Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak wybrać karmę dla szczeniaka?



W pożywieniu naszych domowych pupili zawsze gościć musi odpowiednia ilość białka, tłuszczów, węglowodanów, minerałów i witamin. O proporcje te szczególnie zadbać musimy w przypadku szczeniaków. Małe psy, zwłaszcza przez pierwsze sześć miesięcy swego życia, rozwijają się niezwykle intensywnie. W takiej sytuacji zarówno niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych może niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie.

Czym różni się karma dla szczeniąt od karmy dla dorosłych psiaków?


Szczenięta mają inne wymagania pokarmowe niż dorosłe zwierzaki. Większe jest u nich zapotrzebowanie na białko, gdyż te stanowi budulec dla rozwijających się mięśni, na wapń wzmacniający zęby i kości czy też na kluczowy dla rozwoju mózgu DHA – kwas dokozaheksaenowy. Stąd też w pierwszym okresie życia, a więc zanim pupil nasz osiągnie dojrzałość, serwować powinniśmy mu specjalną karmę dla szczeniaka. W przypadku ras miniaturowych i małych przysmakiem takim pupila możemy raczyć aż do 1 roku życia, psy ras dużych i olbrzymich dorosłe stają później, niektóre dopiero wtedy, gdy ukończą 2 lata.

Młode psiaki odznaczają się niebywałą żywiołowością. W przeciwieństwie do psów dorosłych, które cenią sobie spokojne wylegiwanie się na kanapie, szczenięta są w nieustannym ruchu. Za młodu pies dziennie zużywa niemal dwukrotnie większą ilość energii niż w późniejszych latach. By zaspokoić takie wymagania, karma jego obfitować musi w zdecydowanie większą ilość kalorii. Żołądki szczeniąt są małe. Psiak taki nie jest więc w stanie zjeść dużej ilości suchych kulek. Producenci, komponując karmy dla szczeniaków, dbają zatem o to, aby substancje odżywcze i kalorie były w nich gęściej upakowane.

↓ MOKRA KARMA DLA SZCZENIĄT ↓


Dopasuj karmę do rasy zwierzaka


Podział karm na specjały dla szczeniąt i psów dorosłych nie rozwiązuje jeszcze sprawy. Dodatkowo wziąć tu musimy też pod uwagę docelową wielkość naszego pupila. Szczenięta ras małych i miniaturowych mają nieco inne wymagania niż maluchy psich gigantów. Te ostatnie tak szybko zwiększają wzrost i masę swego ciała, że łatwo dojść może w ich przypadku do nadmiernego obciążenia układu kostnego oraz stawów. Pożywienie dla szczeniąt psów dużych zawierać musi odpowiednią dawkę wapnia i fosforu, warto też by wzbogacone było ono o chroniącą stawy glukozaminę i chondroitynę. Szczenięta ras małych dla odmiany posiadają niebywale szybki metabolizm. Pokarm im dedykowany przyrządzony jest tak, by już jego naprawdę niewielka ilość była w stanie zaspokoić wysokie energetyczne potrzeby.

Wybierając jedzenie dla szczeniaka, postaw na karmę naprawdę dobrej jakości


Niezależnie od tego, czy w domu mamy małego, czy dorosłego już psiaka, decydując się na pożywienie dla pupila, sięgać powinniśmy po naprawdę porządne produkty. Przeanalizowanie etykiety to punkt obowiązkowy. Jedzenie podawane domowemu czworonogowi powinno być jak najbardziej naturalne, wolne od wzmacniaczy smaku, konserwantów i sztucznych barwników. Istotną informacją w składzie pokarmowym jest też jasno, a więc procentowo wyszczególniona zawartość białka, tłuszczów i węglowodanów.

Ilość karm dostępnych na rynku jest wręcz niebywała. Warto jednak zrezygnować z małowartościowych najtańszych propozycji i postawić na te marki, które komponując swe specjały, inwestują w specjalistyczne konsultacje i badania naukowe. Karmy z wyższej półki na pierwszy rzut oka mogą nieco zniechęcać nas swą ceną. Pamiętajmy jednak o tym, że specjały te są znacznie bogatsze w wartościowe składniki odżywcze – zwierzak najada się więc mniejszą porcją posiłku, a całe opakowanie starcza nam na dłużej. Po szczeniętach żywiących się dobrze zbilansowanym i łatwostrawnym pokarmem mniej będziemy mieć też do sprzątania, gdyż większość dostarczanego pożywienia jest wchłaniana przez organizm.


Pomału zmieniaj karmę szczeniaka


Układ pokarmowy naszych małych pupili w początkowym okresie ich życia jest niezwykle delikatny i wyczulony na zmiany. Stąd też biorąc malucha od hodowcy, dowiedzmy się jaką karmą ten był żywiony bądź poprośmy o pokarmową psią wyprawkę. Odłączenie od reszty miotu i zmiana miejsca zamieszkania są już wystarczająco stresujące. Gdy do repertuaru tego dołączymy jeszcze nagłą zmianę diety, szybko może się to skończyć biegunką i zupełnym rozstrojem żołądka. Jeśli naszego małego pupila chcemy przestawić na inną karmę, róbmy to pomału. Dobrym pomysłem jest mieszanie małych dawek nowego jedzenia z tym już znanym i stopniowe przechylanie szali.

↓ SUCHA KARMA DLA SZCZENIĄT ↓



Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.