Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Pies do małego mieszkania w bloku - rasy psów, które sprawdzą się w mieście



Mała przestrzeń, tłok, hałas, ruch uliczny – miejskie życie niesie wiele wyzwań dla czworonogów. Niektóre psy nie potrzebują jednak do szczęścia wielkiego domu z ogrodem w cichej, ustronnej okolicy. Nawet w niedużym mieszkaniu w bloku czują się doskonale. Które rasy świetnie odnajdą się na niewielkim metrażu? Jak sprawić, by psiak czuł się dobrze w bloku?
 

Jak wybrać psa do mieszkania w bloku?

Wybór odpowiedniej rasy to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć każdy przyszły psi opiekun. Decyzja ta nigdy nie powinna być podyktowana jedynie wyglądem czworonoga. Czworonożny pupil musi pasować przede wszystkim do Twojego stylu życia i charakteru. Tylko wtedy będziesz mógł stworzyć z nim zgrany duet.
 
Nie mniej istotne jest dobranie rasy do warunków mieszkaniowych. Nie da się ukryć, że miasto nie jest dla psów środowiskiem naturalnym. Życie w przestrzeni miejskiej wiąże się z wysokim poziomem stymulacji –  codziennym mierzeniem się z nowymi sytuacjami, ekspozycją na głośne dźwięki, spotkaniami z nowymi ludźmi czy czworonogami. Dodatkowym problemem jest zmniejszenie swobody. Pies w bloku nie może w każdej chwili wyjść na dwór, a jego przestrzeń życiowa często jest ograniczona tylko do małego metrażu. Z pewnością nie każdy zwierzak będzie dobrze czuł się komfortowo w takich warunkach.
 
Czy do bloku pasuje wyłącznie mały pies? Wbrew pozorom to nie rozmiar jest głównym wyznacznikiem tego, czy czworonóg danej rasy może mieszkać w mieście. Nawet duże psy domowe często są w stanie dostosować się do niewielkiego metrażu mieszkania. Kluczowe znaczenie ma charakter czworonoga. Jakie cechy powinien mieć idealny pies do bloku?
 
  • niewielka szczekliwość – najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach psy, które są z natury raczej ciche i nie reagują szczekaniem na każdy szmer zza ściany. Niezbyt dobrym wyborem mogą okazać się za to typowe psy stróżujące czy niektóre pasterskie.
  • przyjazny charakter – do miasta polecane są przede wszystkim czworonogi o łagodnym i towarzyskim usposobieniu, które tolerują bliskość obcych ludzi i zwierząt.
  • niska reaktywność – pożądaną cechą małego psa do mieszkania jest duża wytrzymałość psychiczna i niska reaktywność. Taki zwierzak nie będzie czuł się zestresowany w miejskiej dżungli", obfitującej w różne bodźce.
  • umiarkowany/niski poziom aktywności – pożądaną cechą małego psa jest też zmniejszona potrzeba aktywności. Pies w mieszkaniu nie powinien raczej wymagać dużej dawki ruchu ani długich spacerów. Najlepiej wybrać psa, który odznacza się niskim lub umiarkowanym zapotrzebowaniem na ruch, a jego energię można rozładować podczas zabaw w domu. Jeśli jednak kochasz aktywny tryb życia, nie musisz uwzględniać tego punktu przed zakupem wybranej rasy.
  • duże zdolności adaptacyjne – rasy psów do bloku powinny charakteryzować się umiejętnością szybkiego przystosowywania się do nowych sytuacji i zmiennych warunków.
  • ciekawość otoczenia – dla psa dociekliwego z natury, który chętnie bada wszystkie nowe bodźce, w mieście z pewnością nie zabraknie rozrywki.
     
↓ Zabawki dla psów   ↓ 


Jaki pies nadaje się do bloku? Oto nasze zestawienie idealnych miejskich czworonogów.
 

