Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Strzyżenie kota - czy jest konieczne, jak wygląda?


 
O ile strzyżenie psiej sierści nikogo specjalnie nie dziwi, o tyle wykonywanie podobnych zabiegów w przypadku kotów budzi już pewne wątpliwości. Okazuje się, że skrócenie futra może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia, ale i dla psychiki mruczka. Dziś odpowiemy sobie na pytanie, czy strzyżenie kota jest potrzebne!
 

Golenie psów i kotów – konieczność czy fanaberia?

To zagadnienie od lat budzi wiele kontrowersji. Niektórym wydaje się, że golenie sierści zwierzaków jest jedynie przejściową modą i fanaberią ich opiekunów. Inni zaś dowodzą, że skracanie okrywy włosowej może być wręcz wskazane z uwagi na zdrowie skóry i lepsze samopoczucie domowych czworonogów. Jak jest naprawdę?
 
Wizyty u groomera rzeczywiście bywają konieczne. W przypadku psów rasowych regularne skracanie futra pomaga utrzymać je w odpowiedniej kondycji. Często jest to także jeden z wymogów, jaki należy spełnić przed udziałem w wystawie psów rasowych. Niektóre rasy muszą mieć przystrzyżoną sierść, aby wpisać się w przyjęty wzorzec rasy. Czy to samo dotyczy kotów?
 

Strzyżenie kotów – czy naprawdę trzeba strzyc kota?

O ile zabiegi związane ze skracaniem sierści u psów mają pewne uzasadnienie, o tyle strzyżenie kotów trudno wytłumaczyć. Warto wiedzieć, że żaden klub hodowców kotów rasowych nie wymaga golenia futra u żadnej z istniejących kocich ras. Co więcej, ślady cięcia mogą nawet zdyskwalifikować zwierzę z konkursu lub znacznie obniżyć noty sędziowskie.
 
Niektórzy opiekunowie decydują się na strzyżenie kota latem. Dotyczy to zwłaszcza kotów długowłosych, którym rzekomo trudno przetrwać wysokie temperatury ze względu na długie i gęste futro. Tymczasem praktyka ta nie tylko mija się z celem, co wręcz przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Trzeba pamiętać, że kocie futro stanowi warstwę izolacyjną, która pomaga utrzymać stałą ciepłotę ciała. Sierść ma za zadanie chronić kota przed wahaniami temperatur, przegrzaniem oraz wyziębieniem.
 
A zatem skrócenie sierści pozbawia pupila naturalnej warstwy ochronnej. To z kolei naraża go nie tylko na wahania temperatur i związany z tym dyskomfort, ale i na mechaniczne uszkodzenia skóry oraz poparzenia słoneczne.
 
↓ Przysmaki dla kotów ↓ 
 

Strzyżenie kota – czym to grozi?

Zanim zdecydujemy się na podcięcie futerka pupila, warto przeanalizować wszelkie możliwe konsekwencje. Przede wszystkim musimy pamiętać, że koty to wyjątkowo delikatne stworzenia, a wszelkie zmiany bardzo odbijają się na ich samopoczuciu. Co więcej, radykalna zmiana w wyglądzie kota może mieć wpływ na jego relację z innymi czworonogami.
 
Strzyżenie kota: skutki emocjonalne
Strzyżenie kota jest zabiegiem dość inwazyjnym, narażającym zwierzaka na duży dyskomfort psychiczny. Niektóre koty są szczególnie wrażliwe i mogą mieć poważny problem z zaakceptowaniem siebie po skróceniu futra. Przynajmniej na początku pupil może czuć się nieswojo i niepewnie. Wiele mruczków po wizycie u fryzjera chowa się, unika kontaktu z opiekunem, a nawet przestaje jeść. Z czasem zwierzak przyzwyczaja się do nowej sytuacji, ale przez kilka pierwszych dni może potrzebować większej niż zwykle wyrozumiałości albo czułości ze strony opiekuna.
 
Warto wspomnieć też, że sam zabieg strzyżenia wiąże się z ogromnym stresem. Większość kotów z trudem znosi podobne zabiegi, za wszelką cenę próbując wyrwać się i uciec.
 
Strzyżenie kota: wpływ na relacje z innymi futrzakami
Znaczne skrócenie sierści może mieć wpływ nie tylko na samopoczucie mruczka, ale i na jego życie społeczne. Jeśli w naszym domu mieszka więcej niż jeden kot, to pozostałe zwierzaki mogą odnosić się nieufnie do kolegi, który nagle wygląda zupełnie inaczej. Radykalna zmiana wyglądu jednego z kotów może wywołać lęk, a nawet agresję u pozostałych. Takie sytuacje nie są oczywiście regułą. Warto jednak mieć to na uwadze, zanim zdecydujemy się na zgolenie sierści kota.
 

Kiedy strzyżenie kotów jest uzasadnione?

