Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Czy można karmić kota wątróbką?


 
Koty słusznie cieszą się opinią prawdziwych mięsożerców. Nie ulega wątpliwości, że dedykowane im zarówno suche, jak i mokre karmy muszą obfitować w białko zwierzęce. Mruczkom kawałki mięsa spokojnie serwować możemy też w postaci osobnych dodatkowych przysmaków. Wśród kocich dań pochodzących z tej właśnie puli są jednak i takie specjały, z których ilością nigdy nie powinniśmy przesadzać. 
 

Wątróbka w diecie kociego drapieżcy

 

Wątróbka bogata jest w wiele substancji odżywczych. Odnajdziemy w niej całkiem pokaźną ilość witaminy E, D i K oraz witamin pochodzących z grupy B. Nie brak w niej też żelaza, kwasu foliowego, wapnia i innych ważnych dla zachowania zdrowia minerałów. W przypadku kotów najcenniejszym skarbem jest jednak zawarta w tej mięsnej przekąsce witamina A. Koci organizm sam nie potrafi wytwarzać tego niezbędnego mu do prawidłowego funkcjonowania składniku pokarmowego, stąd też musi on być dostarczany z zewnątrz. Niegdyś głównym źródłem tej witaminy były wątroby upolowanych przez koty zwierząt. I to właśnie powinno być dla nas najważniejszą wskazówką! Obecnie zdecydowana większość naszych milusińskich raczej nie pozyskuje pożywienia samodzielnie. Serwując kotu ów specjał, pamiętajmy jednak, że w naturalnych warunkach zjadał on wątroby nie kurze czy świńskie, a zdecydowanie mniejsze – pochodzące od gryzoni i małych ptaków. Porządnie rozważmy więc wielkość porcji, jaką proponujemy zwierzakowi.
 
↓ PRZYSMAKI DLA KOTA Z WĄTRÓBKĄ 

 

Nadmiar witaminy A dla kota może być szkodliwy

 
Spożywanie przez kota zbyt dużych ilości wątróbki skończyć może się przedawkowaniem zawartej w niej witaminy A. Ta zwierzakowi naszemu jest niezbędna do zachowania zdrowia, kot pobierać powinien ją jednak tylko w niewielkich ilościach. Zbyt duże dawki prowadzić mogą do deformacji kości, do powstawania bolesnych kostnych narośli bądź rozwoju osteoporozy. W skrajnych sytuacjach przedawkowanie grozi nawet śmiercią. Stąd też wątróbka stanowić powinna maksymalnie 5% kociej diety. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, przysmak ten serwujmy raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Zanim dodamy wątróbkę do kociego jedzenia, zwróćmy też uwagę na to, czy nie jest ona jednym ze składników wybieranych przez nas kocich puszek. 
 

Jak podawać kotu wątróbkę?

 
Z racji niewielkiego zapotrzebowania naszego milusińskiego na ten właśnie produkt, wątróbka trafiająca do kociej miski nie powinna stanowić samodzielnego dania. Drobne jej cząstki spokojnie wymieszać możemy więc z innymi kawałkami mięsa, z kocią puszką lub z serwowanym na co dzień suchym jedzeniem. 
 
Wiele kontrowersji wzbudza też karmienie domowych zwierząt surowym mięsem. Choć te w przypadku kotów stanowiło niegdyś podstawę ich naturalnej diety, dla pełnego bezpieczeństwa lepiej poddajmy odzwierzęce specjały obróbce cieplnej. W surowym zwierzęcym białku gnieździć mogą się niebezpieczne dla kota bakterie, co wywołać może m.in. zatrucie salmonellą. Przed wrzuceniem wątróbki do miski postarajmy się więc delikatnie ją podgotować.
 
Jeszcze inną kwestią jest troska o jakość podawanych kotu specjałów. Podobnie jak w przypadku kęsów wybieranych dla samych siebie, sięgać powinniśmy po mięso pochodzące ze zdrowych i odpowiednio hodowanych zwierząt. Ważne więc by stworzeniom tym nie były podawane antybiotyki i hormony. Z pokarmu złej jakości dla dobra zwierzaka lepiej zrezygnować. 
 
↓ MOKRA KARMA DLA KOTA Z WĄTRÓBKĄ 


Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.