów stanowi mleko matki, które jest dla futrzaków pełnowartościowym i idealnie zbilansowanym pożywieniem. Co ciekawe jego skład ulega stopniowym zmianom wraz z fazą laktacji. Tuż po porodzie (przez 24-72 h) kotka produkuje odżywczą siarę, która jest źródłem nie tylko niezbędnych substancji odżywczych, ale również przeciwciał. Z czasem, wraz ze wzrostem kociąt, w mleku zmienia się zawartość składników mineralnych. 
 
Kociaki, ze względu na ograniczoną pojemność przewodu pokarmowego, nie są w stanie jednorazowo zjeść obfitych posiłków. Muszą spożywać małe porcje pokarmu, wielokrotnie w ciągu dnia. Młode koty przez pierwsze 2 tygodnie życia potrzebują średnio 6-8 posiłków dziennie. Powinny one w ciągu każdego dnia dostarczać maluchom około 15-25 kcal/100 g masy ciała. Od 3. tygodnia życia liczba posiłków w ciągu dnia może zostać zmniejszona do 4-6, przy zachowaniu podobnej wartości energetycznej (ok. 20 kcal/100 g masy ciała). Osierocone kocięta należy karmić preparatem mlekozastępczym – w dawce dostosowanej do dziennego zapotrzebowania energetycznego kocich juniorów. 

 
↓ KARMY SUCHE DLA KOTÓW ↓ 
 

Prawidłowe karmienie kota od 4. tygodnia życia

Z upływem kolejnych tygodni kotka nie jest w stanie już samodzielnie wykarmić swojego potomstwa, a samo mleko przestaje być dla kota juniora wystarczające. Już od 4. tygodnia życia do diety kociaka można zacząć wprowadzać pokarmy stałe (mokrą karmę w formie musu, rozmoczoną w wodzie suchą karmę czy drobno posiekane mięso). Po odsadzeniu należy zapewnić kotu przynajmniej 4-6 posiłków, które w pełni zaspokoją potrzeby żywieniowe rosnącego organizmu. Dzienna porcja karmy powinna dostarczać kociętom w fazie wzrostu 2-3 x tyle kalorii, ile potrzebuje kot dorosły. 
 

Ile razy dziennie karmić kota dorosłego?

Koty to urodzeni myśliwi, których dzienny harmonogram w dużej mierze jest podporządkowany aktywności łowieckiej. Mruczący łowcy zwykle jedzą kilkanaście razy w ciągu doby (średnio od 10 do 20 razy). Ich pojedynczy posiłek stanowi upolowana niewielka ofiara (np. gryzoń, ptak). Liczba kalorii przyjmowana jednorazowo wynosi średnio 30 kcal. Co istotne u dzikich kotowatych jedzenie ofiar następuje bezpośrednio po ich upolowaniu, gdy są jeszcze ciepłe. Najważniejsze pory kocich posiłków w naturze przypadają więc o świcie i zmierzchu – gdy koty polują najintensywniej. 
 
Zastanawiasz się, ile posiłków powinien zjeść Twój kot? Kot domowy pod względem behawioralnym przypomina swojego dzikiego przodka. Jest więc przystosowany do spożywania częstych posiłków, o małej objętości i wartości energetycznej. Ze względów behawioralnych należy karmić kota minimum 4 razy dziennie. Najlepiej serwować kotu karmę mokrą lub suchą w postaci 5-6 posiłków. 
 
To, jak często podawać pokarm mruczkowi, zależy jednak również od indywidualnych potrzeb kota. Żywienie kota dorosłego powinno być dopasowane do jego stanu zdrowia, stylu życia, aktywności. W przypadku niektórych chorób (np. cukrzycy) niezbędne jest dostosowanie harmonogramu żywienia do pór aplikowania leków. Koty wychodzące warto karmić po powrocie z dłuższej przechadzki. Jak karmić kota po sterylizacji? Po kastracji lub sterylizacji u kotów obserwuje się mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Dobra karma dla kota sterylizowanego powinna mieć więc zredukowaną wartość kaloryczną. Dodatkowo można karmić kota częściej, za to mniejszymi dawkami pożywienia. 
 
Bardzo ważne jest ustalenie stałego harmonogramu karmienia pupila. Wpłynie to pozytywnie na komfort psychiczny mruczka i ograniczy ryzyko problemów behawioralnych na tle żywieniowym. Niezbędne jest zorganizowanie dorosłemu kotu posiłków o poranku i późnym wieczorem – to pory, w których koty jedzą najczęściej w naturze. Dobrym pomysłem jest także połączenie karmienia z zabawą – stanowiącą zamiennik aktywności łowieckiej. Zanim więc nakarmisz zwierzaka, pozwól mu przez kilka minut polować na zabawkę. Na zakończenie zabawy wymień łup na smaczne pożywienie. Wtedy z pewnością kocia radość z jedzenia będzie jeszcze większa.
 
