Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Grzybica u kota

 
 
Grzybica to prawdziwe kocie utrapienie. Choroba ta łatwo szerzy się w otoczeniu i zwykle nie daje jednoznacznych objawów, przez co walka z nią jest trudna i długotrwała. Niestety, u niektórych mruczków grzybica może doprowadzić do poważnych problemów ze skórą. Po czym poznać, że futrzak cierpi z powodu tej choroby? Jak zapobiegać zakażeniu dermatofitami u kota?
 

Przyczyny grzybicy u kota

 
Grzybica to choroba skóry i jej wytworów wywołana przede wszystkim przez dermatofity. U kotów głównymi czynnikami etiologicznymi są: Microsporum canis, Microsporum gypseum i Trichophyton mentagrophytes. Charakterystyczną cechą tych grzybów jest zdolność do rozkładania keratyny. Warto wiedzieć, że grzybica jest bardzo zaraźliwa i może przenosić się między różnymi zwierzętami. Ryzyko stwarzają nie tylko bezpośrednie kontakty z chorymi osobnikami, ale również z ich akcesoriami (np. legowiskami, szczotkami), na których może znajdować się naskórek lub sierść. Niejednokrotnie mruczki zarażają się od zwierzaków będących bezobjawowymi nosicielami grzybów. Niebezpieczne dla futrzaków mogą być też polowania na gryzonie. Nie można zapominać, że choroba przenosi się także na ludzi. 
 
Choć grzybica atakuje koty w różnym wieku i różnych ras, istnieją pewne czynniki, które mogą sprzyjać jej wystąpieniu. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim mruczki z obniżoną odpornością. Choroba najczęściej dotyka zatem kociaki, kocich seniorów, futrzaki przewlekle chore i zestresowane. Szczególnie narażone na nią są także mruczki, które często stykają się z innymi zwierzętami. Grzybica nierzadko pojawia się więc u kotów wychodzących i biorących udział w wystawach. Skłonność do zakażeń grzybiczych mają również mruczki długowłose. Nie można ponadto lekceważyć wpływu różnorodnych podrażnień skóry i problemów dermatologicznych na rozwój choroby. Uszkodzona skóra stanowi doskonałe podłoże do rozwoju chorobotwórczych grzybów. Właśnie dlatego dermatofitoza może pojawić się w efekcie alergii czy inwazji insektów. 
 

Objawy grzybicy u kota

 
Objawy grzybicy zwykle nie są charakterystyczne i przypominają te, które można zaobserwować w przebiegu innych chorób dermatologicznych. U kotów na ogół widoczne są miejscowe wyłysienia, zwłaszcza w okolicach pyska i łapek. Dodatkowo często można zauważyć intensywne łuszczenie się naskórka. O grzybicy mogą też świadczyć zmiany skórne w postaci zaczerwienień, strupów, grudek, otarć czy pęcherzyków. W wyniku choroby okrywa włosowa futrzaków może stać się matowa i łamliwa. Dermatofitozie czasami towarzyszy także świąd. Najczęściej jest on jednak umiarkowany. Warto pamiętać, że symptomy grzybicy mogą być niezwykle zróżnicowane, w zależności od ogólnego stanu zdrowia futrzaka i ewentualnych występujących u niego innych schorzeń skórnych. U kotów osłabionych objawy zazwyczaj są bardziej nasilone. Nie ulega jednak wątpliwości, że w przypadku podejrzenia grzybicy, futrzaka zawsze trzeba poddać bardzo starannej diagnostyce. 
 

Leczenie grzybicy u kota

 
Grzybicę u kotów leczy się zarówno specyfikami o działaniu ogólnoustrojowym, podawanymi doustnie, jak i preparatami stosowanymi miejscowo. W wielu przypadkach zalecane jest połączenie obu metod leczenia. Aby zwiększyć wchłanianie środków aplikowanych na skórę, konieczne może być ostrzyżenie lub wygolenie sierści w pobliżu zainfekowanych miejsc. Wspomóc terapię mogą odpowiednie kosmetyki lecznicze. Należy szukać preparatów o właściwościach przeciwgrzybicznych i łagodzących (np. z chlorheksydyną i ketokonazolem). Niezbędne jest ponadto odizolowanie chorego mruczka od innych zwierzaków oraz dokładne odkażenie środowiska domowego i wszystkich akcesoriów pupila.
 

Jak chronić kota przed grzybicą?

 
Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju grzybicy u mruczka, warto zatroszczyć się przede wszystkim o stan jego skóry i okrywy włosowej. Regularne zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne nie tylko po to, by utrzymać futerko pupila w nienagannym stanie, ale również, aby w porę dostrzec ewentualne podrażnienia skóry, które mogą sprzyjać namnażaniu się dermatofitów. Zadbajmy też o dobór odpowiednich akcesoriów do wyczesywania i kosmetyków, które będą przyjazne dla kociej skóry. 
 
↓ SZCZOTKI I GRZEBIENIE DLA KOTA ↓ 

 
O ile częste kąpiele mruczków nie są na ogół potrzebne, można wykonywać je okresowo w ramach profilaktyki, szczególnie jeśli podejrzewamy, że nasz podopieczny miał kontakt z chorym osobnikiem. 

↓ SZAMPON DLA KOTA ↓ 
 
 
Nie zaniedbujmy nigdy ochrony pupila przed pasożytami zewnętrznymi i regularnie aplikujmy mruczkowi środki zwalczające pchły oraz inne insekty.
 
 ŚRODKI PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA KOTA ↓ 
 
 
Bardzo ważną rolę w zapobieganiu grzybicy odgrywa właściwa dieta. Pomocne mogą okazać się np. suplementy z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które wzmacniają naturalną barierę skóry i redukują stany zapalne. 
 
↓ WITAMINY DLA KOTA WZMACNIAJĄCE STAN SKÓRY I SIERŚCI ↓ 

 
Nie można pominąć znaczenia higieny otoczenia. Regularne czyszczenie kocich posłań, sprzątanie pomieszczeń i dezynfekcja akcesoriów to nieodzowny element walki z dermatofitami. 

↓ KARMA DLA KOTA WZMACNIAJĄCA STAN SKÓRY I SIERŚCI  
 

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.