Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Czy papugę nimfę można wypuszczać z klatki?



Papugę nimfę nie tylko można, ale wręcz należy wypuszczać z klatki. Ptaki te są zwierzętami bardzo ciekawym świata, czujnym i pełnym energii. Klatka, nawet największa, nie zapewni im odpowiedniej przestrzeni, aby mogły rozprostować skrzydła i swobodne się poprzemieszczać. Latanie, ale również zwykłe chodzenie po pokoju jest papudze potrzebne, aby prawidłowo i zdrowo się rozwijała. Musimy oczywiście pamiętać, żeby była w mieszkaniu bezpieczna i nie udało jej się wydostać na zewnątrz.

Czym grozi zamknięcie papugi nimfy w klatce?


Papugi nimfy są bardzo wrażliwymi zwierzakami. Potrzebują naszej opieki i kontaktu. Bardzo tęsknią, kiedy wyjeżdżamy, długo nas nie ma albo nie zajmujemy się nimi. Łatwo dziczeją i robią się bardzo nieswoje. Równie źle wpływa na nie zbyt częste i długie przebywanie w klatce. Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na zwierzaka w domu, jesteśmy za niego odpowiedzialni, a to oznacza również codzienne poświęcenie mu czasu. Papuga potrzebuje latania, aby prawidłowo się rozwijać. W przeciwnym wypadku pojawią się problemy z układem kostno-mięśniowym, krążeniem, a sama papuga zrobi się smutna, pozbawiona energii i chęci do poznawania świata. Może również stać się agresywna: krzyczeć, obijać się o pręty klatki, gryźć je. To oczywisty znak, że czuje się bardzo niekomfortowo. Oczywiście agresja może się też nie pojawić, bo każdy zwierzak reaguje inaczej. Ospałość, znudzenie, przygnębienie, przesypianie prawie całej doby – to również oznaki, że z naszym ptakiem jest źle. Pamiętajmy, że jeśli nie mamy dość czasu i ochoty, aby regularnie zajmować się pupilem, w ogóle się na niego nie decydujmy. Zwierzak nas potrzebuje.



Kiedy papuga nimfa jest gotowa na wyjście z klatki?


Pierwszy lot po nowym terenie to dla papugi duży stres. Na pewno nie powinniśmy jej do niego zmuszać. Jeśli nie ma ochoty wyjść z klatki, nie wolno wyciągać jej na siłę. Możemy natomiast próbować ją namawiać. W jaki sposób? Na przykład podsuwając jej smakołyk i trochę oddalając go sukcesywnie od drzwiczek klatki, aby papuga musiała w końcu z niej wyjść. Absolutnie nie powinniśmy wypuszczać papugi przez pierwszych parę dni po przywiezieniu do domu. W tym okresie jest jeszcze bardzo nieufna, nie zna otoczenia, wszystko jest dla niej nowe. Pozwólmy najpierw przyzwyczaić się zwierzakowi do nas i do ogólnego otoczenia wokół klatki. Niech poobserwuje, nauczy się naszego głosu, zapozna się z rytmem dnia. Wypuśćmy ją z klatki dopiero wtedy, kiedy będzie już wiedzieć, że nic jej nie grozi. Bardzo ważne jest również to, żeby była odpowiednio oswojona z właścicielem. Miejmy pewność, że pupil nie boi się nas, ufa nam, reaguje na głos, jak również daje się dotykać, głaskać, brać na ręce. Jeśli papuga nadal wzbrania się przed naszą ręką, jest to znak, że jej czas wyjścia z klatki jeszcze nie nadszedł. Bądźmy rozsądni i cierpliwi. Pierwszy lot powinien być przyjemnością, a nie przykrym doświadczeniem. W przeciwnym razie pupil może się zrazić i w ogóle odmówić dalszego wychodzenia z klatki.   


Jak zadbać o bezpieczeństwo papugi nimfy, kiedy lata po domu?


Nasz papuga chce wyjść z klatki, dobrze nas zna, ufa nam i ma ochotę w końcu polatać? Świetnie! Pamiętajmy jednak, że przed pierwszym lotem powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć teren. Niech nie będzie to początkowo całe mieszkanie, tylko jeden pokój. Wrażeń zwierzakowi i tak nie zabraknie. O czym powinniśmy wiedzieć? Że pierwszy lot jest zawsze nieporadny i papuga może obijać się o ściany. Nie zna nowego otoczenia, relacji przestrzennych między poszczególnymi meblami, nie wymierza dobrze odległości. Dlatego dobrym pomysłem jest zakrycie wszystkich ostrych krawędzi i kantów w pokoju. Jeśli papuga się z nimi zderzy, nie zrobi sobie nic złego. Po drugie, trzeba obowiązkowo zamknąć okna i balkon albo założyć specjalną siatkę. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że ptak wydostanie się na wolność i mamy gotową tragedię. Pamiętajmy również, że papuga nie widzi szklanych i przezroczystych powierzchni. Zakryjmy czymś okna, szyby, lustra, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Zadbajmy też o tereny przy podłodze. Papuga nie będzie cały czas latać, z pewnością nabierze również ochoty, aby poprzechadzać się po ziemi. Usuńmy lub zabezpieczmy wszystkie kable i przewody, bo papugi lubią je podgryzać. Musimy też uważać na małe obiekty, które mogą przyciągnąć wzrok zwierzaka. Chodzi o różnorodne tabletki, kulki, koraliki i tym podobne. Dla bezpieczeństwa wynieśmy z pokoju również szkodliwe rośliny, na wypadek, gdyby pupil nabrał ochoty, aby je podskubywać. Uważajmy też na cenne dla nas przedmioty, jak ważne wydruki albo tkaniny – papuga z chęcią sprawdzi je dziobem. Jeśli w miarę upływu czasu nasz ptak doskonale czuje się, latając po pokoju, możemy spróbować poszerzyć mu pole wolności. Pamiętajmy jednak, że każde kolejne pomieszczenie musimy uprzednio przygotować. Poza tym, im więcej przestrzeni, tym trudniej upilnować papugę, musimy być bardzo czujni. Nigdy nie pozwalajmy też, żeby latała po domu pod naszą nieobecność albo wtedy, kiedy zupełnie jej nie widzimy. To niebezpieczne.

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.