Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Alergia u kota

 
 
Alergia, czyli popularna choroba cywilizacyjna XXI wieku, wcale nie jest przypadłością typowo ludzką. Alergikami coraz częściej bywają również nasze domowe czworonogi, zwłaszcza koty. Zwierzaki te wykazują szczególną skłonność do alergii na tle pokarmowym, ale niestety nie tylko jedzenie może je uczulać. Groźnymi dla kotów alergenami są również grzyby, roztocza, jad pchli oraz pyłki drzew, traw i roślin,. Czym jest kocia alergia, skąd się bierze i jak sobie z nią radzić? 
 

Alergia pokarmowa u kota

 
Alergia pokarmowa to wyjątkowo uciążliwy problem znany wielu czworonogom. Z roku na rok coraz więcej zwierzaków, zarówno kotów jak i psów, wykazuje symptomy świadczące o uczuleniu na poszczególne składniki diety. Produktów odpowiedzialnych za alergię pokarmową u kotów jest bardzo wiele. Uczulenie wywołuje przede wszystkim białko, zwłaszcza drobiowe, ale również to zawarte w ziarnach zbóż, takich jak pszenica. Niektóre koty wykazują reakcję alergiczną po zjedzeniu wołowiny lub wieprzowiny. Alergenem może być także laktoza oraz wszystkie produkty spożywcze przeznaczone dla ludzi, czyli ser żółty, jajka oraz słodycze, głównie czekolada. 
 
Częstą przyczyną uczuleń są także substancje sztuczne dodawane do marnej jakości pokarmów dla kotów. Mowa tu o chemicznych konserwantach, barwnikach, aromatach czy ulepszaczach smaku, które dla naszych pupili są wyjątkowo szkodliwe.  

 

Objawy alergii pokarmowej u kotów

 
Symptomem charakterystycznym dla alergii pokarmowej są zmiany skórne, często mylone z obecnością pasożytów lub atopowym zapaleniem skóry. Kot odczuwa wtedy uporczywy świąd, zwłaszcza w okolicach pyszczka, głowy i szyi. Swędzenie zmusza zwierzaka do drapania i wylizywania określonych miejsc, w skutek czego na jego skórze pojawiają się zaczerwienienia, strupy i rany. Widocznie pogarsza się także kondycja sierści mruczka, a nadmierne linienie prowadzi do miejscowych wyłysień. U niektórych kotów pojawiają się także stany zapalne uszu, warg oraz opuszek palcowych.
 
Alergia na składniki diety odbija się również na funkcjonowaniu układu pokarmowego. Zwierzak może cierpieć na nawracające biegunki, wymioty, a także inne problemy trawienne związane z niestrawnością oraz zaburzeniem perystaltyki jelit. 
 

Alergia u kota na ukąszenia insektów


Kolejną i równie częstą przyczyną alergii u kotów są ukąszenia insektów, głównie pcheł. Jad tych owadów wywołuje popularne u kotów schorzenie, zwane alergicznym pchlim zapaleniem skóry. Choroba objawia się wzmożonym swędzeniem, zwłaszcza w okolicach grzbietu, łap oraz pachwin. Zwierzę drapie się intensywnie, wylizuje, a nawet wygryza sobie sierść.
 
Leczenie APZS polega przede wszystkim na walce z głównym czynnikiem wywołującym chorobę, czyli pchłami. W sklepach zoologicznych dostępne są rozmaite preparaty na pchły i insekty, między innymi obroże przeciwpchelne dla kotów, szampony, aerozole czy środki typu spot-on do zakrapiania na skórę zwierzaka. Eliminacja pcheł i larw to jednak nie koniec problemu. Konieczna będzie także wizyta u weterynarza, badania, a niekiedy terapia środkami farmakologicznymi. 
 
↓ ŚRODKI PRZECIW PASOŻYTOM DLA KOTA 


 

Alergia wziewna kota

 
Co ciekawe, również alergie wziewne nie są u kotów rzadkością. Wiele zwierzaków cierpi z powodu uczulenia na roztocza kurzu, grzyby oraz na alergie sezonowe związane z pyleniem drzew, traw i niektórych roślin. W takim przypadku mówimy o AZS, czyli atopowym zapaleniu skóry, powiązanym z alergenami wziewnymi. Objawami AZS są przede wszystkim świąd skóry w okolicach pyszczka oraz łap, zapalenie spojówek i uszu, a także zmiany na skórze. 
 
Leczenie AZS rozpoczyna się od przeprowadzenia testów podskórnych, których zadaniem jest wytypowanie alergenów. Czynniki wywołujące alergię należy na stałe usunąć z otoczenia pupila. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego wiele zwierzaków poddaje się zabiegowi odczulania. Metoda ta pozwala na złagodzenie objawów alergii lub uodpornienie organizmu kota na niektóre alergeny.
 

Co robić, gdy kot ma alergię?

 
Alergia to dosyć wredna choroba, której objawy łatwo pomylić z symptomami innych schorzeń i dolegliwości. Wielu z właścicieli zwleka z wizytą u weterynarza, próbując leczyć pupila na własną rękę. To olbrzymi błąd. Warto pamiętać, że od szybkiej reakcji zależy bardzo wiele. Po zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów mogących świadczyć o uczuleniu, należy niezwłocznie zgłosić się z kotem do poradni weterynaryjnej. Wywiad lekarski, odpowiednie badania oraz testy pomogą ustalić przyczynę problemu i opracować skuteczną metodę leczenia zwierzaka. Konieczne będzie także wyeliminowanie alergenu z otoczenia kota oraz zmiana jego dotychczasowej diety. Sklepy zoologiczne oferują specjalistyczne karmy dla kotów alergików, które znacznie przyspieszą proces rekonwalescencji.
 
↓ KARMA DLA KOTA Z ALERGIAMI POKARMOWYMI 
 

Tekst: Angelika Podgajana
Zdjęcie: Fotolia.pl 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.