Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Poidełko dla papugPoidełko to nieodłączny element wyposażenia każdej papuziej klatki. Nasz pierzasty pupil każdego dnia będzie korzystał ze swojego wodopoju – nie pozostanie on więc bez wpływu na jego zdrowie i bezpieczeństwo. W przypadku wyboru poidełka trzeba mieć na uwadze niemal każdy detal. Jak wybrać odpowiednie akcesorium dla skrzydlatego podopiecznego?

Woda dla papugi – o czym warto pamiętać?


Wiele gatunków papug w naturze zamieszkuje wilgotne tereny. Ptasi mieszkańcy lasów tropikalnych przyzwyczajeni są do regularnych opadów deszczu. Papugi potrafią sobie jednak poradzić nawet w przypadku niedoboru płynów. Nasi pierzaści pupile w warunkach naturalnych większość wody czerpią bowiem z soczystego pokarmu, którego zazwyczaj mają pod dostatkiem. Nie znaczy to jednak, że papugi nie korzystają z wodopojów – wręcz przeciwnie – czerpanie wody ze strumyków jest dla nim czymś zupełnie naturalnym.

W warunkach domowych podstawową zasadą powinien być nieograniczony dostęp ptaków do wody. Nasz skrzydlaty podopieczny musi mieć możliwość zaspokojenia swojego pragnienia w każdej chwili. Bardzo ważne jest, by woda była bezpieczna dla papugi. Właśnie dlatego powinna być uzdatniona i przefiltrowana. Niektórym ptakom może nie służyć twarda woda, bogata w żelazo.  Przed podaniem  wody warto ją przegotować i odstawić na kilka godzin – ma to sens przede wszystkim, gdy chcemy pozbyć się nadmiaru chloru. Alternatywą dla wody kranowej jest niegazowana woda mineralna. Woda powinna być każdego dnia wymieniana na świeżą. Papugi nie pogardzą też innymi płynami – soki ze świeżych owoców to świetny sposób na wzbogacenie diety pupila.

Rodzaje poidełek dla papug


Istnieją różne sposoby na podawanie papudze wody. Poidełka można podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, ich lokalizację oraz sposób działania. Wśród pojników dla papug prym wiodą akcesoria plastikowe, które są dostępne w wielu różnych rozmiarach. Jako naczynie na wodę z powodzeniem można wykorzystać także ceramiczne miseczki. Bardzo ważny jest dobór poidełka pod kątem jego przyszłego umiejscowienia – wewnątrz lub na zewnątrz klatki. Większość pojników zawiesza się bezpośrednio na ściance klatki, niektóre naczynka służą jednak tylko do postawienia na dnie. Specyficznym typem poidełek są akcesoria automatyczne. Składają się one z buteleczki i dozownika. Działają na zasadzie różnicy ciśnień –  dozownik jest na bieżąco uzupełniany wodą –  dzięki temu nie istnieje ryzyko, że naszemu pierzastemu pupilowi jej zabraknie.

↓ POIDEŁKA DLA PAPUG ↓Jak wybrać odpowiednie poidełko dla papugi?


Poidełko zawsze musi być dopasowane do potrzeb konkretnego pupila. Przede wszystkim należy dobrać je do wielkości ptaka. Warto również pamiętać, że duże papugi mają potężne dzioby – plastikowe poidełka mogą zniszczyć w mgnieniu oka. W ich przypadku lepiej zdecydować się na akcesoria ceramiczne. Tego typu pojniki muszą być odpowiednio ciężkie i stabilne, by nasz pupil ich nie przewrócił.

Nie bez znaczenia są też przyzwyczajenia naszego ulubieńca – jeśli do tej pory pobierał on wodę z naczynia ustawionego na podłodze, może być mu na początku trudno zaakceptować pojnik ulokowany w innym miejscu. Umiejscowienie poidełka powinno różnić się także w zależności od charakteru pierzastego pupila i stopnia jego oswojenia. Aby wyjąć lub ponownie zawiesić pojnik wewnętrzny trzeba za każdym razem wkładać rękę do klatki. Dla lękliwych lub nieoswojonych papug może to być dość stresujące. Co więcej, jest to pewna ingerencja w otoczenie pupila, która może wywoływać agresję w obronie terytorium. W przypadku nieufnych zwierzaków lepiej zdecydować się więc na pojnik zewnętrzny. Warto jednak pamiętać, że niektórzy ptasi podopieczni to prawdziwi spryciarze. Ciekawskie papugi potrafią rozmontować takie akcesorium i dzięki temu wydostać się na zewnątrz przez otwory w klatce. Poidełka automatyczne zazwyczaj  nie stwarzają takiego ryzyka – zawiesza się je na zewnątrz, a między prętami znajduje się tylko dozownik. Poidełka automatyczne pozwalają nam też w łatwy sposób kontrolować zużycie wody przez skrzydlatego ulubieńca. Może to mieć znaczenie przy niektórych problemach zdrowotnych zwierzaka. Ponadto, gdy z jednego naczynia korzysta kilka ptaków, wygodniejsze bywa pozostawienie im większego zapasu wody.

Gdzie umieścić poidełko?


Woda w poidełku musi zachować czystość przynajmniej przez jeden dzień. Właśnie dlatego pojnik trzeba ulokować w takim miejscu, by ptak nie zanieczyszczał go odchodami. Naczynko z wodą z pewnością nie może znajdować się bezpośrednio pod żerdzią naszego pupila. W odpowiedniej odległości od pojnika warto natomiast umieścić gałązkę – dzięki niej nasz pupil będzie mógł napić się w wygodnej dla siebie pozycji.

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
nutrilove w dwupaku taniej baner boczny
 
dolina noteci baner boczny
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
cat chow 400+400 baner boczny
 
gourmet melting 2+1 baner boczny
 
Co nas wyróżnia?

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2020

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.