Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak wyrobić paszport dla psa?



Według wielu osób urlop może być naprawdę udany tylko w towarzystwie ukochanego pupila. Dlaczego więc nie zabrać psiaka na zagraniczne wczasy? Aby udać się z czworonogiem na wymarzony wypoczynek, trzeba jednak najpierw uregulować kilka kwestii formalnych. Jedną z nich jest konieczność posiadania przez psa paszportu. W jaki sposób możemy wyrobić pupilowi taki dokument?


Kiedy niezbędny jest paszport dla psa?


Obowiązek posiadania przez psa paszportu nakłada na właścicieli czworonogów Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Jako że jest to dokument prawa europejskiego, dotyczy wszystkich państw członkowskich. Paszporty są ważne również na terenie niektórych państw nienależących do UE – Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Monako, Andory, Liechtensteinu, San Marino i Watykanu. Jeśli celem naszej podróży jest inny kraj, musimy upewnić się, jakie prawo obowiązuje na jego terenie. Zazwyczaj wymagane jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie i świadectwo zdrowia zwierzaka. Czasami konieczne jest jednak spełnienie dodatkowych wymogów.

↓ PRZENOŚNE MISKI I POIDŁA DLA PSA ↓



Gdzie wyrobić paszport dla psa?


Wydawaniem paszportów dla czworonogów zajmują się lekarze weterynarii. Czy jednak każdy weterynarz może wydać taki dokument? Jak się okazuje – nie. Tylko lekarze spełniający określone kryteria są upoważnieni do wystawiania zwierzakom paszportów. Rejestr uprawnionych do tego osób prowadzą Okręgowe Izby Lekarsko-Weterynaryjne. Wystarczy więc na stronie internetowej odpowiedniej placówki (w zależności od miejsca zamieszkania) wyszukać informację o lekarzach wystawiających paszporty w naszej okolicy.


Wyrabianie paszportu dla psa – krok po kroku


Paszport to podstawowy dokument podczas podróży z czworonogiem. Zawarte są w nim praktycznie wszystkie niezbędne informacje na temat zwierzaka (m.in. data urodzenia, rasa, maść, płeć) i jego właściciela (dane kontaktowe). Sama procedura wyrabiania paszportu nie jest skomplikowana. Aby nasz pupil mógł poszczycić się takim dokumentem, musi spełnić jednak najpierw kilka warunków. Jakie kolejne działania powinniśmy podjąć, jeśli planujemy wyrobić ulubieńcowi paszport?

– prawidłowe oznakowanie zwierzaka

Pierwszym krokiem jest odpowiednie oznakowanie podopiecznego. W tym przypadku nie wystarczy jednak adresówka, psiak musi bowiem otrzymać specjalny numer identyfikacyjny. W razie potrzeby powinna być także możliwość jego łatwego odczytania. Obecnie na terenie UE jedynym przyjętym sposobem znakowania zwierząt jest czipowanie.  Warto jednak wiedzieć, że jeśli nasz pupil posiada tatuaż identyfikacyjny wykonany przed 3 lipca 2011, nie jest konieczne dodatkowe wszczepianie mu mikroczipa.

– szczepienie przeciwko wściekliźnie i inne zabiegi profilaktyczne


Jeśli nasz ulubieniec został już oznakowany, pora zadbać o zaszczepienie go przeciwko wściekliźnie. Szczepienie jest aktualne przez rok, dlatego teoretycznie nie jest konieczne wykonywanie go specjalnie przed wyjazdem. Jest jednak jeden warunek – ważne jest tylko szczepienie wykonane u uprzednio zaczipowanego zwierzaka. Na ogół jedyne, co musimy zrobić w takim przypadku, to przedstawić lekarzowi książeczkę zdrowia psa, w której zawarta jest informacja o dacie ostatniego szczepienia. Taki dowód jest wystarczający, by weterynarz mógł dokonać odpowiedniej adnotacji w wystawianym paszporcie. Co bardzo istotne, przeciwko wściekliźnie nie zaszczepimy czworonoga przed ukończeniem przez niego 3. miesiąca życia. Zasadniczo zagraniczna podróż z tak młodym psem nie będzie zatem możliwa. Co więcej, trzeba pamiętać, że pierwsze szczepienie nabiera ważności dopiero po 21 dniach od zabiegu.

Niekiedy obowiązują szczególne wymagania dotyczące szczepień. Czasami (np. w przypadku wyjazdu na Ukrainę) konieczne jest udokumentowanie skuteczności szczepionki, poprzez zbadanie poziomu przeciwciał u psa. Niektóre państwa (np. Finlandia, Wielka Brytania) nakładają też obowiązek odrobaczania zwierzaka (preparatem przeciwko bąblowcowi). Innym dodatkowym wymogiem bywa zastosowanie u czworonoga specyfiku przeciwkleszczowego. Oczywiście wszystkie takie działania muszą być poświadczone przez weterynarza i wpisane do paszportu.

– wystawienie dokumentu przez lekarza weterynarii

Jeśli zwierzak został zaczipowany i ma wszystkie aktualne szczepienia, wyrobienie paszportu to tylko formalność. Następuje ono po sprawdzeniu przez lekarza, czy czworonóg jest prawidłowo oznakowany. Lekarz powinien także skontrolować aktualny stan zdrowia naszego pupila. Ostatnim krokiem jest uzupełnienie dokumentu o dane psa i właściciela, a także odnotowanie informacji o szczepieniach i innych zabiegach profilaktycznych. Jeszcze tylko podpis właściciela i lekarza, i gotowe – możemy ruszać w pierwszą podróż z pupilem.

↓ TRANSPORTERY DLA PSA ↓
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.