Maltańczyk

Wśród najlepszych ras do bloku nie może zabraknąć maltańczyka. Ten czworonożny pupil świetnie sprawdzi się dla osób, które szukają pięknego i towarzyskiego małego psa. Maltańczyk jest bystry i ciekawski – chętnie uczy się sztuczek. Z natury nie należy do zwierząt hałaśliwych, więc trzymając go w mieszkaniu, nie będziesz musiał obawiać się skarg sąsiadów. Pies ten mocno przywiązuje się do swoich opiekunów, źle znosi samotność i nie lubi pozostawać długo sam w domu. Należy traktować go z dużą delikatnością – w innym wypadku może stać się lękliwy.
 
Dla zachowania wspaniałego wyglądu maltańczyk wymaga częstego wyczesywania. Czworonóg ten bywa wybredny w jedzeniu, dlatego warto zaoferować mu dobrej jakości karmy dla psów małych ras, które w pełni zaspokoją jego specyficzne potrzeby.
 

Yorkshire terrier

York to kolejny popularny pies, który dobrze odnajdzie się w bloku. Choć ten sympatyczny zwierzak często uchodzi za potulną maskotkę", w rzeczywistości drzemie w nim natura prawdziwego teriera. Jest pewny siebie, zadziorny i niezależny. York dobrze dogaduje się z dziećmi, jednak źle znosi niedelikatne traktowanie, dlatego warto nadzorować jego kontakty z najmłodszymi. Choć yorkshire terrier potrafi nawiązać silną więź ze swoimi opiekunami, zwykle nie sprawia zbyt dużych problemów podczas zostawania samemu.
 
Pies tej rasy nie potrzebuje dalekich spacerów, jest za to chętny do zabawy – zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Przed zakupem yorka warto zdawać sobie sprawę z jego specyficznych wymagań pielęgnacyjnych. Długa szata wymaga skrupulatnego wyczesywania i częstego mycia. W żywieniu yorka na ogół dobrze sprawdzi się karma mokra dla psa, która z uwagi na atrakcyjną konsystencję i wyrazisty zapach smakuje nawet najbardziej wybrednym zwierzakom. 
 

Jack russell terrier

Szukasz towarzyskiego, przebojowego i żądnego przygód pupila? Mieszkasz w mieście, ale lubisz spędzać czas aktywnie? Jack russell terier może okazać się idealnym kompanem dla Ciebie. Ten energiczny psiak sprawdzi się dla osób uprawiających sporty amatorskie. Zawsze należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Jack Russell terrier nie jest typem wyczynowca, ale chętnie potowarzyszy Ci w porannym joggingu czy podczas jazdy na rowerze.
 
Jednym z atutów małego psa jest też radosne usposobienie. Jack zaraża optymistycznym podejściem do życia. Silnie przywiązuje się do opiekuna, ale jednocześnie wykazuje dużą samodzielność. Wymaga konsekwentnego wychowania – w innym wypadku może stać się prawdziwym łobuziakiem. 
 

Papillon

Jaka ras sprawdzi się małym w mieszkaniu w mieście? Z pewnością papillon. Ten niewielki czworonóg z pięknymi uszami słynie z dużej uczuciowości i łagodnego usposobienia. Ufny pupil uwielbia pieszczoty i towarzystwo opiekuna. Papillona można z powodzeniem wybrać do mieszkania w bloku – dobrze będzie czuł się nawet w kawalerce, jeśli poświęci mu się odpowiednio dużo czasu. Przedstawiciele tej rasy są ciekawscy, inteligentni i zwinni, dzięki czemu można nauczyć ich wielu sztuczek. Nie ma również problemów, by zachęcić te czworonogi do zabawy, dlatego zwykle dobrze dogadują się z dziećmi.

Buldog francuski

Do małych ras psów do mieszkania bez wątpienia zalicza się również buldog francuski. Zwierzak ten jest uwielbiany ze względu na wesołe i łagodne usposobienie. Wierny, serdeczny i oddany potrafi stworzyć wyjątkową relację z opiekunem. Jest także niezwykle tolerancyjny wobec dzieci, dlatego może być dla nich idealnym towarzyszem. Czworonóg ten dobrze czuje się nawet na niewielkim metrażu. Nie potrzebuje ponadto czasochłonnej pielęgnacji.
 
