Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak kot okazuje uczucia?

 
 
Mruczki to bardzo uczuciowe i przywiązujące się do właściciela zwierzaki. Ich niezależność i tendencja do podążania własnymi ścieżkami sprawiły, że często są uważane za nietowarzyskie albo wręcz niepotrafiące pokochać swojego właściciela (albo umiejące pokochać tylko siatkę z jedzeniem, którą przynosi do domu). To zupełna nieprawda i opinia bardzo krzywdząca dla naszych mruczących pupili. Koty czują, ufają, troszczą się i są zdolne do uczuć wyższych. Okazują je po prostu nieco inaczej, trochę mniej bezpośrednio. Mają bardziej skrytą naturę, wiele z nich to raczej introwertycy, ale tak naprawdę każdy mruczek jest inny. I każdy okazuje uczucia, trzeba tylko umieć odczytywać sygnały.

 

Sygnały kociej miłości do właściciela

 
1. Miauczenie
 
Koty żyjące na wolności właściwie nie miauczą. Nie mają potrzeby porozumiewania się między sobą w taki sposób. Umiejętność miauczenia stosują tylko w kontaktach z człowiekiem i możemy to potraktować jako rodzaj rozmowy. Ponieważ mruczek nie zna naszego języka (choć rozumie naprawdę dużo i rozpoznaje spory zasób słów), może nam odpowiadać tylko miauknięciami o różnej intonacji i długości. To rodzaj ludzko-kociego systemu językowego i im dłużej przebywamy z pupilem pod jednym dachem, tym łatwiej jest nam poszczególne odgłosy interpretować. Mruczek sygnalizuje swoje uczucia i emocje, często także odpowiada miauknięciami na nasze słowa.
 
2. Mruganie i mrużenie oczu
 
Jeden z podstawowych sygnałów porozumiewania się z pupilem, choć niestety tak mało konkretny, że wielu właścicieli nie zwraca na mruganie uwagi. Już samo przymykanie oczu jest znakiem ogromnego zaufania, bo przecież żaden mruczek w obliczu zagrożenia albo w towarzystwie kogoś, kogo nie zna, nie przerwie kontaktu wzrokowego. Długie patrzenie w oczy z powolnym mruganiem jest kocim znakiem sympatii i przyjaźni. Mruczki robią to między sobą i tylko niektórych ludzi włączają do kręgu wtajemniczonych.

3. Odsłanianie brzucha
 
Brzuch to najbardziej czułe i wrażliwe miejsce u pupila, które w pierwszej kolejności jest osłaniane w razie jakiegokolwiek ataku. Dlatego jeśli podczas zabawy albo pieszczot ulubieniec pokaże swój brzuch (a zatem wystawi go na wszelkie możliwe ataki), będzie to oznaczało, że bardzo nam ufa i nie spodziewa się z naszej strony żadnych działań, które mogłyby oznaczać dla niego niebezpieczeństwo. Zasypianie z brzuchem do góry to już najwyższy poziom zaufania, a szczególnie wtedy, kiedy zwierzak ułożony jest na naszych kolanach. Samo kładzenie się spać na właścicielu jest ponadto sygnałem, że pupil darzy nas miłością i ogromnym zaufaniem.
 
4. Wylizywanie
 
Wzajemne wylizywanie się dotyczy wyłącznie mruczków blisko ze sobą związanych: zazwyczaj to kocia mama liże kocięta, one także mogą wylizywać swoich puchatych braciszków i siostrzyczki. Wylizują się też kocie pary oraz koty zaprzyjaźnione. Jednym słowem: lizanie jest znakiem miłości i sympatii. Jeśli zwierzak liże nasz nos, dłoń albo włosy, jest to sygnałem włączenia nas w ścisły krąg najbliższych.
 
5. Ocieranie się
 
Zazwyczaj futrzaki ocierają się o nogi właściciela, ale mogą także wcierać się w naszą twarz, ramionami oraz stukać głową o nasze czoło. To oznaka ogromnej zażyłości, zaufania, a także sposób na naznaczenie człowieka jako należącego do danego mruczka (poprzez pozostawienie niewyczuwalnego dla nas zapachu, wydzielanego z wielu gruczołów na całym ciele kota). Jeśli ocieraniu się towarzyszy mruczenie, możemy być pewni, że zwierzak jest w błogim stanie i otwarcie daje nam o tym znać.
 
6. Przynoszenie prezentów
 
Mruczek niewiele może nam dać. Nie zarabia, nie bywa w sklepach, rzadko nawet przebywa dłużej poza naszym domem. Dlatego nie oburzajmy się i nie róbmy scen, kiedy znajdziemy na progu domu albo wręcz na swoim łóżku martwą mysz, ptaka, jaszczurkę lub żuka. To właśnie prezent i to jeden z najważniejszych, bo przecież pupil wręcza nam swoje trofeum, które najpierw musiał upolować, zapewne wkładając w to dużo wysiłku. To także symbol troski o to, aby właściciel nigdy nie cierpiał głodu i biedy. Niektóre mruczki są tak empatyczne, że potrafią płaczącemu lub nieszczęśliwego człowiekowi przynieść swoją zabawkę albo kawałek pożywienia, aby okazać mu swoją miłość i spróbować pocieszyć. 
 
7. Chodzenie i podążanie za właścicielem
 
Niektórzy narzekają, że mruczki są mistrzami plątania się pod nogami. Tak naprawdę jest to prawie zawsze chęć towarzyszenia nam nawet przy najprostszych czynnościach, pilnowania nas i obserwowania, co w danym momencie robimy. Pupil oczywiście uprawia sprint do kuchni, kiedy nadchodzi pora jedzenia, ale często towarzyszy nam też w drodze do drugiego pokoju albo nawet łazienki. Są futrzaki, które siedzą na brzegu wanny i patrzą, czy się nie topimy i czy ogólnie wszystko jest z nami dobrze. Do tej samej kategorii należy witanie nas w drzwiach. 
 
 
8. Ugniatanie
 
Chodzi o bardzo charakterystyczny sposób ugniatania i udeptywania przednimi łapami właściciela. Bardzo często ma miejsce, kiedy siedzimy, a mruczek leży na nas, z łapami wyciągniętymi na naszej klatce piersiowej. Rytmiczna praca opuszek jest jeszcze pozostałością z okresu dzieciństwa i oznacza pełne bezpieczeństwo, zaufanie oraz… traktowanie nas jak własnej mamy!

↓ KARMY I AKCESORIA DLA KOTA  


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.