Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Mokra karma dla szczeniaka



Opracowanie prawidłowej diety dla szczeniaka bywa nie lada wyzwaniem. W jego jadłospisie nie może zabraknąć przede wszystkim wysokiej jakości białka oraz różnorodnych składników odżywczych, zapewniających zdrowy i harmonijny rozwój całego organizmu. Ale to jeszcze nie wszystko. Pamiętajmy, że dobra karma powinna być także lekkostrawna i bezpieczna dla wciąż niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego małego czworonoga. Dlatego też, najlepszym rozwiązaniem na tym etapie życia są właśnie mokre karmy dla szczeniąt.

Potrzeby żywieniowe szczeniąt

 
Pierwszym pokarmem każdego małego zwierzaka jest mleko matki. Zapewnia mu ono optymalną dawkę białka oraz cennych przeciwciał, które kształtują jego zdrowie oraz odporność. Dopóki szczeniak nie skończy czterech tygodni, nie powinniśmy podawać mu zatem żadnych innych pokarmów ani przekąsek. Dopiero, gdy zacznie ząbkować, czyli mniej więcej po czwartym tygodniu życia, możemy stopniowo wprowadzać do jego diety odpowiednio dobraną karmę.
 
Karma dla szczeniaka powinna stanowić kompletny i pełnowartościowy posiłek, który dostarczy mu odpowiedniej dawki energii oraz składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. W składzie takiego pokarmu musi znaleźć się przede wszystkim białko, będącego głównym źródłem energii oraz substancje, takie jak magnes, wapń i fosfor, a także witaminy A, D oraz E. Zadbajmy też o to, aby pokarm malucha był lekkostrawny i łatwo przyswajalny. Pamiętajmy, że układ pokarmowy szczeniaka dopiero przyzwyczaja się do nowego rodzaju pożywienia, a zbyt radykalne zmiany mogą skończyć się niestrawnością i biegunką.
 

Mokra karma w diecie szczeniąt

 
Mokre karmy dla szczeniąt doskonale sprawdzą się w roli pierwszego stałego posiłku w diecie pupila. Dlaczego? Otóż po pierwsze, ich miękka, półpłynna konsystencja przypomina pokarm, do którego maluchy zostały już przyzwyczajone przez matkę. Układ trawienny małego psiaka prędzej poradzi sobie z wilgotnym i mocno rozdrobnionym pokarmem, niż z suchymi, twardymi granulkami. Te ostatnie można oczywiście namoczyć, ale nawet to często nie zdaje egzaminu. Pamiętajmy także o drobnych ząbkach naszego pupila, które mogą nie poradzić sobie z dokładnym pogryzieniem zbyt dużych i twardych kęsów jedzenia. Warto zatem od razu sięgnąć po specjalną mokrą karmę, przeznaczoną dla szczeniąt w 1-2 miesiącu życia. 
 
Po drugie, mokre pokarmy są także wyjątkowo smakowite i aromatyczne. Pamiętajmy, że szczenięta zaglądają do miseczki dużo chętniej, gdy jej zawartość kusi wybornym smakiem i zapachem. Co więcej, bogata oferta przysmaków tego rodzaju daje nam duże pole do popisu, pozwalając dobrać karmę zgodnie z gustami małego urwisa. Dzięki temu proces odstawiania go od mleka matki przebiega dużo sprawniej, niż działoby się to w przypadku suchych granulek.
 
↓ MOKRA KARMA DLA SZCZENIAKA 

 

Jak wybrać mokrą karmę dla szczeniaka?

 
Wybierając mokrą karmę dla szczeniaka, warto zwrócić uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim dokładnie przeanalizujmy skład takiego produktu. Przyjrzyjmy się zwłaszcza zawartości mięsa oraz jego pochodzeniu. Wysokiej jakości mokry pokarm dla szczeniaka powinien zawierać głównie czyste, lekkostrawne mięso, najlepiej drobiowe lub jagnięce. W składzie karmy nie może zabraknąć także witamin i minerałów, mających ogromny wpływ na rozwój i funkcjonowanie organizmu małego zwierzaka. Cenny będzie też dodatek substancji, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, wpływających na pracę mózgu oraz stymulujących zdolność uczenia się i zapamiętywania.
 

Jak podawać szczeniakowi mokrą karmę?

 
Mokra karma dla szczeniaka jest dosyć kaloryczna i związku z tym musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Pierwsza z nich dotyczy wielkości porcji. Większość producentów podaje na opakowaniach drobiazgowe informacje o tym, jakiej ilości pożywienia potrzebuje szczeniak o określonej wadze lub wieku. Dla dobra pupila, powinniśmy ściśle przestrzegać tych wytycznych. 
 
Po drugie, warto od razu ustalić optymalną częstotliwość i stałe pory karmienia, których będziemy się trzymać. Weźmy pod uwagę, że o ile apetyt szczeniaka wydaje się ogromny, to pojemność jego żołądka jest raczej niewielka. Dlatego dzienną dawkę jedzenia najlepiej podzielić na 4-5 mniejszych posiłków. Wraz z wiekiem pupila stopniowo zmniejszymy ich ilość do 2 dziennie. Pamiętajmy, że przekarmianie szczeniaka zwykle kończy się poważnymi zaburzeniami rozwojowymi. Może dojść między innymi do zachwiania tempa wzrostu, chorób układu pokarmowego, nadwagi lub otyłości.
 
↓ MOKRA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.