Dużą zaletą buldoga francuskiego jest też zmniejszona potrzeba odbywania długich spacerów – to spokojny pies o małych wymaganiach związanych z aktywnością. Będzie więc doskonałym przyjacielem dla osób, które lubią spokojny, nieco leniwy, miejski tryb życia.
 

Cavalier king charles spaniel

Najlepszy pies do bloku, którego czarowi nie sposób się oprzeć? Cavalier king charles to piesek, który potrafi szybko zjednać sobie sympatię otoczenia. Przyjazny, otwarty i wesoły z łatwością nawiązuje kontakty z ludźmi i innymi czworonogami. Cavalier king charles spaniel to idealny pies dla rodzin z dziećmi. Czworonóg ten lubi towarzystwo najmłodszych i z reguły jest wobec nich cierpliwy. Chętnie podejmuje się krótkich spacerów, ale nie potrzebuje do szczęścia dalekich wypraw. Sporą frajdę sprawia mu zabawa – zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Cavalier z łatwością przystosowuje się do miejskich warunków i odnajduje w nowych sytuacjach.
 

Cocker spaniel

Mieszkasz w kawalerce, ale chcesz mieć psa o średnim rozmiarze, obdarzonego żywiołowym temperamentem? Dobrym wyborem może okazać się cocker spaniel. Ten przyjazny pies myśliwski nie zatracił do dziś swoich cech użytkowych. Jest czujny, bystry, sprytny i uparty w dążeniu do celu. Kocha ludzi i jest wylewny w okazywaniu swoich uczuć. Ma też mnóstwo energii – uwielbia się bawić czy uprawiać sport. Przebiegnięcie kilku kilometrów nie stanowi dla niego większego problemu.
 
Cocker spaniel nie ma trudności w adaptacji do miejskiej przestrzeni, pod warunkiem że zapewni mu się odpowiednią dawkę ruchu i rozrywki. Czworonóg ten potrzebuje też bardzo starannego szkolenia i jasno wytyczonych zasad – w innym wypadku może dać o sobie znać jego instynkt łowiecki.
 
↓ Przysmaki dla psów   ↓ 

Jak opiekować się małym psem do mieszkania?

Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, musisz zapewnić psu odpowiednie warunki do życia. Opieka nad czworonogiem w mieście i na wsi nie różni się znacznie. W domu z ogrodem psiak może jednak częściowo sam wypełnić swój czas eksploracją otoczenia czy przechadzkami po podwórku. Ma też większą swobodę w doborze miejsc wypoczynku i aktywności. W mieście to Ty musisz w pełni zorganizować pupilowi czas, a także zadbać o zaspokojenie wszystkich jego potrzeb. O czym powinieneś pamiętać, decydując się na psa w bloku?
 
Spacery
 
Niezależnie od rasy każdy pies mieszkający w bloku potrzebuje regularnych spacerów. Nie powinny one ograniczać się do krótkiego okrążenia bloku. Przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy i trwać – w zależności od potrzeb zwierzaka – minimum 30 minut/1 godzinę. W trakcie spaceru czworonóg powinien mieć możliwość nie tylko zaspokojenia potrzeb fizjologicznych, ale również eksploracji otoczenia, kontaktów społecznych, ruchu i zabawy. Należy regularnie zmieniać trasy spacerów i urozmaicać ich przebieg, by nie były dla pieska monotonne. Pupila warto zabrać też do parku dla psów, gdzie będzie mógł się wybiegać i pobawić się z innymi czworonogami.
 
