Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Karmienie szczeniaka owczarka niemieckiego



Każdy szczeniak w pierwszych miesiącach swego życia odżywiać musi się nieco inaczej niż psiak dojrzały, a więc taki, który już nie rośnie. Do miski młodego zwierzaka powinna trafiać karma dla juniorów. Na tym jednak problem się nie kończy. Nie wszystkie szczenięta mają te same żywieniowe wymagania. Pokarm dla pupila dopasować trzeba więc nie tylko do jego wieku, ale i do rasy!

Dlaczego w przypadku małego owczarka niemieckiego odpowiednia dieta jest aż tak ważna?


Dorosły owczarek niemiecki waży od 30 do 40 kg, nieco mniejszą choć i tak pokaźną wagą poszczycić mogą się samice tej rasy – ciężar ich zazwyczaj waha się w granicach 22 – 32 kg. Szczenię zaraz po urodzeniu waży niewiele – 0,5 kg. W ciągu pierwszych miesięcy rośnie ono jednak tak szybko, że półroczny zwierzak osiąga już 75% swej właściwej masy ciała. Tylko bardzo dobrze zbilansowany pokarm pomoże naszemu milusińskiemu dokonać takiego wyczynu, przy okazji nie nadwyrężając jego zdrowia. Źle odżywiające się szczenięta dużych ras nad wyraz łatwo nabawić mogą się zdrowotnych problemów. Zwierzaki te rosną szybko. Nie można jednak dopuścić do tego, by ich tempo wzrostu wyrwało się spod kontroli, doprowadzając do przeciążenia nie do końca jeszcze rozwiniętego kośćca oraz stawów.

↓ KARMA DLA SZCZENIĄT ↓



Żywieniowe wymagania szczeniaka owczarka niemieckiego


Z wyżej wspomnianych powodów karmy dla szczeniąt dużych psów komponowane są ze szczególną ostrożnością. Niezwykle ważne jest tu zachowanie złotego środka – szczenię musi być odpowiednio dożywione, ale nie przekarmione. Stąd też producenci stawiają na pokarm bogaty w białko, w którym jednocześnie ograniczona jest ilość tłuszczów. Ponadto rozwój szkieletu i ochronę stawów zapewniać ma dodawana do takich specjałów chondroityna i glukozamina. Adekwatna dawka wapnia i fosforu, dodatkowo wspiera zaś nie tylko szkielet, ale i mięśnie. Baczne przestrzeganie żywieniowych wskazań może uchronić naszego pupili m.in. przed tak mało przyjemnymi dolegliwościami, jak często spotykana u owczarków dysplazja stawu biodrowego.

Karmy dobrej jakości dbają nie tylko o harmonijny rozwój układu szkieletowego i masy mięśniowej, na uwadze mają też one konieczność wzmocnienia psiej odporności oraz stabilizację flory jelitowej. W składzie psich smakołyków warto więc szukać witaminy C i E, przeciwutleniaczy zawartych np. w zielonej herbacie, luteiny oraz drożdży.


Jak długo powinniśmy serwować owczarkowi niemieckiemu karmę dla szczeniąt?


Większość szczeniąt jest karmiona mlekiem matki nie dłużej niż do szóstego tygodnia życia. Nie znaczy to jednak, że wcześniej nie mogą one podejmować żywieniowych eksperymentów. Czterotygodniowe psiaki często nie są  już w stanie tylko przy pomocy mleka zaspokajać swego dziennego kalorycznego zapotrzebowania. Stąd też dobrze jest zacząć przyzwyczajać je do innego jedzenia.

Pamiętajmy, że karma dla juniora znakomicie sprawdza się w przypadku szczeniaków, z czasem jednak nasi pupile powinni z niej zrezygnować. Z reguły na opakowaniach widnieje adnotacja, do kiedy danym specjałem karmić powinniśmy naszego malucha. Na jedzenie dla dorosłych owczarków niemieckich spokojnie przerzucić możemy jednak takiego zwierzaka, który osiągnął już 80% masy ciała.

Jak często powinniśmy karmić szczeniaka?


Dorosłe psy karmimy zazwyczaj raz bądź dwa razy dziennie, w przypadku szczeniaków lepiej jest jednak postawić na mniejsze, ale częściej podawane porcje – w tym wypadku pokarm do psiej miski trafiać może nawet trzy, cztery razy na dobę. Tej zasady trzymajmy się do momentu, aż zwierzak nasz skończy szósty miesiąc życia.

Wielkość porcji wydzielana powinna być wedle zaleceń wskazanych przez producenta. Szczenięta często kojarzą nam się z okrągłymi maluchami. Pamiętajmy jednak o tym, że również w ich przypadku talia musi odcinać się od reszty ciała, a dotykając zwierzaka, swobodnie wyczuwać powinniśmy jego żebra.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS DUŻYCH ↓



Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.