Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Czy ryby w akwarium śpią?

Czy ryby w akwarium śpią?

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, potrzebują snu i odpoczynku, by zregenerować organizm i przywrócić nadwątlone siły. Oczywistym powinien być więc fakt, że i ryby nie stanowią tu żadnego wyjątku. A jednak dla niektórych nocne zwyczaje mieszkańców akwarium wciąż pozostają zagadką. Zobaczmy więc, jak ryby zapadają w sen, czy brak powiek rzeczywiście utrudnia im wypoczynek i jak rozpoznać śpiącą rybkę!


Jak rozpoznać, że ryba śpi?


Odpowiedź na pytanie o to, czy ryby śpią wydaje się całkiem oczywista – ryby to żywe stworzenia, które jak każde inne potrzebują należytej dawki odpoczynku w ciągu dnia. Wątpliwości budzi jednak kilka charakterystycznych cech budowy anatomicznej ryb, choćby fakt, że zwierzaki te nie posiadają powiek. Wydawać by się mogło, że brak tak ważnej części ciała uniemożliwia spokojny, głęboki sen czy choćby krótką drzemkę. Nie da się też ukryć, że ryby w przeciwieństwie do kotów czy psów nie wykazują żadnych oznak czy rytuałów, jakie można by skojarzyć z zapadaniem w sen. Mieszkańcy naszych akwariów nie chowają się w legowiskach, nie zwijają w kłębek, nie opierają na niczym głowy do snu, a nawet nigdzie się nie kładą. Jak zatem rozpoznać czy nasza rybka śpi, czy też nie?

Na szczęście jest to dość proste. Warto wiedzieć, że śpiąca rybka po prostu zastyga nieruchomo w miejscu. Jej oczy pozostają półotwarte, a ona sama zamiera w jednej pozycji, jakby zawieszona w toni wodnej. Ciekawy wyjątek stanowią tylko ryby z gatunki bocji wspaniałych, które zapadają w sen w pozycji półleżącej. Rybka ta podpływa bliżej dna i tam przewraca się na bok. Niektórzy mniej doświadczeni hodowcy na taki widok wpadają w panikę, sądząc, że ich pupil raz na zawsze pożegnał się z tym światem. Nic bardziej mylnego. Nieruchoma rybka po prostu śpi i nie ma potrzeby jej niepokoić.


Kiedy i gdzie najchętniej śpią ryby?


O jakiej porze dnia śpią ryby? Wiele zależy oczywiście od gatunku ryb oraz warunków w jakich żyją, ale zdecydowana większość zapada w głębszy sen nocą. A mówiąc dokładniej wtedy, gdy zapada zmrok. Podobne zwyczaje wykazuje również wiele ryb akwariowych, warto więc pamiętać o właściwej regulacji oświetlenia w celu zachowania harmonijnego cyklu dnia i nocy. Są oczywiście ryby, które śpią w ciągu dnia, a dopiero nocą stają się aktywne i wypływają na żer. Jak już wspomniano zależy to od przyzwyczajeń i cech gatunkowych danej rybki.

Warto wspomnieć również co nieco o innych nocnych rytuałach mieszkańców akwarium. Ciekawostką jest, że niektóre ryby na drzemkę udają się w zaciszne zakamarki zbiornika, podczas gdy innym miejsce nie robi żadnej różnicy. Są gatunki ryb, które śpią w grupach blisko dna akwarium, gdyż tak czują się bezpieczniej, oraz takie, które zasypiają samotnie, ukryte w gąszczu roślin.

Sen ryby, a sen człowieka


Kolejną zagadką jest to, jak u ryb przebiega proces zapadania w sen i co dzieje się wtedy z ich mózgiem. Zapaleni akwaryści zastanawiają się na przykład czy ich ulubieńcy śnią tak samo, jak człowiek i czy towarzyszą temu sny. Na ten temat prowadzono wiele badań, które zaprzeczyły takim podobieństwom. Wykazano, że ryby nie zapadają w fazę REM, czyli fazę snu głębokiego. To znaczy, że zwierzaki te nie śpią snem tak głębokim jak ludzie, psy czy koty. Ich sen przypomina raczej na wpół świadomy letarg, z którego ryby mogą przebudzić się każdej chwili i od razu podjąć normalną aktywność.

Oczywiście jest kilka gatunków, których zachowania odbiegają od tych norm. Niektóre ryby zapadają w głęboki stan hibernacji, w którym zwalniają wszelkie czynności życiowe, takie jak oddychanie czy metabolizm. Ciekawymi zwierzakami są między innymi okonie, które zapadają w sen tak głęboki, że na wybudzenie się z niego potrzebują nieco więcej czasu niż inne ryby.


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Schiddrigkeit — istockphoto.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.