Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jak odrobaczyć kota?



Do podstawowych obowiązków każdego odpowiedzialnego opiekuna należy regularne odrobaczanie swojego pupila. Kotom, podobnie jak psom, zagraża wiele pasożytów wewnętrznych. Obecność robaków w organizmie wpływa na stan zdrowia i samopoczucie zwierzęcia. Pasożyty utrudniają pracę narządów wewnętrznych kota, a także hamują wchłanianie do organizmu niezbędnych składników odżywczych. Efektem silnego zarobaczenia organizmu może być anemia, wycieńczenie, a nawet śmierć.

Jakie pasożyty może mieć kot?


Istnieje kilka rodzajów endopasożytów, tj. pasożytów wewnętrznych, którymi może zarazić się kot. Jednak do najczęściej spotykanych zalicza się obleńce, zwane również glistami. Kocię może zarazić się nimi poprzez mleko matki. Bardzo często do zarażenia dochodzi również poprzez spożycie zakażonego pokarmu lub brak odpowiedniej higieny w otoczeniu kota, na przykład zabrudzoną miskę albo niedokładnie sprzątaną kuwetę.

Powszechnymi pasożytami są także tasiemce. Kot może się nimi zarazić, na przykład poprzez połknięcie pchły, będącej pośrednim nosicielem pasożyta. Jednak larwy niektórych gatunków można spotkać również w mięsie ryb i ssaków.

Objawy zarobaczenia u kota


Wyróżnia się kilka objawów, które mogą wskazywać na to, że kot ma robaki. Niestety większość z nich to tzw. objawy nieswoiste, mogące wskazywać również na cały szereg innych chorób.

Najczęściej obserwowanymi objawami zarobaczenia u kota są biegunka i wymioty, nadmierny apetyt lub jego brak, wzdęty i obolały brzuch, osowienie, kaszel, zaropienie oczu. Uwagę właściciela powinien zwrócić również pogarszający się wygląd zwierzęcia, na przykład matowa sierść, łamliwość włosa czy przebarwienia sierści.

↓ KROPLE SPOT ON PRZECIW PASOŻYTOM U KOTA ↓



Kiedy odrobaczać kota?


Odrobaczanie małych kociąt przeważnie rozpoczyna się w 4 tygodniu życia. Kolejne porcje tabletek na pasożyty podaje się co dwa tygodnie, aż do ukończenia przez kocię 3 miesiąca życia. Należy pamiętać, że niestety większość kociąt z pewnością ma robaki. Maluchy zaraziły się nimi jeszcze w łonie matki, jeśli kotka nie została odrobaczona przed pokryciem, lub pijąc jej mleko.

Częstotliwość odrobaczania dorosłego kota zależy w dużej mierze od trybu życia, jaki prowadzi zwierzę oraz od ryzyka zarażenia. Koty wychodzące, które swobodnie wałęsają się po okolicy, niedopilnowane przez właścicieli, są o wiele bardziej narażone na zarobaczenie, niż te niewychodzące. Zatem odrobaczanie kotów wychodzących zaleca się przeprowadzać, mniej więcej co 3 miesiące, około 4 razy w roku. Natomiast koty niewychodzące, które przeważnie nie jedzą przypadkowych rzeczy, można odrobaczać co pół roku.
Powinno się odrobaczyć kota zawsze po powrocie z wyjazdu lub wystawy.

↓ TABLETKI NA ODROBACZANIE KOTA ↓
 


Czym odrobaczać kota?


Na rynku istnieje bardzo wiele środków i preparatów przeznaczonych do odrobaczania kotów. Są one dostępnie w gabinetach weterynaryjnych oraz dobrych sklepach zoologicznych. Przed zakupieniem jakiegoś na własną rękę należy pamiętać, że takie preparaty przeważnie nie działają na każdy rodzaj pasożyta. Zatem wybór odpowiedniego powinien zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii. Środek dobiera się w zależności od gatunku robaków, a dawkuje według masy ciała kota.

Środki odrobaczające dostępne są w rożnych formach, na przykład tabletek, past czy kropli spot-on. Należy pamiętać, że tabletki i pasty działają przeważnie tylko na dojrzałe pasożyty, nie eliminując jaj. Dlatego też odrobaczanie przy pomocy środków podawanych do pyska zwierzęcia powtarza się po upływie około 2 tygodni, czyli wtedy, gdy z jaj rozwiną się dorosłe osobniki, ale nie zdążą się rozmnożyć.

Środki typu spot-on zakrapia się na sierści zwierzęcia, w okolicy karku. Krople mają tę przewagę nad środkami doustnymi, że działają nawet przez 30 dni i wyłapują pasożyty na każdym etapie rozwojowym. To znaczy, że działają tak samo na dojrzałe robaki oraz krążące po organizmie zwierzęcia jaja pasożytów.

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

↓ PREPARATY NA PASOŻYTY DLA KOTA ↓

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.