Zabawa
 
Zabawa odgrywa bardzo istotną rolę w życiu każdego miejskiego psa. Dzięki niej zwierzak może rozładować swoją energię nawet na małej przestrzeni mieszkania w bloku. Zabawa jest również remedium na nudę, źródłem stymulacji intelektualnej lub sposobem na wyciszenie emocji. Na czas nieobecności w mieszkaniu można pozostawić pupilowi atrakcyjne gryzaki dla psa i zabawki interaktywne wypełnione smakołykami. Warto też angażować w pupila w zabawy węchowe (np. wyszukiwanie smakołyków z maty węchowej), które zapewniają długą rozrywkę i świetnie relaksują.
 
Miejsce wypoczynku
 
Planując przestrzeń dla małego pupila, weź pod uwagę również jego potrzeby związane z wypoczynkiem. Zwierzak na co dzień żyjący w silnie stymulującym środowisku miejskim szczególnie potrzebuje spokoju i wyciszenia. Z tego względu dla czworonoga należy stworzyć azyl do snu i wypoczynku. W przypadku małych ras świetnie sprawdzi się legowisko w formie budki. By pomóc odizolować się od bodźców większym czworonogom, warto natomiast ustawić legowisko w miejscu ustronnym – z dala od drzwi i okien.
 
Posiłki
 
Prawidłowo zbilansowana dieta to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie i długość życia zwierząt domowych. Psy mieszkające w bloku zazwyczaj są mało aktywne, co stwarza zagrożenie nadwagą. Z tego względu zawsze należy starannie dobrać karmy dla psów do ich aktywności i trybu życia.
Z kolie podczas spacerów warto mieć w zanadrzu przysmaki dla psa, które można wykorzystać do nagradzania podopiecznego.
 
Dodatkowo należy zadbać o wybór odpowiedniego miejsca psich posiłków. Stołówka pupila nie powinna znajdować się w pobliżu drzwi, gdzie będą niepokoić go ciągłe hałasy dochodzące z klatki schodowej. Miski psa najlepiej umieścić na podłożu, które łatwo będzie wyczyścić (np. na kafelkach).
 
Pielęgnacja
 
Kurz i miejskie zanieczyszczenia nie służą psiej szacie. By sierść czworonoga zawsze była lśniąca i czysta, warto pamiętać o regularnym wyczesywaniu i stosowaniu odpowiednich kosmetyków czyszczących oraz pielęgnujących. Szczególnie przydatne mogą się okazać suche szampony i kosmetyki bez spłukiwania, które pozwolą szybko oczyścić sierść zwierzaka. Latem warto również zabezpieczyć delikatne łapy zwierzaka przed kontaktem z gorącym miejskim asfaltem (np. maścią natłuszczającą).
 
Szkolenie i socjalizacja
 
Aby mały pies w bloku czuł się komfortowo, potrzebuje starannego szkolenia. Już od szczenięctwa zwierzak powinien być zapoznawany z różnymi środkami transportu, ludźmi, miejscami, miejskimi dźwiękami itp. Niezbędne jest też przeprowadzenie szkolenia z zakresu posłuszeństwa, które znacznie ułatwi zwierzakowi funkcjonowanie w środowisku miejskim.
 
Profilaktyka zdrowotna
 
Częste spotkania z innymi czworonogami, kontakty z zanieczyszczeniami i miejskimi odpadkami sprawiają, że pies w mieście jest szczególnie narażony na choroby zakaźne, zatrucia i inwazje pasożytów wewnętrznych. Z tego względu należy szczególnie zatroszczyć się o zdrowie czworonożnego przyjaciela. Nie można zaniedbywać zwłaszcza szczepień ochronnych i regularnego odrobaczania.
 
Psiaki najczęściej wybierane do miast niejednokrotnie są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego jesienią i zima przydać mogą im się ciepłe ubranka Pamiętaj również, że ciągłe chodzenie po schodach może być szkodliwe dla psich stawów. Jak najczęściej, gdy wychodzisz z podopiecznym, wybieraj więc windę zamiast schodów, a w razie potrzeby sięgnij po suplementy wzmacniające psi układ ruchu.


Autorka: Marta Majewska
 
 
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.