Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak dbać o sierść sznaucera?


 
Sznaucery to naprawdę piękne psiaki. Ich sierść jest delikatna, długa i lśniąca, ale aby wyglądała doskonale na co dzień, musimy o nią dbać. Wypielęgnowana sierść to prawdziwa ozdoba pupila i powód do dumy dla właściciela. O futro sznaucera trzeba bardzo się troszczyć, ponieważ łatwo się plącze i mechaci. Dlatego potrzebujemy odpowiednich przyrządów pielęgnacyjnych oraz specjalnych kosmetyków. Równie ważna jest codzienna dieta, dzięki której sierść wzmacnia się od środka. Bez zbilansowanego i pełnowartościowego menu futro nigdy nie będzie w odpowiednio dobrej kondycji.

 

Jaka jest sierść sznaucera?


Sierść sznaucerów składa się z dwóch rodzajów włosów. Pierwszym jest gęsty podszerstek, drugim natomiast włos okrywowy, który w przeciwieństwie do puszystego podszerstka jest twardy i mocno przylega do ciała. Sznaucery mają też charakterystyczne dłuższe włosy w obrębie pyska, dzięki którym wyglądają bardzo dostojnie. O taką brodę trzeba jednak podwójnie dbać, ponieważ ma tendencję do plątania się i nadmiernego brudzenia (podczas jedzenia to właśnie przede wszystkim broda ląduje w misce). Sznaucery należą też do psiaków, które nie linieją, a to oznacza, że martwy włos trzeba szybko zdejmować i wyczesywać, gdyż w przeciwnym razie może doprowadzić do poważnych kłopotów natury dermatologicznej. Nie trzeba chyba wspominać, że zarówno martwe włosy przylegające do ciała kudłacza, jak i wszelkie zabrudzenia oraz kołtuny wyglądają bardzo nieestetycznie. Są też nieprzyjemne dla samego psiaka, który próbując walczyć ze skłębionym futrem może sobie powyrywać kępki włosów aż do gołej skóry. Z kolei sfilcowane futro to już zniszczenia na takim poziomie zaawansowania, że nie zostanie nam nic innego, jak je ściąć. Dlatego regularna pielęgnacja jest taka ważna.
 

Pielęgnacja sierści sznaucera


W przypadku każdej pielęgnacji futra najważniejsze jest regularne wyczesywanie. Sznaucery szczotkujemy dwa do trzech razy w tygodniu. Potrzebujemy do tego kilku różnych narzędzi. Musimy się koniecznie zaopatrzyć w pudlówkę, czyli specjalną szczotkę do wyczesywania podszerstka. Nie dajmy się tylko ponieść wirowi szczotkowania, bo pozbawimy pupila całej warstwy ochronnej (podszerstek potrafi „wychodzić” całymi kłębami). 
 
Do walki z kołtunami najlepszy okaże się z kolei grzebień. W zależności od partii ciała przydają się modele z szerzej rozstawionymi zębami (grzbiet) oraz gęściej (pyszczek i łapy). Nie szarpmy, zmagając się z kołtunami, bo tylko przestraszymy psiaka i sprawimy mu ból. Trzymajmy fragment sierść i kawałek po kawałku walczmy z kołtunem. 
 
↓ GRZEBIEŃ DO CZESANIA SZNAUCERA 

 
Na koniec przyda nam się też szczotka z naturalnego włosia do wygładzenia całej okrywy włosowej. Oprócz czesania bardzo ważne w pielęgnacji sierści sznaucera jest też trymowanie, czyli specjalny rodzaj strzyżenia, choć bardziej przypomina zwykłe… wyskubywanie. Dokładnie wyskubuje się martwe i zniszczone włosy. Należy to robić co kilka miesięcy i jeżeli nie mamy doświadczenia, warto poprosić o pomoc specjalistę w tej dziedzinie, czyli groomera. Porządnie wykonany zabieg trymowania jest bezbolesny dla psiaka, przebiega sprawnie, a sierść prezentuje się po nim naprawdę dobrze. Raz na jakiś czas przyda się również zwykłe strzyżenie przy pomocy nożyczek. Dzięki temu możemy wymodelować futro na pysku, okolicach brody, ale też łap oraz ogona sznaucera. Nożyczki możemy również zastąpić maszynką.

↓ SZCZOTKI DLA SZNAUCERA 
 
Czy sznaucera musimy też regularnie kąpać? Nie ma takiej potrzeby. Dobre strzyżenie i czesanie jest o wiele ważniejsze. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy nasz pupil ubrudzi się do tego stopnia, że bez porządnej kąpieli się nie obędzie. Najlepiej wykonać zabieg w brodziku prysznicowym albo w wannie. Musimy też mieć specjalny szampon dedykowany psiakom (nigdy ludzki!), który nie zaburzy ich naturalnego pH skóry i nie poplącze sierści. Po umyciu psiaka szamponem, spłuczmy dokładnie kosmetyk i uważajmy, aby nie dostał się do uszu albo oczu zwierzaka. W okresie zimowym bez suszenia się nie obędzie. Nigdy nie wyczesujmy tylko pupila na mokro, bo możemy poważnie uszkodzić jego futro (mokre włosy się łamią). Nie kąpmy też sznaucera tuż przez zabiegiem trymowania. Jeśli futro jest matowe albo wypada, warto zaopatrzyć się w hipoalergiczny szampon oraz odżywkę. Do utrwalenia kształtu sierści (na przykład przed wystawą) przyda się też puder albo specjalny sprej. Nie przesadźmy tylko z ilością. Możemy także sięgnąć po naturalne kosmetyki pigmentacyjne, które poprawią kolor sierści i poradzą sobie z przebarwieniami.
 
Tekst: Magdalena Dolata 
Zdjęcie: © ft2010 -  stock.adobe.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.