Większość weterynarzy zaleca obcinanie kociej sierści jedynie w skrajnych przypadkach. Zaliczamy do nich, na przykład:
 
  • choroby skóry, takie jak grzybica – ogolenie sierści ułatwia aplikację leków i utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny kociej skóry. Podcięcie futra może być konieczne również przy intensywnej inwazji pasożytów, takich jak pchły i kleszcze. O tym, jaka powierzchnia ciała mruczka powinna zostać ogolona, decyduje weterynarz;
  • zła kondycja sierści, kołtuny, sfilcowane włosy – trzeba pamiętać, że brak należytej pielęgnacji może doprowadzić do skołtunienia lub sfilcowania sierści. Jeśli futro jest bardzo posklejane i nie da się go rozczesać, wtedy jedynym rozwiązaniem może być jego zgolenie. Problem kołtunienia sierści dotyczy głównie kotów długowłosych. Aby go uniknąć, należy codzienne wyczesywać futerko zwierzaka;
  • karmienie kociąt – niektórzy hodowcy kotów ras długowłosych podcinają włosy na brzuchu kotek ciężarnych i karmiących, aby kociętom było łatwiej ssać sutki matki;
  • starzenie się i choroby – futro często podcina się kotom starszym i chorym ze względów higienicznych. Krótszą sierść łatwiej pielęgnować i utrzymać w dobrej kondycji.
 
We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach strzyżenie kota jest jak najbardziej uzasadnione. Jednak o tym, czy kota należy strzyc, czy też nie powinien zadecydować lekarz weterynarii. Jeśli nie ma wskazań zdrowotnych do wykonania strzyżenia, warto zaoszczędzić pupilowi takiego doświadczenia.
 

Jak ostrzyc kota? Maszynka do strzyżenia sierści kota

Strzyżenie sierści kota zwykle jest rozważane jako ostateczne rozwiązanie. Jeśli jednak zaistnieje rozsądny powód ku temu, aby jednak przyciąć futro, należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Niezbędna w takiej sytuacji będzie specjalna maszynka dla kota.
 
Trzeba pamiętać, że ludzkie i kocie włosy różnią się znacząco. Mają inną budowę, twardość oraz sprężystość, więc akcesoria do golenia ludzkich włosów zupełnie się nie sprawdzą przy podcinaniu kocich. Co więcej, skóra mruczka jest niezwykle delikatna i łatwo ją uszkodzić. Specjalne maszynki dla kotów zmniejszają ryzyko skaleczenia i podrażnienia, a sam zabieg nie sprawia żadnego bólu zwierzakowi.
 
Biorąc pod uwagę, jak trudno będzie skłonić kota do grzecznego znoszenia zabiegu, rozsądniejszym wyjściem może być wizyta u groomera. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności. Wykwalifikowany koci fryzjer będzie wiedział najlepiej, jak postępować z mruczkiem i jak sprawnie przyciąć sierść, nie sprawiając zwierzakowi żadnego dyskomfortu.
 
Jeśli zdecydujemy się na strzyżenie kota samodzielnie, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
 
  1. Nigdy nie obcinamy wibrsów, czyli włosów czuciowych kota. Wibrysy pomagają kotu orientować się w otoczeniu. Zwierzak pozbawiony wąsów może czuć się zagubiony nawet na znanym sobie terenie.
  2. Unikamy obcinania sierści na głowie, szyi i ogonie kota. Miejsca te są dość wrażliwe, a ich dotykanie może sprawiać zwierzakowi duży dyskomfort. Co więcej, sierść na głowie czy szyi odrasta najwolniej.
  3. Smakołyki zawsze pod ręką! Za pomocą atrakcyjnych przysmaków łatwiej skłonić pupila do współpracy i cierpliwego znoszenia wszelkich zabiegów.
 
↓ Szampony/kosmetyki dla kotów ↓ 

Pielęgnacja kociej sierści – akcesoria do czesania i szczotkowania

Co robić, by strzyżenie włosów kota nigdy nie było konieczne? Jak już wspomnieliśmy, golenie okrywy włosowej kota może mieć wiele negatywnych skutków. Po pierwsze odbija się na komforcie pupila, znacznie obniżając jego odporność na zmienne temperatury. Po drugie, brak futerka wpływa na samopoczucie zwierzaka oraz jego relacje z pobratymcami w kocim stadzie. Aby nie narażać mruczka na podobne kłopoty, warto zadbać o właściwą pielęgnację jego sierści.
 
Jak wiemy, koty są niezwykle czystymi zwierzakami, poświęcającymi mnóstwo czasu na dokładne czyszczenie swego futerka. Zwierzaki dokładnie wylizują każdy skrawek, by pozbyć się brudu, kurzu oraz martwych włosów. Większość kotów radzi sobie z tym znakomicie, ale niektóre futrzaki mogą potrzebować naszej pomocy. Dotyczy to zwłaszcza osobników o bardzo długiej i gęstej sierści, którą trudno utrzymać w ryzach.
 
Sierść tego rodzaju należy starannie wyczesywać i szczotkować przynajmniej raz w tygodniu. W okresie linienia zabiegi powinny stać się częścią codziennych rytuałów. Specjalne grzebienie dla kotów pomogą nam usunąć martwe włosie z okrywy pupila, a tym samym ograniczyć ilość sierści trafiającej do jego żołądka. Z kolei specjalne szczotki sprawdzą się do wygładzenia futra, nadania mu blasku i jedwabistej gładkości. Wszelkie niezbędne akcesoria do pielęgnacji kociej sierści znajdziemy w sklepach zoologicznych.

Autorka: Angelika Podgajna
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.