Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Wyjazd z psem za granicę - jak się przygotować?


 
Zagraniczne wojaże w towarzystwie zwierzaków nie stanowią już problemu. Coraz więcej hoteli i kurortów chętnie otwiera się na czworonożnych turystów. Do takiej wyprawy trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Twój pupil będzie potrzebował kilku szczepień i dokumentów potwierdzających stan zdrowia. Podpowiadamy, jakie formalności musisz spełnić, kiedy planujesz wyjazd z psem za granicę!
 
Wyjazd na wakacje lub do pracy za granicą wcale nie musi oznaczać rozłąki z ukochanym czworonogiem. Dziś łatwo zorganizować wspólną eskapadę, nawet w najodleglejszy zakątek świata. Przed rozpoczęciem podróży z psem za granicę, musisz jednak upewnić się, czy pupil jest do tego należycie przygotowany. Szczepienia i badania profilaktyczne to nie wszystko. Twój psiak będzie potrzebował również własnego paszportu! Sprawdź, o co zadbać przed wyjazdem za granicę z psem.
 

Podróż z psem za granicę – paszport i inne dokumenty

Kiedy przekraczasz granicę z psem, musisz mieć przy sobie jego dokumenty. Ich brak mógłby przysporzyć Ci pewnych kłopotów, takich jak dodatkowe opłaty, przymusowe odosobnienie pupila, a nawet odesłanie go do kraju. Aby uniknąć podobnych nieprzyjemności, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie zasady odnośnie wwozu zwierząt domowych obowiązują w danym państwie. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu weterynarii oraz oficjalnych stronach rządowych. Jakie dokumenty mogą być potrzebne?
 
Paszport dla psa na podróż w granicach UE
 
Jeśli zamierzasz podróżować z psem w obrębie Unii Europejskiej, zacznij od wyrobienia pupilowi jego własnego paszportu. Dokument ten może wystawiać odpowiedni lekarz weterynarii, po uprzedniej kontroli stanu zdrowia zwierzaka. Paszport dla psa i kota to zestandaryzowany dokument, ewidencjonowany przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną.
 
Dokument powinien zawierać wszelkie podstawowe dane psa, takie jak rasa, płeć, data urodzenia, umaszczenie oraz wszelkie cechy charakterystyczne. W dokumencie muszą znaleźć się także personalia opiekuna, wraz z jego adresem i numerem telefonu. Kluczowe są jednak informacje na temat stanu zdrowia psa, aktualnych szczepień oraz profilaktyki przeciwko pasożytom.
 
Przed wystawieniem paszportu weterynarz sprawdzi przede wszystkim ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie i oceni stan zdrowia zwierzęcia. Poprawnie wystawiony dokument obowiązuje na terenie Unii Europejskiej oraz w krajach, takich jak Andora, Islandia, Monako, Norwegia, San Marino, Watykan oraz Szwajcaria. Musisz mieć go przy sobie zawsze, nawet jeśli wyjeżdżasz jedynie do pobliskich Niemiec czy Czech na jeden krótki weekend.
 
Świadectwo zdrowia
 
Dokument ten potrzebny będzie w sytuacji, gdy podróżujesz z więcej niż pięcioma czworonogami na raz. Przeważnie wystawia się je zwierzakom uczestniczącym w konkursach i wystawach psów rasowych, wydarzeniach sportowych lub szkoleniach. Aby otrzymać taki dokument, musisz przedłożyć pisemny dowód na to, że Twoi pupile zostali dopuszczeni do udziału w danym wydarzeniu.

 
↓ Przysmaki dla psów ↓ 
 

Brak dokumentów dla psa – co wtedy?

Co stanie się, gdy zapomnisz o paszporcie i książeczce zdrowia pupila? Postępowanie w takiej sytuacji zależy od przepisów obowiązujących w danym kraju. Jeśli podczas kontroli stwierdzona zostanie niezgodność z przepisami, urzędnicy mogą zadecydować o odesłaniu zwierzęcia do państwa, z którego wyjechało lub poddać je kwarantannie do czasu spełnienia określonych wymogów.
 
W przypadku braku możliwości odesłania zwierzęcia lub gdy jego kwarantanna jest niewykonalna, właściwa władza w miejscu przeprowadzanej kontroli może poddać je eutanazji. Wszelkie procedury i czynności urzędowe przeprowadzane są też na koszt opiekuna psa. Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe konsekwencje, warto zapoznać się z wymogami i dobrze przygotować się do podróży za granicę z psem.
 

Profilaktyka i przepisy dotyczące podróżowania z psem na terytorium Unii Europejskiej

Jeśli wybierasz się z czworonogiem w zagraniczną podróż, koniecznie zapoznaj się z wymogami obowiązującymi w danym kraju. Na terytorium UE przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętami towarzyszącymi reguluje rozporządzenie 576/2013. Jakim zasadom podlega czworonożny podróżnik?
 
Mikroczip lub tatuaż z identyfikatorem
Każdy pies i kot, który przemieszcza się za granicą, musi mieć mikroczip lub specjalny tatuaż (wykonany do dnia 3 lipca 2011 r). Mikroczip to nic innego, jak maleńki procesor wszczepiany pod skórę w okolicy szyi lub między łopatkami zwierzaka. Taki podskórny identyfikator zawiera 15-cyfrowy kod, który weterynarz wpisuje do książeczki zdrowia i paszportu psa. Warto wiedzieć, że posiadanie mikroczipu jest niezbędne do wystawienia dokumentów, bez których przekroczenie granicy z czworonogiem nie będzie możliwe.
 
