Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak dobrać transporter dla psa?



Każdy psiak powinien mieć porządny transporter. To niezbędny element wyprawki dla pupila, tak samo jak miska albo legowisko. Transporter przydaje się na krótkie i dłuższe podróże, a także na te mniej przyjemne, kiedy trzeba zawieźć zwierzaka do weterynarza. Taki produkt ma zapewnić psiakowi bezpieczeństwo i komfort. Musi być przede wszystkim porządnie wykonany, a także dopasowany do rozmiarów i wagi zwierzaka. Pamiętajmy, że przewożenie ulubieńca bez transportera to bardzo duże ryzyko! W przypadku jakiekolwiek stłuczki (nie mówiąc o dużym wypadku, połączonym z ostrym hamowaniem), nasz pupil jest zupełnie bezbronny i może mu się stać poważna krzywda. Narażamy zdrowie i życie jego, ale też nasze. Psiak chodzący po wnętrzu samochodu w trakcie podróży to murowane kłopoty.


Jak dobrać transporter dla psa?


Przede wszystkim musimy pamiętać, że transportery powstały z myślą o kotach i psach o małych rozmiarach. Nie przewieziemy doga niemieckiego transporterem, bo musielibyśmy użyć czegoś o rozmiarach połowy przyczepy kempingowej. Dla psiaków o mniejszych rozmiarach transportery oczywiście jak najbardziej się nadają. Pamiętajmy jednak, że nawet mały york musi mieć dość przestrzeni. Niedopuszczalne jest, by psiak ledwo mieścił się do transportera i żebyśmy musieli go tam niemalże wkładać na ścisk. To bardzo niekomfortowe, niebezpieczne i do tego może prowadzić do problemów z kręgosłupem, łapami, ale też z oddychaniem (zwierzakowi będzie bardzo duszno). Wybierzmy taki model, w którym pupil może spokojnie się obracać, usiąść, położyć się, wyglądać. To zapewni mu większy komfort, a tym samym mniej się będzie denerwował (pamiętajmy, że prawie każdy przewóz jest dla psiaka dużym stresem, szczególnie, jeśli wieziemy go do weterynarza). W tym celu powinniśmy zmierzyć zwierzaka od nosa do nasady ogona. Warto też zmierzyć długość łap, szerokość w kłębie i wysokość psa, szczególnie jeśli ma do tego duże, sterczące uszy. Potem wymiary należy porównywać z rozmiarami transporterów. Pamiętajmy też, żeby nie przeciążyć produktu! Odpadająca rączka albo, co gorsza, dno, to sytuacje, do których nie wolno nam dopuścić. Sprawdźmy limity wagowe na etykiecie danego modelu. Jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność, wyładujmy go w domu czymś ciężkim (co się nie zbije w razie wypadku) i przetestujmy, czy transporter znosi bez problemu takie obciążenie. Przewożąc potem psiaka, będziemy mieć pewność, że jest bezpieczny.


Rodzaje transporterów dla psów


Na rynku dostępne są kontenery, kosze, torby i klatki. Jedne dają więcej schronienia i bezpieczeństwa, inne tylko trochę ochraniają w czasie podróży. Musimy wybrać taki produkt, który pasuje do rozmiarów, ale też do charakteru naszego pupila. Są psiaki spokojne, które nie stwarzają żadnych problemów, ale są też bardzo żywiołowe i nerwowe zwierzaki, które na pewno potrzebują dodatkowej ochrony.

Najbardziej popularne są kontenery. Wykonane z tworzyw sztucznych, zazwyczaj z mocnego plastiku, są prostokątne, mają z przodu drzwiczki i szczeliny po bokach i na górze, którymi wchodzi do środka powietrze. Są modele otwierane od frontu, jak i od góry (wygodne w przypadku wyrywających się psiaków, które trzeba siłą pakować do transportera). Dobre do przenoszenia w ręku na niewielkich odległościach (mają rączkę i nie są zbyt wielkie rozmiarowo), jak i do transportu samochodem czy pociągiem. Są stabilne, można je też przypiąć pasami. Niektóre z modeli mają dodatkowo przymocowane miski, co ułatwi karmienie w podróży. Są nawet takie z systemem odprowadzającym nieczystości, dzięki czemu podróż jest niezwykle komfortowa i dla nas, i dla zwierzaka.



Kosze wykonane są albo z wikliny, albo z materiałów, które mają ją imitować. Estetyczne i łatwe w transporcie, ale niestety zupełnie nieodporne. Drzwiczki łatwo jest otworzyć, a boki takiego kosza łatwo się niszczą. Do tego psiaki mogą chcieć podgryzać taki kosz, co jeszcze szybciej przyczyni się do jego ruiny. Wiklina do tego jest dosyć ciężka. Jeśli jednak zdecydujemy się na kosz, o wiele lepiej jest przewozić w nim psiaka samochodem, a nie przenosić pieszo.

Torby to zazwyczaj materiał tekstylny rozpięty na odpowiednim stelażu. Zapewnia bardzo dobrą wentylację, co przyczynia się do komfortu zwierzaka. Torby są lekkie, nadają się do podróży zarówno samochodowych, jak i pieszych. Mogą być wyposażone dodatkowo w szelki, kółka i rączkę do ciągnięcia po ziemi albo zwykły pasek do trzymania. Są łatwe do czyszczenia, a na rynku występuje tyle modeli i kolorów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Minusem toreb jest mała odporność na uszkodzenia. Psiak może łatwo ją uszkodzić pazurami i zębami. Przy podróży pieszej, grozi to nawet uwolnieniem się zwierzaka, co jest bardzo niebezpieczne.



Klatki są przeznaczone dla dużych pupili i jednocześnie dla właścicieli, którzy mają duży bagażnik w samochodzie. Wtedy łatwo ją będzie tam umieścić. Klatki zazwyczaj wykonane są z aluminium. Są odporne na zniszczenia, zapewniają dużo dostępu świeżego powietrza i dają pupilowi możliwość wyglądania. Pamiętajmy jednak, że klatka musi swobodnie zmieścić się do bagażnika. Upychanie jej tam na siłę to po pierwsze bardzo niski komfort dla zwierzaka, a po drugie to po prostu niebezpieczne. Co, jeśli taki bagażnik otworzy się w trakcie podróży? Tragedia murowana! Pamiętajmy też, że klatki są bardzo ciężkie.



Psi komfort podczas podróży w transporterze

Aby zapewnić psiakowi maksymalny komfort, umieśćmy w transporterze miękki kocyk albo poduszkę. Można również włożyć jakąś ulubioną zabawkę pupila. Jeśli nasz zwierzak ma wyjątkowe opory przed podróżowaniem w transporterze, najpierw powinniśmy go przyzwyczaić do przedmiotu. Postawmy go w domu, gdzieś w kącie i poczekajmy, aż psiak powoli zacznie się z nim oswajać. Dłuższe przebywanie w nim spowoduje też, że przedmiot przesiąknie jego zapachem i pupil poczuje się w nim bardziej swojsko.

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.