Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Najinteligentniejsze rasy psówNiektóre rasy psów odznaczają się wręcz niebywałą inteligencją. Świadczy o tym między innymi zdolność do szybkiego uczenia się, zapamiętywania słów, znaków oraz gestów, a także umiejętność rozwiązywania problemów, nawet bez pomocy opiekuna. Które psy uchodzą za najbardziej inteligentne? Wyniki badań mogą nieźle zaskoczyć. Wygląda na to, że niektóre czworonogi są znacznie mądrzejsze, niż przypuszczaliśmy.
 

Badania nad psią inteligencją

 
Naukowcy z uniwersytetu British Columbia pod kierownictwem wybitnego naukowca i profesora Stanleya Corena zajęli się badaniem inteligencji oraz zdolności umysłowych ponad 100 ras psów. Badania przeprowadzono pod kątem łatwości szkolenia czworonogów, a na podstawie ich wyników wytypowano kilka najinteligentniejszych ras. Wywnioskowano także, że zdolności umysłowe psów oscylują mniej więcej na poziomie 2,5 letniego dziecka. Zdaniem naukowców przeciętny pies potrafi nauczyć się i zapamiętać około 165 słów, znaków oraz gestów. Z kolei najbardziej wyróżniające się pod względem inteligencji psy są w stanie przyswoić nawet 250 słów. Wyniki swoich badań Coren opisuje dokładniej w przełomowej książce pod tytułem „Inteligencja psów” (ang. ‘The Intelligence of Dogs’). Jakie psy znalazły się w pierwszej 5 najbardziej inteligentnych ras? 
 

1. Border Collie – najmądrzejszy pies świata

 
Border Collie to wyjątkowe psy, uznawane za najinteligentniejszą rasę świata. Są posłuszne, podatne na szkolenie, szybko się uczą i chętnie wykonują zadania powierzone im przez opiekuna. To także psy niezwykle aktywne, uwielbiające biegać i nie znoszące bezczynności. Rasa wywodzi się ze Szkocji, gdzie od wieków zajmowała się pilnowaniem i zaganianiem owiec. Stąd silny instynkt pasterski i potrzeba posiadania stada. Border Collie są temperamentne i uparte, potrzebują więc konsekwentnego szkolenia i ciągłego zajęcia. Doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju sportach, na przykład agility, canicross czy flyball.
 

2. Pudel, czyli coś więcej niż wygląd

 
Niektórych pewnie to zaskoczy, ale pudle są jednymi z najinteligentniejszych psów świata. Ze względu na specyficzny wygląd pudle kojarzone są raczej z psami ozdobnymi i do towarzystwa. Tymczasem rasa ta odznacza się wyjątkową inteligencja i żywym temperamentem. Pudle zdają się rozumieć każde słowo, szybko uczą się nowych sztuczek, są posłuszne, wierne i mocno przywiązują się do opiekuna. Właściciele cenią je za wesołe usposobienie, energię i zapał do zabawy. Rasa sprawdza się w sportach typu obedience, agility oraz frisbee.
 

3. Owczarek niemiecki

 
Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że na podium znalazł się także owczarek niemiecki. Psy te już od dawna cenione są za swoją niebywałą inteligencję, posłuszeństwo i pasję do pracy. Owczarki szybko i chętnie się uczą, są także odważne, aktywne i lojalne wobec opiekuna. Miewają jednak skłonność do dominacji i to właśnie ze względu na swą inteligencję. Wymagają opanowanego i konsekwentnego właściciela, który wcześnie nauczy ich właściwego zachowania. Owczarki są znakomitymi tropicielami. Ich predyspozycje wykorzystywane są między innymi w służbach mundurowych oraz ratowniczych, mogą być także przewodnikami dla osób niepełnosprawnych.
 

4. Golden retriever

 
Rasa ta odznacza się niezwykłą inteligencją, posłuszeństwem i wiernością. Golden retrivery cenione są zwłaszcza za łagodny charakter, przyjacielskie usposobienie oraz niekończący się zapał i energię. Są cierpliwe wobec dzieci, pojętne i nieagresywne. Mocno przywiązują się do opiekunów i potrzebują ich bliskości. Lubią pracować i czuć się potrzebne człowiekowi, a samotność znoszą wyjątkowo źle. Golden retrievery poddają się łatwiej tresurze, więc nie sprawiają kłopotu nawet mniej doświadczonemu hodowcy. Doskonale sprawdzają się jako towarzysze dla osób starszych, przewodnicy niewidomych, mogą także brać udział w zawodach sportowych i konkursach posłuszeństwa. 
 

5. Doberman


Większości z nas doberman kojarzy się z groźnym i agresywnym psem stróżującym, który nie zawaha się zaatakować intruza czy napastnika. Tymczasem w rzeczywistości dobermany są przyjaznymi i lojalnymi członkami rodzin, odznaczającymi się przy tym niezwykłą wręcz inteligencją. Z natury mają silny charakter, są uparte i przejawiają skłonność do dominacji, potrzebuje więc konsekwentnego szkolenia. Umiejętnie prowadzone staną się jednak wiernymi, posłusznymi i nieagresywnymi przyjaciółmi. Rasa ta często wykorzystywana jest w policji. Dobermany są bowiem niezwykle zrównoważone i potrafią zachować spokój w wielu nerwowych sytuacjach. Mocno przywiązują się do właściciela i potrzebują bliskiego z nim kontaktu. Są energiczne i aktywne, uwielbiają zabawę oraz ruch na świeżym powietrzu.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW 

 
Tekst: Angelika Podgajna 
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.