Przed rokiem 2011 podstawą do wystawienia paszportu było oznakowanie psa tatuażem. Obecnie nawet czytelny tatuaż nie jest gwarancją otrzymania dokumentów i bezproblemowego przemieszczania się z czworonogiem. Tatuaże wykonane przed tą datą nie straciły ważności, ale nie są uznawane przez wszystkie kraje.
 
Szczepienia przeciwko wściekliźnie i innym chorobom zakaźnym
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każde zwierzę przekraczające granice własnego kraju musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Dotyczy to nie tylko psów czy kotów, ale także fretek i innych zwierząt towarzyszących.
 
Pierwszą szczepionkę na wściekliznę podaje się psom w wieku powyżej 12 tygodnia życia. Trzeba pamiętać, że uzyskuje ona ważność po upływie 21 dni – w tym czasie mały psiak nie może jeszcze przekroczyć granicy. Kolejne szczepienia, czyli dawki przypominające, odbywają się regularnie w odstępach wskazanych w odpowiedniej sekcji paszportu. W przypadku kolejnych dawek wykonywanych we właściwych terminach okres obserwacji nie jest konieczny, a pies może od razu wyruszyć w podróż.
 
Niektóre kraje oprócz ważnego szczepienia wymagają także okazania testu na poziom przeciwciał przeciwko wirusowi wścieklizny. Badanie to nazywa się miareczkowaniem i jego ono stosunkowo proste. Wystarczy pobrać krew zwierzaka i wysłać próbkę do analizy. Na wynik trzeba jednak poczekać, a to może nieco opóźnić wyjazd.
 
Ochrona przeciwko pasożytom, czyli odrobaczanie
Odrobaczenie nie jest warunkiem koniecznym do wydania paszportu, ale większość krajów UE wymaga, aby pies wwożony na ich terytorium był wolny od pasożytów. Warto zapoznać się z konkretnymi wytycznymi, ponieważ czas, jaki należy zachować pomiędzy podaniem preparatu na robaki a przekroczeniem granicy, może być różny dla poszczególnych państw. Odrobaczenia nie możesz też przeprowadzić samodzielnie w domu. Odpowiedni środek o szerokim spektrum działaniu musi podać zwierzęciu weterynarz i odnotować to w jego paszporcie.
 
W niektórych krajach obowiązują też wymogi przeciwko konkretnym chorobom czy wybranym pasożytom. Na przykład w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Finlandii oraz na Malcie obowiązuje ścisła profilaktyka przeciwko tasiemcom. Zgodnie z zasadami pies wwożony na ich teren powinien otrzymać odpowiedni preparat w okresie nie dłuższym niż 120 godzin i nie krótszym niż 24 godziny przed datą wyjazdu.
 

Czy szczenięta poniżej 12 tygodnia mogą przemieszczać się po UE?

Przepisy dotyczące tak młodych psiaków są nieco bardziej rygorystyczne, ponieważ nie zostały one jeszcze zaszczepione na wściekliznę. Jednak pod pewnym warunkami i one mogą wybrać się w podróż po krajach członkowskich Unii. Zgodnie z przepisami państwa UE mogą udzielić zgodny na wwóz nieszczepionych psów poniżej 12 tygodnia lub psów w wieku od 12 do 16 tygodni, które zostały zaszczepione, ale nie spełniają wymogów dotyczących ważności, o ile:
 
  • właściciel lub osoba upoważniona do opieki nad zwierzęciem okaże pisemne oświadczenie, że od chwili urodzenia do chwili wyjazdu nie miało ono żadnego kontaktu ze dzikimi zwierzętami;
  • szczeniakowi towarzyszy matka, od której wciąż jest uzależniony, a w jej książeczce zdrowia widnieje data ostatniego potwierdzonego szczepienia.

Wyjazd z psem za granicę poza UE – o czym pamiętać?

Warto mieć na uwadze, że w pewnych krajach obowiązują dużo bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące zwierząt. Na przykład w Szwajcarii i na Cyprze przepisy nie zezwalają na wwóz psów z kopiowanymi, czyli przyciętymi uszami czy ogonem. Do Holandii nie wolno wjechać z psem, który podczas kontroli zachowuje się agresywnie. Z kolei na terytorium Francji nie zostaną wpuszczone wszystkie psy ras uznanych za agresywne, nawet jeśli są łagodne i dobrze ułożone. Dlatego przed każdą podróżą należy sprawdzić przepisy kraju docelowego i upewnić się, że ulubieniec spełnia wszystkie kryteria. Sprawę warto też monitorować, ponieważ regulaminy mogą się zmieniać.
 

Jak przygotować psa na wyjazd do innego kraju?

Komplet dokumentów i szczepienia to jeszcze nie wszystko, by móc bezpiecznie wyjechać z psem. Przed wyprawą trzeba jeszcze zadbać o samego czworonoga i zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
 
Po pierwsze, zadbaj o komfort psa. Do walizki zapakuj kilka rzeczy, które ułatwią mu aklimatyzację w nowym miejscu. Na pewno przyda się ulubiony kocyk albo legowisko czworonoga. Warto mieć ze sobą także kilka zabawek, które umilą Wam wolny czas. Wszystkie te przedmioty przesiąknięte są znanym zapachem domu, który pozwoli psiakowi poczuć się bezpieczniej w nowym otoczeniu.
 
Po drugiej, zapewnij psu bezpieczeństwo w czasie podróży. Jeśli podróżujesz własnym autem, zaopatrz się w transporter, matę samochodową lub szelki samochodowe dla psa. Dzięki takim akcesoriom podróż ze zwierzakiem będzie bezpieczna i wygodna dla wszystkich pasażerów.

Autorka: Angelika Podgajna
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.