Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Szampony dla psów z alergią



Psy z alergią potrzebują wyjątkowo delikatnych produktów, które nie podrażnią ich wrażliwej skóry. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u weterynarza, który pomoże nam dobrać produkt, który będzie najodpowiedniejszy i nie zrobi żadnej krzywdy zwierzakowi. Jednak sam szampon, nawet ten najwyżej jakości i idealnie dopasowany do potrzeb psiaka, to nie wszystko. Tak samo ważne jest umiejętne mycie naszego pupila. Nie można tego robić ani za często, ani zbyt mocno. Wrażliwa i alergiczna skóra jest podwójnie narażona na podrażnienia i otarcia, dlatego powinniśmy być wyjątkowo delikatni.

Alergia skórna u psa – jak ją rozpoznać?


Alergia skórna ma to do siebie, że jest dość dobrze widoczna już gołym okiem. Może wystąpić w postaci krostek lub czerwonych plam na skórze. Nasz zwierzak prawdopodobnie zacznie się drapać i będzie czuł wyraźny dyskomfort. Na dalszym etapie skóra może zacząć się łuszczyć, pojawią się ranki, przerzedzi się też futro. Nie wolno do tego dopuścić! Taka alergia to nie tylko utrapienie dla psiaka (swędzi, boli i piecze), ale również prosta droga do poważnych zmian skórnych. W ranach zaczną mnożyć się bakterie, pojawią się infekcje albo grzyby. Im bardziej zaawansowane zapalenie skóry, tym ciężej i dłużej się je leczy. Choroba często objawia się również złym samopoczuciem, katarem, kaszlem, a nawet gorączką. Bardzo silna alergia, bez względu na rodzaj, może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. To bardzo groźne i może skończyć się śmiercią zwierzaka. Dlatego jeśli tylko zauważymy pierwsze objawy alergii u pupila, należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza.

Jak często kąpać psa, który ma alergię?


Psiaki potrafią tak się zabrudzić, że nie mamy wyboru i musimy je wykąpać. Ubłocone, wytarzane w bardzo nieprzyjemnym zapachu, z futrem posklejanym od jedzenia – kwalifikują się tylko i wyłącznie do kąpieli. Nie można jednak przesadzać i kąpać pupila zbyt często. Po pierwsze (i to dotyczy wszystkich kudłaczy, tych z alergią i bez), mycie w okresie jesienno-zimowym to bardzo zły pomysł. Nasz psiak może się przeziębić i stąd już blisko do naprawdę poważnej infekcji. Po drugie (i to już zdecydowanie dotyczy czworonożnych alergików) – zbyt częste mycie, nawet przy użyciu najdelikatniejszego szamponu, może doprowadzić do uczuleń, podrażnień, łupieżu i innych, często dużo bardziej nieprzyjemnych problemów skórnych. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ skóra kudłaczy ma dosyć wysokie pH, które łatwo naruszyć. Pamiętajmy, aby nie kąpać zwierzaka częściej niż raz-dwa razy do roku i to tylko w okresie wiosenno-letnim. Taka kąpiel przynosi wówczas podwójną korzyść, bo usuwa również zrogowaciały po zimie naskórek i oczyszcza włoski z warstw zlepionego łoju.

Szampony dla psów z alergią


Taki produkt musi dobrać weterynarz. Bawienie się w lekarza na własną rękę może mieć fatalne skutki. Pamiętajmy, aby nigdy nie eksperymentować na ulubieńcu! Źle dobrany szampon jeszcze bardziej nasili objawy alergii. Weterynarz nie tylko przyjrzy się dokładnie objawom, ale także wykona odpowiednie testy skórne.

Co oznacza, że szampon jest dobry dla psiaka-alergika? Przede wszystkim ma odpowiednie informacje na opakowaniu. Hasło, że produkt jest hipoalergiczny, musi być dla nas najważniejsze. Zawsze przeczytajmy dokładnie skład. Nie powinno być prawie żadnych barwinków, substancji zapachowych i oczywiście pH musi być dostosowane do skóry zwierzaka. Preparaty dla uczuleniowców są delikatne i bezzapachowe. Zawierają natomiast pantenol, który zmniejsza utratę wody przez naskórek, czyli skutecznie ją nawilża. Ponadto działa kojąco, uelastycznia skórę, zapewnia jej odpowiedni płaszcz lipidowy. Ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Zmniejsza zaczerwienie, świąd, stopniowo likwiduje wysypkę. W skład takiego szamponu hipoalergicznego zawsze wchodzą składniki o niskim potencjale alergogennym.

Jak kąpać psa-alergika?


Pamiętajmy, że skóra psiaka uczuleniowca jest bardzo wrażliwa i delikatna. Podczas mycia wykonujmy koliste ruchy i wmasowujmy szampon w sierść. Nie wolno trzeć ani szorować! Uważajmy też, aby mydliny albo sam szampon nie dostały się do oczu i uszu zwierzaka. Spłuczmy bardzo porządnie sierść psiaka. Resztki szamponu z pewnością wyliże, co nie przysłuży się jego zdrowiu. Pamiętajmy też o delikatnym wytarciu sierści po myciu. Nie trzemy ręcznikiem, tylko osuszamy, ugniatając futro. W przypadku długowłosych czworonogów przyda się też suszarka.

Tekst: Małogrzata Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.