Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Obroża dla szczeniaka



Szczenięta każdego dnia intensywnie chłoną wiedzę o otaczającym ich świecie. Jednak zanim przyjdzie im zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie dorosłość, muszą najpierw poznać wszystkie psie akcesoria. Wśród nich bardzo ważną rolę odgrywa obroża. Jaką wybrać dla małego czworonoga? Jak przekonać pupila do nowego akcesorium?

Dlaczego pierwsza obroża dla psa jest tak istotna?


Pierwsze doświadczenia mają wpływ na całe życie czworonoga. Psy, które w młodości nie miały okazji poznać różnorodnych bodźców, często w dorosłym życiu reagują na nie lękiem lub agresją. Z tego względu już na wczesnym etapie życia zwierzaka należy zapoznawać go ze wszystkim, z czym może się spotkać w przyszłości. Dotyczy to również psich akcesoriów – obroży, smyczy, kagańca. Warto przy tym pamiętać, że pierwszy kontakt z nową rzeczą nigdy nie jest łatwy. Szczeniak z jednego strony jest zainteresowany nowością, z drugiej zaś może odczuwać lęk. Naszym zadaniem jest zatem ułatwienie psiakowi zapoznania się z nowym akcesorium i uczynienie pierwszych doświadczeń przyjemnymi. Z tego powodu należy szczególnie zadbać o jakość pierwszej obroży. Niewłaściwie dobrana – taka, która uciska lub obciera – może skutecznie zniechęcić szczeniaka do jej noszenia. Z kolei obroża, która nie powoduje dyskomfortu, ani nie krępuje ruchów pupila, szybko stanie się dla niego zupełnie neutralnym, a może nawet (przy odrobinie treningu) lubianym gadżetem.

Jaka obroża będzie najlepsza dla szczeniaka?


Małe psiaki rosną szybko i intensywnie. Trudno więc oczekiwać, że raz dopasowaną obrożę nasz pupil będzie mógł nosić przez dłuższy czas. Z tego względu warto wybierać akcesoria o regulowanej długości. Oznacza to, że dla szczeniaka powinniśmy zakupić obrożę nieco dłuższą, niż początkowo jest mu potrzebna (istnieje wtedy możliwość zapięcia na kolejne oczko, w zależności od aktualnego wzrostu i obwodu szyi psiaka).

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na szerokość obroży. W tym przypadku musimy znaleźć złoty środek. Zbyt wąskie akcesorium może bowiem wpijać się w szyję, natomiast zbyt szerokie krępować ruchy czworonoga. Na ogół dla szczeniaków powinniśmy jednak wybierać nieco węższe akcesoria niż dla dorosłych psów. Niezbyt szeroka obroża jest też wskazana, jeśli dopiero przyzwyczajamy malucha do noszenia akcesorium (zazwyczaj psu łatwiej ją zaakceptować).

Najczęściej wybierając obrożę dla psa, zwracamy uwagę na jej wytrzymałość. W przypadku szczeniaka z pewnością bardziej istotny będzie jednak komfort noszenia akcesorium. Ciężkie, ostre i metalowe obroże już na samym początku odpadają. Zastosowanie u małych czworonogów znajdą za to akcesoria miękkie i lekkie. Idealne będą np. modele z filcowym podszyciem.

Istotnym elementem obroży jest jej zapięcie. Nasz mały pupil, przy pierwszych kontaktach z obróżką, pewnie będzie trochę zdenerwowany. Należy zatem zadbać o to, żeby zapinanie akcesorium przebiegało szybko i łatwo. Dobrze sprawdzą się więc obroże posiadające zapięcia zatrzaskowe.

Jak przyzwyczaić szczeniaka do noszenia obroży?


Zanim udamy się na pierwszy spacer z małym pupilem, musi on w pełni zaakceptować obrożę. Przyzwyczajanie psiaka do nowego akcesorium warto rozpocząć już w drugim miesiącu jego życia. Od czego jednak zacząć? Oczywiście od pokazania psiakowi obróżki. Na tym etapie nie robimy nic więcej, a jedynie pozostawiamy akcesorium w widocznym miejscu. Większość szczeniąt, bez specjalnej zachęty, w końcu zainteresuje się nowym obiektem. Jeśli tak się nie stanie, możemy zachęcić pupila do badania akcesorium, rozrzucając wokół niego smakołyki. Gdy pierwszy etap mamy już za sobą, przechodzimy następnie do zakładania obróżki małemu czworonogowi. Na początku wyregulujmy ją jednak tak, by po założeniu luźno wisiała na szyi zwierzaka. Istnieje kilka trików na założenie obroży szczeniakowi. Nie ulega wątpliwości, że nie należy robić z tego wielkiego wydarzenia. Najlepiej zaaranżować taką sytuację, by psiak sam wsunął głowę w obrożę. W tym celu można np. zaoferować pupilowi smaczne kąski, trzymane tuż za obrożą. Szczeniak, aby po nie sięgnąć, będzie musiał przełożyć głowę przez zapięte akcesorium. Kiedy tak się stanie, należy zrobić wszystko, aby odwrócić uwagę malucha od nowego gadżetu. Najlepiej zaangażować go w porywającą zabawę. Obrożę można też próbować zakładać, podczas gdy szczeniak jest zajęty czymś fascynującym. Łatwiej wtedy zrobić to niepostrzeżenie. Kiedy pierwszy kontakt z nowym akcesorium nasz ulubieniec ma już za sobą, możemy stopniowo przyzwyczajać go do grzecznego pozostawania w obroży. Czasami dobrym rozwiązaniem jest zatem jej pozostawienie na dłuższy czas na szyi zwierzaka. Jeśli jednak nasz pupil jeszcze całkowicie nie akceptuje obroży, lepiej robić to małymi kroczkami i każdego dnia wydłużać czas, jaki zwierzak spędza w nowym akcesorium.

↓ OBROŻE DLA SZCZENIAKA ↓



Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.