Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Jajko dla psa – podawać czy nie? Surowe, gotowane, a może smażone?


Kurze jajko to przysmak pełen cennych wartości odżywczych. Zawiera mnóstwo lekkostrawnego białka, a ponadto wiele ważnych dla zdrowia witamin i minerałów. Czy w takim razie jajka powinny wejść na stałe do psiego jadłospisu? Wyjaśniamy, czy pies może jeść jajko i w jakiej formie podawać pupilowi taką przekąskę!
 
Odpowiednia dieta to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia każdego czworonoga. Nic więc dziwnego, że każdy odpowiedzialny opiekun stara się jak najlepiej ułożyć jadłospis swego pupila. Czy kurze jaja mogą wchodzić w jego skład? Zdania na ten temat są dość podzielone. Niektórzy eliminują jaja z psiej diety z uwagi na rzekomo dużą zawartość cholesterolu. Inni natomiast widzą w nich wartościową przekąskę, pełną ważnych dla zdrowia substancji odżywczych. Jak jest naprawdę? Obalamy mity i wyjaśniamy, czy pies może jeść surowe jajko.
 

Jajko kurze – składniki odżywcze i ich rola w diecie psa

Czy jaja są zdrowe? Zdecydowanie tak! Można powiedzieć nawet, że stanowią one jedną z najbardziej wartościowych przekąsek spośród wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Doskonale sprawdzą się jako element uzupełniający dietę BARF albo okazjonalny przysmak serwowany równolegle z gotową karmą bytową. Jaja kury to istna bomba witaminowa oraz źródło białka, aminokwasów czy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Odpowiedzmy sobie jednak na pytanie, która część jaja jest najcenniejsza – żółtko czy biało. Czy pies może zjeść je w całości?
 
Żółtko jaja kurzego – wartości odżywcze
Surowe żółtko stanowi niezastąpione źródło biotyny, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz fosfolipidów. Wszystkie te składniki wpływają na kondycję skóry, wzmacniają sierść psa, a ponadto wykazują korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego oraz serowo-naczyniowego. Żółtko jajka zawiera wiele witamin z grupy B oraz witaminy A, E, D i K. Można znaleźć w nim także cenne minerały, m.in wapń, miedź, żelazo, fosfor, potas oraz cynk.
 
Białko jaja kurzego – składniki odżywcze
Surowe białko jajka stanowi pokarm niemniej cenny niż żółtko. Zawiera ono przede wszystkim niezbędne psu aminokwasy egzogenne, a ponadto wiele innych cennych substancji odżywczych. W skład białka wchodzi między innymi niacyna, czyli witamina B3 oraz sód, potas i magnez.
 
Z uwagi na to, jak wiele wartości odżywczych ma jajko, warto dawać je psu w całości. Białko najlepiej sprawdzi się w diecie psów wyjątkowo aktywnych, a także szczeniąt oraz psów starszych.
 

Kurze jajko dla psa – w jakiej formie można je podawać psu?

Zarówno psy dorosłe, jak i szczenięta zdecydowanie powinny spożywać jajka. Pokarm ten stanowi doskonały element uzupełniający dietę BARF, a także cenny przysmak, który urozmaici i wzbogaci jadłospis oparty na suchej karmie. Jak podawać jajka psu, by mogły stanowić prawdziwie wartościowy posiłek?
 
Szukając odpowiedzi w naturze, można by przyjrzeć się bliżej zwyczajom dzikich krewnych naszych czworonogów. Wilki, które nie są w stanie upolować większej zwierzyny, chętnie żywią się ptakami oraz ich jajami. Pożywienie tego rodzaju nie tylko pozwala im przetrwać okres pomiędzy polowaniami, ale też wzbogaca ich dietę, uzupełniając ją o białko oraz najcenniejsze witaminy i minerały. Nie trzeba chyba dodawać, że wilki zjadają surowe jajka w całości. Czy organizm psa też zdoła przyswoić je w takiej formie?
 

Surowe jajko dla psa. Czy pies może jeść surowe jajko?

