Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Miauczenie kota - dlaczego koty miauczą?


Miauczenie to jedna z metod kociej komunikacji. Co ciekawe, dorosłe koty domowe wykorzystują je niemal wyłącznie do porozumiewania się z ludźmi. Wobec siebie nawzajem stosują raczej subtelne sygnały niewerbalne, oparte na mowie ciała i zapachach. Co zatem oznacza pomiaukiwanie Twojego mruczka? Kiedy i dlaczego koty miauczą?
 
Zastanawiasz się czasem, czemu kot miauczy i jak właściwie należałoby interpretować wydawane przez niego dźwięki? Okazuje się, że sprytne domowe mruczki wykorzystują pomiaukiwanie do porozumiewania się z ludźmi. Odgłosy te nie są też przypadkowe ani pozbawione konkretnego znaczenia! Kocie pomiaukiwanie to złożony repertuar dźwięków o różnej tonacji i częstotliwości. Jak zatem odczytać to, co chce Ci powiedzieć Twój pupil? Wyjaśniamy, jak odczytać kocią mową i dlaczego koty miauczą!
 

Czym jest miauczenie? Dlaczego kot miauczy?

Obserwując dzikie koty w naturze, łatwo zauważyć, że bardzo rzadko komunikują się ze sobą za pomocą miauczenia. Do komunikacji z innymi osobnikami swojego gatunku wykorzystują raczej sygnały zapachowe oraz tak zwaną mowę ciała. Ustawienie uszu, zmrużenie powiek czy pozycja ogona mogą powiedzieć mruczkowi bardzo wiele o zamiarach i nastawieniu obcego kota. W naturalnym kocim repertuarze nie brakuje także dźwięków o określonym znaczeniu, takich jak gruchanie, prychanie, warczenie czy syczenie.
 
Miauczenie jednak pojawia się niezwykle rzadko. W zasadzie można usłyszeć je tylko u kotki w rui, która głośną wokalizacją sygnalizuje gotowość do rozrodu. Zdarza się też, że to kocięta miauczą po to, by przywołać swą matkę do gniazda. Skąd więc wzięło się pomiaukiwanie u kotów domowych?
 
Większość domowych futrzaków miauczy, by komunikować się ze swoim opiekunem. Prawdopodobnie zwierzaki wypracowały ten „język” w ciągu setek lat ewolucji, jakie upłynęły od czasu ich udomowienia. Spostrzegawcze kociaki zauważyły, że miauczenie zwraca uwagę ludzi i wywołuje ich reakcję, na przykład rzucenie jakiegoś smacznego kąska.
 

Wokalizacja, czyli złożony koci język

Warto wiedzieć, że koty dysponują bardzo szerokim zakresem dźwięków, w przedziale od 45 Hz aż do 64 kHz. Tymczasem ludzkie ucho rejestruje dźwięki o maksymalnej częstotliwości 20 kHz. Kiedy zatem widzisz swojego pupila z pyszczkiem otwartym, jak do miauczenia, ale nie wydobywa się z niego żaden dźwięk, to znaczy, że po prostu nie jesteś w stanie go usłyszeć.
 
Co więcej, można wyróżnić aż 60 typów kociej wokalizacji. Zwierzaki posługują się dźwiękami o różnych intonacjach oraz różnym stopniu złożenia i natężenia. Rodzaj miauczenia kota zależy zatem od jego intencji. Te sprytne futrzaki potrafią spostrzec, jak ich opiekun reaguje na poszczególne dźwięki i wykorzystują je, by uzyskać określony rezultat.
 
Umiejętność pomiaukiwania i rodzaj wykorzystywanych dźwięków to kwestia bardzo indywidualna. Nie wszystkie czworonogi miauczą tak samo, niektóre koty są bardziej gadatliwe, a inne mniej. Wiele zależy od charakteru danego osobnika, a w pewnym stopniu również od jego rasy. Do najbardziej „wygadanych” ras zalicza się koty syjamskie, koty bengalskie, reksy, koty jawajskie i balijskie oraz tajskie. Do najmniej wokalizujących futrzaków należy natomiast Maine coon, któremu miauczenie służy do rozmowy z opiekunem wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, takich jak choroba czy ból.
 

Co oznacza miauczenie kota? Jak interpretować odgłosy kota?

