Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Łysienie psa



Gęsta i lśniąca sierść z pewnością dodaje uroku wielu czworonogom. Gdy okrywa włosowa prawdziwego kudłacza staje się wyraźnie przerzedzona, zazwyczaj podejrzewamy, że pies po prostu linieje. Niestety, zdarza się również, że utrata sierści ma charakter patologiczny. Jakie mogą być przyczyny łysienia psa? Jak pomóc czworonogowi zmagającemu się z utratą sierści?

Jak odróżnić linienie od łysienia?


Linienie, czyli sezonowa wymiana sierści, jest u psów zjawiskiem fizjologicznym. Czworonogi najbardziej intensywnie tracą okrywę włosową na wiosnę i na jesieni, co ma oczywiście związek z temperaturą otoczenia. Organizm psiaków w ten sposób przystosowuje się do warunków termicznych – zimą sierść musi być dużo gęstsza niż latem. Linienie u zwierzaków występuje, gdy większość włosów znajduje się w fazie wzrostu – rosnąca sierść powoduje bowiem wypadanie starej. Tempo i intensywność linienia oczywiście różni się w zależności od rasy psiaka, typu i długości jego szaty. Czworonogi obdarzone gęstym podszerstkiem zazwyczaj gubią całe kępy sierści. U niektórych psów długowłosych linienie przebiega zaś właściwie niezauważalnie. Domowi pupile nie są  już tak uzależnieni od temperatury panującej na zewnątrz. Wymiana sierści może więc nie występować u nich sezonowo, lecz przez cały rok – jednak co istotne – ze znacznie mniejszą intensywnością.

Zdecydowanie innym, choć pozornie podobnym do linienia, procesem jest łysienie. Czasami odróżnienie, czy mamy do czynienia z normalną wymianą sierści, czy raczej z jej patologiczną utratą, może nastręczać pewnych trudności. Warto zwrócić uwagę jednak na kilka charakterystycznych cech łysienia. Odznacza się ono  na ogół intensywną i szybką utratą włosa, niezwiązaną z cyklem sezonowym. U psiaka, który łysieje, można zaobserwować fragmenty nagiej skóry, w miejscach wcześniej pokrytych sierścią. Często wypadanie włosów dotyczy tylko niektórych partii ciała. Warto zwrócić uwagę również na inne objawy, które niekiedy towarzyszą łysieniu –  zaczerwienienia, stany zapalne skóry, zmatowienie okrywy włosowej.

Przyczyny łysienia psa


Aby znaleźć przyczynę łysienia, trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki, które wpływają na stan sierści. Szczególnie duże znaczenie ma poziom hormonów. Wzrost włosów jest regulowany m.in. przez melatoninę, hormony tarczycy, hormony kory nadnerczy, progesteron czy prolaktynę. Wszelkie nieprawidłowości w wydzielaniu tych hormonów mogą spowodować u czworonogów problemy z łysieniem. Często łysienie na tle hormonalnym przybiera postać symetryczną. Warto więc sprawdzić, czy pupil nie cierpi np. z powodu zespołu Cushinga lub niedoczynności tarczycy.

Dość często zdarza się, że zwierzak łysieje w wyniku alergii. Jeśli naszego podopiecznego uczula jakiś składnik karmy, może on odczuwać dokuczliwy świąd. Także kosmetyki lub psie akcesoria mogą czasami wywołać reakcję alergiczną. Nierzadką przypadłością wśród zwierzaków jest alergiczne pchle zapalenie skóry, które jest wywołane przez ślinę insektów. Czworonożni alergicy zazwyczaj intensywnie się drapią, czego konsekwencją jest znaczna utrata sierści. W zależności od przyczyny łysienie może występować w charakterystycznych obszarach ciała, np. tych, które miały kontakt z substancją uczulającą.

↓ HIPOALERGICZNE KARMY DLA PSÓW ↓



U podłoża psiego łysienia mogą leżeć też schorzenia dermatologiczne, zwłaszcza te wywołane przez pasożyty. Powodem problemów bywają  roztocza – świerzbowce i nużeńce. Także infekcje grzybicze i bakteryjne mogą wywołać łysienie.

↓ PREPARATY PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSÓW ↓



Czasami nadmierna utrata sierści jest związana ze stresem. Silne przeżycia mogą bowiem doprowadzić do zaburzenia normalnego cyklu życiowego mieszków włosowych. Niekiedy psiaki same wygryzają lub nadmiernie wylizują sierść, więc mimo że faktycznie nie łysieją, ich okrywa włosowa ulega miejscowemu przerzedzeniu.


Co robić, jeśli pies łysieje?


Czworonóg, który zmaga się z problemem łysienia, z pewnością potrzebuje konsultacji lekarskiej. Oprócz leczenia przyczynowego warto wdrożyć także działania, które ułatwią psiakowi regenerację sierści i ograniczą jej wypadanie. Przede wszystkim należy zadbać o dietę czworonoga. Poszukajmy zatem karmy hipoalergicznej, pozbawionej sztucznych barwników i konserwantów. Pozytywny wpływ na skórę i szatę pupila mogą mieć też suplementy z biotyną i cynkiem oraz olej z łososia. Dużo wagę trzeba przykładać do odpowiedniej pielęgnacji czworonoga. Używajmy wyłącznie łagodnych kosmetyków, odżywiających sierść. Nie zapominajmy również o właściwych akcesoriach do czesania – w żadnym wypadku nie mogą one niszczyć szaty psiaka. Aby poprawić kondycję psiej sierści, warto też zadbać o dobre samopoczucie czworonoga. Postarajmy się więc ograniczyć stres w życiu pupila.

↓ OLEJ Z ŁOSOSIA DLA PSA ↓



Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.