Warto wiedzieć, że najwięcej wartości odżywczych mają jaja surowe. Niestety każda obróbka termiczna lekko przekształca lub obniża zawartość witamin i minerałów, a przy tym wpływa na strawność białek. Dlatego, jeśli zależy nam, by nasz pies korzystał w pełni z zasobów jajek kurzych, najlepiej byłoby dawać mu je w formie zupełnie nieobrobionej. Oczywiście takiej przekąski nie należy wprowadzać nagle i w dużej ilości, ponieważ nagła rewolucja w diecie mogłaby skończyć się biegunką. Aby przyzwyczaić pupila do nowego przysmaku, poczęstujmy go najpierw niewielką ilością żółtka, a dopiero po pewnym czasie wprowadzamy również białko.
 

Czy jajko surowe może zachodzić psu?

Salmonella – w przypadku surowych jaj istnieje niestety ryzyko zarażenia salmonellą. Choroba ta dotyka również psy i stanowi duże zagrożenie dla ich zdrowia. Wielu opiekunów w obawie przed bakteriami decyduje się na gotowanie jajek dla psa. Jeśli jednak mamy jaja z pewnego, bezpiecznego źródła, to nie ma przeciwwskazań, by serwować je pupilowi.
 
Awidyna – wielu opiekunów obawia się także zawartości awidyny w surowych jajach. Substancja ta ma zdolność do blokowania przyswajania biotyny w organizmie. Z kolei niedobór biotyny prowadzi często do pogorszenia się stanu i wyglądu okrywy włosowej psa. Sierść staje się łamliwa, matowa, często pojawia się także łupież i inne problemy skórne. Warto wspomnieć jednak, że psom niedobór biotyny raczej nie zagraża. Zwierzęta te pobierają tę witaminę nie tylko z pokarmu, ale też są w stanie samodzielnie syntezować ją w jelitach. Co więcej, awidyna ulega neutralizacji pod wpływem kwasów żołądkowych zwierzęcia. Nie trzeba zatem obawiać się jej szkodliwego wpływu na organizm pupila!
 

Gotowane jajko dla psa. Jak podawać psu jajka?

Czy można dawać psu jajka gotowane? Owszem, jajko poddane obróbce termicznej wciąż stanowi wartościowy posiłek dla psa, jednak traci pewną ilość substancji odżywczych. Zwierzakowi można przyrządzić jajko na miękko albo podać ugotowane na twardo, w zależności od jego własnych preferencji. Nie musimy oddzielać białka i żółtka – ugotowane jajo można zaserwować psu w całości. Pamiętajmy tylko, by nie dodawać do niego soli, a przed podaniem ostudzić.
 
Ugotowane jajka wciąż stanowią doskonałe źródło wapnia, a zawarte w nich biało jest łatwo przyswajalne dla organizmu psa. Jak długo gotować jajko dla psa?
 
  • Jajko na miękko gotujemy od 3 do 5 minut. W tym czasie białko powinno się lekko ściąć, a żółtko pozostać płynne.
  • Jajo na półtwardo, czyli tak zwany mollet trzeba gotować nieco dłużej, około 6 minut. Dzięki temu białko będzie dobrze ścięte, a żółtko lekko płynne.
  • Jajko na twardo gotuje się 8-10 minut. Białko i żółtko są całkowicie ścięte.
  • Jajko w koszulce to nieco trudniejsze danie. Należy rozbić je na talerzyk, a następnie wylać na gotującą się wodę. Gotujemy krótko, od 3 do 4 minut. Kiedy jajko unosi się na wodzie, delikatnie zagarniamy białko łyżką i narzucamy je na żółtko.
     


Smażone jajko w diecie psa – czy to dobry pomysł?

Niestety nie. Smażone jajko to małowartościowa przekąska, a przy tym niezwykle ciężkostrawna dla psa. Poddane takiej obróbce jajko nie zawiera już zbyt wielu wartości odżywczych, za to gromadzi dodatkową ilość tłuszczu. Podobna przekąska może skończyć się biegunką i bólem brzucha, a jeśli zwierzak spożyje większą ilość jajek smażonych, grozi mu nawet zapalenie trzustki.
 

Jak często pies może jeść jajka?