Chcesz lepiej zrozumieć swojego kota? Wsłuchaj się w jego pomiaukiwanie! Jak już wspomniano, koty porozumiewają się miauczeniem głównie z ludźmi, więc warto zwracać uwagę na wszystkie kocie odgłosy. Być może za ich pomocą pupil chce powiedzieć ci coś ważnego? Obserwuj czworonoga i spróbuj wyłapać, jakie dźwięki towarzyszą poszczególnym sytuacjom, a szybko zaczniesz dogadywać się ze swoim ulubieńcem. Dlaczego koty miauczą? Oto kilka najczęstszych powodów kociej wokalizacji:
 
  • powitanie z opiekunem – wiele kotów wydaje krótkie, neutralne miauknięcia, witając się ze swoim człowiekiem. To znaczy, że pupil cieszy się na Twój widok i ceni sobie towarzystwo;
  • chęć zwrócenia na siebie uwagi – kiedy kot się nudzi, może upomnieć się o pieszczoty i głaskanie poprzez miauczenie. Oznacza to, że szuka fizycznego kontaktu albo kompana do zabawy;
  • prośba o jedzenie – jeśli kot wydaje przeciągliwe miauczenie o wysokiej częstotliwości, a przy tym biega za Tobą po całym domu albo niecierpliwie kręci się wokół swojej miski, to najprawdopodobniej prosi Cię w ten sposób i przekąskę;
  • prośba o pomoc – na przykład otworzenie drzwi na balkon albo wyciągniecie zabawki spod niskiej szafki;
  • skarga – głośne miauknięcia, przypominające pełne żalu jęki mogą oznaczać skargę. W takiej sytuacji sprawdź, czy kuweta pupila jest czysta albo, czy nie zaszły jakieś nagłe zmiany w jego diecie. Jeśli posiłek nie smakuje futrzakowi, z pewnością da Ci o tym znać;
  • stres i strach – nadmierna wokalizacja może wskazywać również na stres i niepokój. Zwierzak może reagować w ten sposób podczas jazdy samochodem albo wizyty u weterynarza;
  • ruja – miauczenie kotki może być oznaką rui, czyli osiągnięcia dojrzałości płciowej. Odgłosy wydawane przez zwierzaka są wtedy intensywne i przenikliwe, zdecydowanie inne od zwykłego kociego miauczenia.
 

Warto zwracać uwagę na wszystkie odgłosy wydawane przez kota oraz towarzyszące im zmiany w zachowaniu. Głośne miauczenie może być po prostu próbą nawiązania kontaktu z opiekunem, ale zdarza się, że sygnalizuje złe samopoczucie zwierzaka. Chore koty często zmieniają swoje zwyczaje, na przykład „małomówne” na co dzień koty wokalizują głośniej, a te, które odzywały się często, stają się ciche i spokojne.
 
Istotnym elementem kociej mowy jest także mruczenie. Przyjęło się, że mruczą wyłącznie koty zadowolone i szczęśliwe, na przykład podczas szczególnie miłych pieszczot. Tymczasem mruczą również koty chore, odczuwające silny ból i dyskomfort. Jeśli pomrukom towarzyszy nagła apatia i senność, brak apatytu i niechęć do zabawy, warto udać się do lekarza weterynarii.
 

Dlaczego kot miauczy w nocy?

Nocne pomiaukiwanie futrzaka to chyba największa zmora każdego kociarza. Co więcej, trudno znaleźć jedną przyczynę miauczenia kota w nocy. Zwierzaki, podobnie jak ludzie różnią się między sobą charakterem i temperamentem, więc powody ich nocnych koncertów mogą być zupełnie inne.
 
Warto pamiętać też, że harce w środku nocy nie wynikają z kociej złośliwości. Zwierzak nie próbuje celowo utrudnić Ci snu ani spłatać figla dla własnej rozrywki. Pamiętaj, że koty komunikują się z ludźmi za pomocą miauczenia, więc należałoby raczej przypuszczać, że pupil próbuje powiedzieć Ci coś ważnego. Jaki może być powód miauczenia w nocy i jak się z nim uporać?
 
