Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Czy można karmić kota samym mięsem?



Koci wegetarianin? To oczywiście niemożliwe - nasze futrzaki to skrajni mięsożercy, wymagający dużej ilości białka zwierzęcego w swojej diecie. Czy jednak samo mięso jest w stanie w pełni zaspokoić żywieniowe potrzeby naszych milusińskich i dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników?


Dlaczego pokarm pochodzenia zwierzęcego jest niezbędny w kociej diecie?


Futrzaki mają specyficzne wymagania pokarmowe, które odzwierciedlają ich przystosowanie do diety wysokobiałkowej. Kociaki posiadają m.in. wysokie zapotrzebowanie na taurynę, która znajduje się głównie w mięsie. W ich diecie muszą się też znaleźć wielonienasycone kwasy tłuszczowe (arachidonowy, EPA), które są zawarte jedynie w tłuszczu zwierzęcym. Również źródłem witaminy A nie może być dla naszych ulubieńców pokarm roślinny. Wszystko to powoduje, że jeśli sami komponujemy dietę pupila, musimy podawać mu duże ilości mięsa. 

Karmienie mruczka samą tkanką mięśniową nie jest w stanie dostarczyć mu jednak wszystkich składników odżywczych, w odpowiednich proporcjach. Co jeszcze powinniśmy podawać naszemu ulubieńcowi, jeśli sami układamy jego menu?

 
Co podawać kotu oprócz mięsa?


Koty w naturze zjadają całe ciało swojej ofiary – oprócz mięśni w ich diecie nie brakuje więc kostek, chrząstek, czy kolagenu. Powinniśmy pamiętać o tym przygotowując posiłki dla mruczka. Świeże mięso ma też duże ilości witamin, które ulegają zniszczeniu w wyniku obróbki termicznej. Musimy jednak wiedzieć, że niektóre rodzaje mięsa i podrobów odznaczają się nadmiarem pewnych witamin, a hiperwitaminoza bywa bardzo niebezpieczna. Uważajmy szczególnie na wątróbkę – choć jest bardzo pożywna, nie powinna stanowić więcej niż 10% w kocim menu [1].  Z kolei podawanie futrzakom dużych ilości surowych ryb, może być przyczyną niedoboru witaminy B1, ze względu na obecność w nich enzymu tiaminazy.

Bardzo istotne jest też uzupełnienie kociej diety wapniem i witaminą D – wskazane jest podawanie nabiału, mączki kostnej lub gotowych preparatów. Czasami konieczna może być też suplementacja jodu, miedzi, żelaza, magnezu i sodu [1].

Choć pokarm rośliny nie jest kotom potrzebny, włókno w diecie może wpłynąć pozytywnie na perystaltykę jelit, warto więc od czasu do czasu wzbogacić menu futrzaka o błonnik.

Czy jeden rodzaj mięsa jest dla kota wystarczający?


Dieta mięsna musi być zróżnicowana. Poszczególne rodzaje tkanki mięśniowej bardzo różnią się między sobą pod względem zawartości witamin, tłuszczu i innych składników. Aby prawidłowo zbilansować dietę pupila, powinniśmy więc zapewnić mu różne rodzaje mięsa i dbać o to, aby w miarę możliwości uzupełniały się pod względem wartości odżywczej.  Przy problemach z przewodem pokarmowym, warto podawać drób, a zwłaszcza lekkostrawnego kurczaka. Jeśli zaś nasz mruczek cierpi z powodu alergii, wskazane może być karmienie go jagnięciną. Zawsze musimy więc dostosować żywienie do stanu zdrowia naszego futrzaka.

Czy mięso można zastąpić suchą karmą?


Decydując się na karmienie kota mięsem, musimy pamiętać, że nie powinno być ono jedynym składnikiem kocich posiłków. Niezbędne jest stałe uzupełnianie menu innymi produktami. Możemy jednak z powodzeniem zastąpić mięso suchą karmą. Dzięki temu nasz pupil dostanie nie tylko te składniki, które znajdują się w mięsie, ale również te, w które jest ono ubogie. Nie musimy podawać mu wtedy dodatkowych suplementów, ani martwić się, że pożywienie nie zaspokaja wszystkich jego potrzeb.

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Źródło:

1. Meadows G., Flint E., 2003, The complete guide to caring for your cat, New Holland Publishers

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.