Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Klatka dla chomika



Chomiki to wyjątkowo małe gryzonie. Wybierając dla nich klatkę, musimy brać pod uwagę wiele rzeczy, takich jak rozmiar, wyposażenie, ale również odległości między prętami. Chomiki sporo czasu spędzają w swojej klatce, dlatego musi być ona wygodna, postawiona w odpowiednim miejscu i obowiązkowo bezpieczna. Te małe futrzaki mogą poczuć silną chęć, by się powspinać i poskakać, dlatego musimy zapewnić im odpowiednią asekurację. Dla chomików wszystko musi być w małej skali, ale bardzo misternie i dokładnie wykonane.


Rozmiar klatki dla chomika


Chomiki są małe. Syryjskie, dżungarskie, a przede wszystkim roborowskiego - wydawać by się mogło, że nie potrzebują dużo przestrzeni. Nic bardziej mylnego. Te gryzonie są bardzo energiczne, pełne zapału do zabawy i poznawania nowych miejsc. Potrzebują odpowiednio dużej klatki, minimum to 50 na 80 centymetrów. Im więcej włochatych kulek w klatce, tym oczywiście musi być ona większa. Chomiki lubią się zakopywać, układać sobie różne rzeczy w kątach klatki (są bardzo czyste i uporządkowane), bawić się. Dlatego potrzebna im przestrzeń. Najważniejsze jest właśnie dno kuwety, czyli szerokość i długość podstawy klatki. Możemy sobie natomiast pozwolić na wyższe brzegi, żeby zwierzak nie rozrzucał wyściółki i jedzenia poza obręb swojego lokum. Pamiętajmy jednak, że chomiki są niski i małe. Zbyt wysokie brzegi to dla nich ograniczenie wentylacji, ale też możliwości wyglądania poza pręty klatki. Nie musimy z kolei decydować się na modele piętrowe. Są nawet niespecjalnie wskazane. Chomiki uwielbiają się wspinać, ale nie idzie im to za dobrze. Mogą spaść i coś sobie zrobić, szczególnie, że ich układ kostny jest dosyć delikatny. Jeśli już wybierzemy dwupoziomową klatkę, koniecznie zadbajmy o asekurację. Potrzebne będą pochylnie, schodki o małym nachyleniu albo rozpięty między poziomami specjalny hamak dla gryzoni.



Klatka bezpieczna dla chomika – czyli jaka?


Przede wszystkim musimy zadbać o dobrą cyrkulację powietrza. Akwaria, terraria i zabudowane konstrukcje raczej nie przysłużą się naszemu chomikowi, bo jest w nich duszno, a latem do tego bardzo gorąco. Jeśli już koniecznie chcemy wybrać model bardziej „kontenerowy”, zadbajmy, aby miał dostateczną ilość otworów do odpowiedniej wentylacji klatki. Nie zostawiajmy też otwartego dachu. Chomik może się spokojnie wspiąć po ściance, wykorzystując wyposażenie swojego lokum, i wydostać się na zewnątrz. To niebezpieczne! Jeśli zdecydujemy się na klasyczny model z górą zrobioną z metalowych prętów, musimy koniecznie wziąć pod uwagę odstępy między tymi prętami. Dla chomika syryjskiego powinny mieć mniej niż dwa centymetry, dla dżungarskiego jeden, a dla najmniejszych gryzoni – chomików roborowskiego – poniżej pól centymetra. W przeciwnym wypadku grozi nam, że zwierzak bez żadnych problemów przeciśnie się przez szczelinę i wydostanie na zewnątrz. To bardzo poważny problem, bo pupil narażony jest wtedy na zdeptanie albo wciśnięcie się w dziwne miejsce! Odpowiedni dobór odległości między prętami to podwójna korzyść, bo chomik nie tylko jest bezpieczny, ale również może się oprzeć wygodnie łapkami o konstrukcję swojej klatki.

Klatka dla chomika – wyposażenie


Najważniejsza jest odpowiednia ściółka. Trociny są średnio wydajne, dobrze natomiast sprawdza się specjalny piasek dla chomików albo odpowiednia wata. Kupujmy ją w porządnym sklepie zoologicznym! Zwykła wata absolutnie nie nadaje się dla gryzoni! Chomik potrzebuje pewnej grubości wyściółki, by móc sobie w niej kopać. Wyściółkę oczywiście trzeba regularnie zmieniać. Początkowo wchłania brzydki zapach i wilgoć, ale na dłuższą metę przebywanie w brudnej klatce jest bardzo niekomfortowe dla zwierzaka. Druga ważna sprawa to domek. Nie może być za mały! Chomiki lubią się wiercić i rozciągać. Plastik to zły pomysł, bo te małe zwierzaki lubią wszystko podgryzać. O wiele bezpieczniejsze dla ich żołądków będzie drewno. Jeśli natomiast zależy nam na czymś trwałym i odpornym na zęby naszego pupila, świetnie sprawdzi się domek ceramiczny. Na rynku są też dostępne domki z naturalnych materiałów, często wyplatane. Są przyjemne i lekkie, ale łatwo się niszczą. Pamiętajmy też, że wejście do domku musi być odpowiednio duże, żeby zwierzak nie musiał się na siłę przeciskać. Zadbajmy też o kupno dobrego poidła. Nie wstawiajmy do klatki miski z wodą. Chomik nie tylko ją rozchlapie, ale może też zrobić sobie z niej basen. Te małe gryzonie łatwo się przeziębiają, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W miseczce podawajmy natomiast karmę. Chomiki bardzo się ucieszą również z zabawek. Lubią biegać w kręciołku, ale musimy dobrać dla nich specjalny model. Pręty nie wchodzą w grę, bo ulubieńcowi będą się zapadały nóżki. Wybierzmy produkt wykonany z gładkiego materiału bez żadnych ażurowych wstawek. Przydadzą się też tunele. Chomiki uwielbiają w nie wchodzić. Wszystkie zabawki dla tych futrzastych maluchów można dostać w naszych sklepach. Są oczywiście różne modele i kolory.



Gdzie postawić klatkę dla chomika?


Klatkę stawiamy z dala od silnych źródeł ciepła i zimna. Zadbajmy, aby było to miejsce również dosyć ciche i spokojne. Chomiki nie lubią, kiedy ktoś cały czas chodzi bardzo blisko klatki. Nie umieszczajmy lokum dla tych gryzoni zbyt blisko okna albo, co gorsze, balkonu. Sprawdźmy, czy zwierzakowi nie będą zagrażać przeciągi. Dobrze jest też postawić klatkę tak, żeby jeden z jej boków dotykał ściany. To da chomikowi więcej intymności. Pamiętajmy również, że nasz kochany gryzoń nie może cały czas siedzieć w zamknięciu. Potrzebuje codziennych wybiegów. Warto połączyć je z zabawą. Chomiki bardzo lubią kontakt z człowiekiem. Czują się wtedy kochane i bezpieczne. Nie budźmy ich jednak za często, kiedy smacznie śpią w ciągu dnia. Te małe zwierzaki prowadzą zasadniczo nocny tryb życia.

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.