Co jednak zrobić, jeśli nie możesz karmić swojego kota tak często, jak tego potrzebuje? W takiej sytuacji niezwykle przydatne są zabawki interaktywne, w których można umieścić karmę dla kota. Dzięki nim kot ma zapewniony dostęp do pokarmu podczas nieobecności opiekunów. Jednocześnie opiekun kota zachowuje pełną kontrolę nad ilością karmy, jaką spożywa zwierzak. Zdobywanie pokarmu jest też dla kota formą rozrywki i aktywności łowieckiej. Karmienie zwierzaka przy użyciu tego typu akcesoriów jest bardzo proste. Wystarczy umieścić w nich odpowiednią porcję karmy suchej, którą zwierzak musi wydobyć. Warto jednak pamiętać, że kot nie może mieć wtedy stałego dostępu do karmy suchej w misce.
 

Ile suchej i mokrej karmy powinien jeść kot?

Dzienna dawka karmy musi w całości pokrywać zapotrzebowanie energetyczne kota. Futrzak o typowej aktywności dziennie potrzebuje 60-75 kcal/kg m.c. Dawkowanie karmy dla kotów uzależnione jest więc od jej kaloryczności. Suchy pokarm odznacza się wyższą koncentracją energii, dlatego kot może zjeść go mniej niż mokrego. Optymalną liczbę kalorii dziennie zapewnia zwykle około 40-70 g pożywienia w postaci granulek. 
 
Ile mokrej karmy powinien jeść kot? Przeciętny kot w ciągu dnia musi zjeść 300-400 g mokrego pokarmu. Najczęściej wystarczą więc 3-4 saszetki z karmą dla kota (1 saszetka mokrej karmy waży zwykle 100 g). W przypadku żywienia mieszanego niezbędne jest natomiast ustalenie odpowiednich proporcji między pokarmem suchym i mokrym w taki sposób, by łącznie dostarczyły kotu odpowiedniej dawki energii (np. 100 g karmy mokrej i 20 g suchej). 
 

Jak żywić kota seniora?

Koci seniorzy często nie są już tak chętni do zabawy i aktywności jak zwierzaki w sile wieku. Ze względu na wolniejszy metabolizm starsze koty są więc szczególnie narażone na nadwagę i otyłość. Z drugiej strony zdarza się, że futrzaki w podeszłym wieku tracą apetyt. 
 
By uniknąć problemów u mruczącego seniora, należy starannie kontrolować ilość karmy, jaką kot zjada. W przypadku starszych kotów szczególne znaczenie ma też utrzymanie stałych pór karmienia. Aby zwiększyć atrakcyjność posiłków, warto serwować karmę częściej, ale w mniejszych dawkach – tak, by nie pozostawała w misce, a zwierzak zawsze miał do dyspozycji świeży posiłek.

 
↓ Witaminy i odżywki dla kotów   ↓ 
 


W jaki sposób podawać kotu karmę – najczęstsze błędy żywieniowe

Jeśli zależy Ci na prawidłowym żywieniu swojego mruczącego pupila, powinieneś zadbać o wyrobienie u niego odpowiednich nawyków żywieniowych. Jakich błędów należy unikać?
 
  • stały dostęp do suchej karmy – koty żywione ad libitum (do woli) mają tendencję do zjadania zbyt dużych porcji pokarmu w stosunku do rzeczywistych potrzeb, co grozi nadmiernym przybieraniem na wadze. Karma pozostawiona w misce przez dłuższy czas zaczyna też tracić swój aromat, co wpływa niekorzystnie na jej smakowitość. Z tego powodu nie należy pozostawiać kotu stałego dostępu do jedzenia. 
  • dokarmianie kota między posiłkami – każda dodatkowa porcja przekąsek czy karmy podstawowej musi zostać uwzględniona w dziennym bilansie energetycznym. Dokarmianie kota między posiłkami może doprowadzić do zaburzenia proporcji składników odżywczych w jego diecie. 
  • zbyt długie przerwy między posiłkami – długie przerwy między posiłkami wpływają niekorzystnie na koci nastrój i mogą zwiększać ryzyko rozwoju problemów behawioralnych. 
  • zbyt duże porcje pokarmu – obfite posiłki obciążają koci przewód pokarmowy i mogą wywołać u kota problemy trawienne. 
  • karmienie na żądanie – podawanie pożywienia kotu zawsze gdy chce jeść, to prosta droga do nadwagi u ulubieńca. Zwierzak żywiony w ten sposób uczy się też zachowań wymuszających uwagę, co bywa problematyczne.
  • pozostawianie mokrego jedzenia w misce – mokry pokarm dla kota nie powinien pozostawać zbyt długo w misce, ponieważ szybko się psuje. Jeśli kot nie zje go od razu, należy zaraz po posiłku go usunąć. 
  • karmienie wszystkich kotów razem - jeżeli masz pod opieką kilka mruczących zwierzaków, wygospodaruj dla każdego z nich osobne miejsce na stołówkę. Dzięki temu każdy z nich będzie mógł spokojnie spożyć swój posiłek. 

Autorka: Marta Majewska

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.