Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak długo żyją chomiki?



Chomiki to słodkie małe zwierzaki. Specjalnie nie dziwi więc fakt, że często wybierane są one na domowych pupili. Decydując się na takiego towarzysza warto pamiętać jednak o tym, że te niewielkie gryzonie nie są tak długowieczne, jak psy czy koty. Dodatkowo, by dożyły one swych sędziwych lat, otoczyć musimy je naprawdę troskliwą opieką.


Jak długo żyje chomik?


To jak długo nasz mały pupil będzie cieszyć się dobrym zdrowiem, zależy od bardzo wielu różnych czynników. Kwestią o niebagatelnym znaczeniu jest tu oczywiście sam gatunek wybranego przez nas zwierzaka. Najpopularniejsze chomiki syryjskie żyją zazwyczaj ok. 2-2,5 roku, chomiki dżungarskie i chińskie 1,5-2 lat, chomik Campbella ok. 2 lat, Roborowskiego zaś do 3-3,5 roku. Oczywiście podane tu przedziały są tylko orientacyjną, średnią długością życia poszczególnych gatunków. Wśród chomików zawsze zdarzyć mogą się chorowite i słabe osobniki, ale i prawdziwe długodystansowce.

Co pomoże naszemu chomikowi żyć długo i zdrowo?


Pewne czynniki determinujące długość życia naszego zwierzaka, w tym między innymi genetyczne predyspozycje, są oczywiście zupełnie poza naszą kontrolą. Wcale nie znaczy to jednak, że na zdrowie i samopoczucie pupila nie mamy żadnego wpływu. Udomowiony chomik jest całkowicie od nas zależny. Stąd też należycie zadbać musi o każdy aspekt jego funkcjonowania. Podstawą jest tu oczywiście dobrze dobrana i zbilansowana dieta oraz dbałość o porządek, który zawsze panować powinien w otoczeniu naszego milusińskiego. Dokładne sprzątanie klatki stać powinno się naszym cotygodniowym obowiązkiem!



Chomik, nawet ten mieszkający w przestronnym lokum, nigdy nie będzie miał tyle ruchu, co zwierzak cieszący się niczym nieskrępowaną wolnością. Jakby nie było, nasz słodki maluch nie musi przecież odbywać długich wędrówek w celu zdobycia pożywienia. Ćwiczenia fizyczne, nie tylko nam wychodzą na zdrowie. Również leniwego zwierzaka zachęcać powinniśmy do dbania o tężyznę fizyczną. Przydatną pomocą okazać mogą się tu rozmaite zabawki i kołowrotki.

Jakie sygnały świadczyć mogą o złym zdrowiu chomika?

Nasz milusiński o swym złym samopoczuciu z pewnością nie poinformuje nas osobiście. Jeśli codziennie spędzamy czas ze zwierzakiem, znamy jego zwyczaje i zachowania, z pewnością wyczuleni będziemy na wszelkie mogące budzić niepokój odstępstwa od normy. Biegunkę czy nagłą utratę masy ciała z pewnością zaliczyć można do sygnałów alarmujących. Wyczuleni powinniśmy być również na zmiany w wyglądzie naszego zwierzaka. O chorobie świadczyć może zmierzwione, mokre bądź matowe futerko, zapadnięte lub zaczerwienione oczy, zakatarzony nos, bądź mokry ogon.1 Żadnych niepokojących symptomów nie powinniśmy bagatelizować. Konsultacja weterynaryjna z pewnością rozwieje nasze wątpliwości, a nawet uratuje życie zwierzaka.



Nie narażaj chomika na niebezpieczeństwo!


Kupując zwierzaka, zawsze warto najpierw należycie się do tego przygotować. Same chęci nie wystarczą, by milusińskiemu stworzyć odpowiednie warunki do życia – do tego niezbędna będzie też choć szczypta podstawowej wiedzy. Chomiki to zwierzaki terytorialne, a często i zdeklarowani samotnicy. W niektórych przypadkach umieszczanie w klatce więcej niż jednego zwierzaka skończyć może się tragicznie. Chomiki syryjskie potrafią toczyć walkę na śmierć i życie. Gatunki karłowate towarzystwo swe znoszą z reguły nieco lepiej, choć i tu odniesione w starciach rany wcale nie są rzadkością. Jeśli koniecznie hodować chcemy więcej niż jedno stworzenie, najlepiej wybrać wówczas chomiki Roborowskiego.

Któryś z twych milusińskich z pozornie niegroźnej potyczki wyszedł z ranami? Pamiętaj o tym, że sprawy tej nie warto lekceważyć. W zranione miejsca łatwo wdać może się infekcja. W trosce o zdrowie zwierzaka dobrze jest więc udać się do weterynarza.
 
Źródło:
[1]https://www.caringpets.org/how-to-take-care-of-a-hamster/illnesses/signs-symptoms/

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.