Jadłospis psa należy zbilansować tak, aby dostarczał zwierzęciu właściwych proporcji białek, tłuszczy i węglowodanów. Jajko jest stosunkowo niskokalorycznym posiłkiem – jedno surowe jajo nie zawiera więcej niż około 80 kcial. Mimo to zbyt duża ilość podobnych przysmaków w jadłospisie psa może stać się przyczyną nadwagi. Dlatego ilość jajek w diecie należy dopasować do wieku, wagi oraz trybu życia psa. Ile jajek może jeść pies?
 
Zdrowe, dorosłe psy o średnim lub dużym poziomie aktywności mogą zjeść nawet jedno jajko dziennie. Jeśli zwierzak ma szczupłą sylwetkę i dużo czasu spędza w ruchu poza domem, to taki smakołyk, nawet serwowany dość często, nie powinien przełożyć się na tendencję do tycia.
 
Z kolei zwierzaki starsze i mniej aktywne powinny dostawać jajka nie częściej niż co drugi dzień, czyli około 3 razy w tygodniu. Psiaki ras miniaturowych mogą raczyć się tym przysmakiem co trzy dni albo częściej, pod warunkiem że kurze jajka zastąpimy mniejszymi, na przykład przepiórczymi.
 
Jajko w diecie zwierzaka borykającego się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi może nie być najlepszym pomysłem. Dlatego, jeśli nasz ulubieniec zmaga się z jakimiś problemami, należy skonsultować podawanie jaj z lekarzem weterynarii. W przypadku takiego psa surowe jajko będzie raczej niewskazane, więc rozsądniej zastąpić je ugotowanym wcześniej przysmakiem.
 

Czy skorupki jajek dla psa to dobry pomysł? Jak często pies może je zjeść?

Czy pies może zjadać skorupki jajka i w jakiej ilości należy je serwować? Warto wiedzieć, ze skorupki są źródłem wapnia, którego każdy organizm potrzebuje do zbudowania zdrowych zębów oraz kości. Warto więc serwować je psu raz na jakiś czas. Jak je przygotować? Skorupki jaj należy wyparzyć, następnie wysuszyć i zmielić na drobny proszek. Gotowy preparat wystarczy dodać do posiłku psa, ale nie więcej niż jedną łyżeczkę. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w diecie BARF, kiedy naszym obowiązkiem jest samodzielnie bilansowanie posiłków psa. Jeśli jednak karmimy go gotową, dobrej jakości karmą bytową nie musimy uzupełniać diety w wapń. Zwierzak z pewnością otrzymuje go wraz z jedzeniem.
 

Surowe jajko dla szczeniaka – żółtko czy białko?

Czy gotowane lub surowe jajko dla szczeniaka to dobry pomysł? Małe psiaki mogą jeść jaja w każdej formie, choć w ich przypadku ważny jest umiar. Trzeba pamiętać, że organizm szczeniaka dopiero się rozwija i przyzwyczaja do nowych rodzajów pokarmów. Na tym etapie procesy trawienne mogą nie zachodzić jeszcze prawidłowo, więc łatwo o niestrawność. W takim przypadku jajko mogłoby wywołać biegunkę, a nawet wymioty.
 
Warto jednak stopniowo wprowadzać jaja do diety szczeniąt. Zawiera ono wiele cennego białka, będącego budulcem kości i rozwijającego się organizmu malucha. Jeśli szczenię otrzymuje suchą karmę, to jedno żółtko tygodniowo powinno stanowić wystarczający dodatek do diety.
 

Jaja dla psa – o czym pamiętać?

Jaja kury to cenny dodatek do jadłospisu psów i kotów. Stanowią one doskonałe źródło białka, biotyny, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz wielu witamin i minerałów. Najwięcej wartości odżywczych ma jajko surowe dla psa, ale i obrobione specjały mogą bardzo przysłużyć się zdrowiu naszego podopiecznego. Jaja warto serwować zwłaszcza psom na diecie BARF, a od czasu do czasu również psom na tradycyjnej karmie bytowej. Pamiętajmy tylko by wprowadzać je do psiego menu stopniowo, tak aby uniknąć niestrawności i szybko wykryć ewentualną alergię pokarmową.

Autorka: Angelika Podgajna
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.