Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Adresówka dla psaWielu psiarzom mało prawdopodobnym scenariuszem wydaje się zgubienie ukochanego zwierzaka. Oczywiście, jeśli w domu mamy czworonoga lubującego się w ucieczkach, pewnie na obroży posiada on adresówkę. Pamiętajmy jednak, że w ten przydatny gadżet warto wyposażyć każdego psiaka!

Czym jest adresówka dla psa?


Adresówka to rodzaj identyfikatora – medalik, który zawiera dane umożliwiające odnalezienie właściciela zwierzaka. Odznakę taką przyczepiamy do obroży i choć zależnie od naszych upodobań możemy zdecydować się na różne kształty i kolory, nie zapominajmy, że najważniejszą sprawą jest funkcja, jaką adresówka ma spełniać. Zadbajmy więc o to, by wykonana była z trwałego materiału oraz regularnie kontrolujmy, czy zawarte na niej dane są aktualne i czytelne.

W myśl artykułu 10a ustawy o ochronie zwierząt: „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”.[1] Konieczność należytego oznakowanie spuszczanego ze smyczy psiaka to zatem nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale i wymóg prawny.

Czip czy adresówka – w co lepiej wyposażyć pupila?


Właściciele psów coraz częściej decydują się na wszczepianie swym czworonogom identyfikacyjnych czipów. Jeśli chcemy, by rozwiązanie takie należycie spełniało swą funkcję, osobiście zadbać musimy o zarejestrowanie zaczipowanego pupila w ogólnopolskiej bazie danych. Często zdarza się, że psy odnotowane zostają tylko w spisach  miejskich bądź gminnych – stąd, gdy zwierzak zgubi się poza rejonem swego zamieszkania, identyfikacja jego przestaje być możliwa.

Nawet jeśli numer naszego psa widnieje w ogólnopolskim zestawieniu, z adresówki nie powinniśmy rezygnować. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie odczytać danych z czipu i jedynym wyjściem jest udanie się do weterynarza. Wówczas zdecydowanie prostszą opcją wydaje się skorzystanie z numeru telefonu umieszczonego na medaliku.


Jakie informacje znaleźć powinny się na psiej adresówce?


Adresówka dla psa to zazwyczaj niewielkich rozmiarów wisiorek, więc dobrze powinniśmy przemyśleć zawarte na nim dane. Często zdarza się, że na identyfikatorze czworonoga widnieje tylko imię psiaka lub/i adres zamieszkania. Tymczasem najważniejszą informacją jest nasz numer telefonu. Dzięki niemu potencjalny znalazca bez problemu będzie mógł się z nami skontaktować i poinformować, skąd odebrać mamy czworonożną zgubę.

Jeśli nasz pupil posiada wszczepiony czip, również i tę informację warto zamieścić na medaliku. Oczywiście odczytanie danych z mikroprocesora wymaga użycia czytnika, konieczna jest więc wizyta u weterynarza. Informacja o zaczipowaniu może być jednak ważna z zupełnie innego powodu. Niestety zdarza się, że czworonogi są kradzione. Mało kto zaryzykuje jednak sprzedaż oznakowanego zwierzaka.

W kwestii tej, czy na adresówce zamieszczać imię pupila, zdania są podzielone. Niektórzy ostrzegają, że w przypadku kradzieży bądź przywłaszczenia dane takie mogą zostać wykorzystane w sposób niewłaściwy. Zasadność tych obaw rozstrzygnąć musicie sami. Jedno jest jednak pewne – imię psa wcale nie jest informacją priorytetową.

Jak przymocować adresówkę dla psa?

Adresówki zazwyczaj przyczepiane są wprost do obroży. Zdarza się jednak, że pies szarpiąc smycz, potrafi zupełnie się oswobodzić. Wówczas opatrzony wszystkimi niezbędnymi informacjami medalik wraz ze smyczą i obrożą pozostaje w dłoni właściciela. Chcąc uchronić się przed taką niefortunną sytuacją, warto psią adresówkę przyczepić do osobnej, specjalnie w tym celu zakładanej obroży.

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

[1] file:///C:/Users/goska/Downloads/D19970724Lj.pdf

↓ ADRESÓWKI DLA PSA ↓

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.