1. Nuda i brak rozrywki
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że koty to stworzenia z natury aktywne głównie nocą. Wiele futrzaków w ciągu dnia spędza czas na miłej drzemce, a nocą rozrabia i głośnym pomiaukiwaniem domaga się uwagi człowieka. Jeśli podejrzewasz, że to właśnie jest przyczyną Twoich kłopotów, postaraj się bardziej aktywizować kota w ciągu dnia. Zajmij jego czas zabawą, wypróbuj nowoczesne zabawki interaktywne dla kotów, które angażują je intelektualnie. Większa ilość ruchu i zajęć w ciągu dnia sprawi, że zmęczony zwierzak grzecznie prześpi noc. Jeśli rozrabia mimo to, zostaw do jego dyspozycji zabawki, którymi będzie mógł bawić się samodzielnie.
 
2. Głód
Ciągłe miauczenie kota może być oznaką głodu. W przeciwieństwie do psów koty wolą spożywać swoje posiłki częściej, ale w mniejszych porcjach. Jeśli Twój kociak nocą miauczy pod drzwiami, domagając się posiłków, nie wychodź do niego! W ten sposób dasz mu do zrozumienia, że jego taktyka działa. Zamiast tego przed udaniem się na łóżka, zostaw mu większą porcję jedzenia w misce oraz dodatkową porcję pokarmu w innym miejscu domu, którą zje w razie potrzeby. Dobrym rozwiązaniem mogą być też miski z automatycznym dozownikiem.
 
3. Poczucie osamotnienia
Jeśli Twój kot w dzień zachowuje się grzecznie, a nocą ciągle miauczy, to prawdopodobnie czuje się samotny. Problem ten dotyczy głównie kociąt, ale przytrafia się i starczym czworonogom, które łakną towarzystwa człowieka. Rozwiązaniem tego problemu może być adopcja drugiego kota. Kiedy Ty śpisz, zwierzaki będą dotrzymywały sobie towarzystwa i bawiły się razem.
 
4. Stres i niepokój
Koty to wrażliwe stworzenia, które bardzo przeżywają wszelkie zmiany w ich otoczeniu. Remont, przeprowadzka czy pojawienie się nowego domownika mogą kompletnie wytrącić je z równowagi i pozbawić poczucia bezpieczeństwa. Obce dźwięki i zapachy wywołują stres i niepokój oraz wzmożoną potrzebę atencji ze strony opiekuna. Kot będzie więc wokalizował, by zwrócić Twoją uwagę i otrzymać potrzebną mu pomoc.
 
Aby poprawić samopoczucie kota, postaraj się okazywać mu jak najwięcej uwagi w ciągu dnia. Baw się z nim i nie szczędź czasu na głaskanie. Jeśli to możliwe przygotuj dla zwierzaka przytulne legowisko we własnej sypialni. Być może futrzak poczuje się bezpieczniej, gdy nie będzie tracił Cię z oczu. Nie zaszkodzi wypróbować też preparatów z kocimi feromonami lub kocimiętką, które działają na futrzaki uspokajająco.
 
5.Choroba lub ból
Koty są z natury skryte i nie lubią okazywać swojej słabości. Większość z nich przez długi czas potrafi ukrywać złe samopoczucie i dzielnie cierpi w milczeniu. Zdarza się jednak, że kiedy nocą ból się nasila, a zwierzę pozbawione jest towarzystwa i innych bodźców, które mogłyby rozproszyć jego uwagę, zaczyna głośno nawoływać człowieka.
 
Koty wraz z wiekiem mogą cierpieć z powodu różnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, niewydolność nerek, zwyrodnienia stawów czy wysokie ciśnienie. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i dowiedzieć, czy nocne koncerty zwierzaka nie mają nic wspólnego z podobnymi dolegliwościami.
 
6. Wahania hormonalne
Pomiaukiwanie jest jednym z objawów okresu rozrodczego u samic, ale nie tylko one głośno wokalizują w tym okresie. Samiec, który wyczuwa obecność samicy, chce zaznaczyć swą obecność poprzez głośne wrzaski. Jeśli nie planujesz hodowli czworonogów, najlepiej będzie wykastrować kocura, a samiczkę wysterylizować. Zwierzaki po takich zabiegach są dużo spokojniejsze i nie wykazują już zainteresowania osobnikami płci przeciwnej.
 

Jak oduczyć kota miauczenia?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że pomiaukiwanie jest u kota czymś zupełnie normalnym i trzeba liczyć się z tym, adoptując zwierzaka. Koty wokalizują, by dać człowiekowi znać o swoich potrzebach albo w celu zwracania na siebie uwagi. Spróbuj więc najpierw ustalić przyczynę kocich koncertów, zatroszcz się o dobrostan i poczucie bezpieczeństwa kota, a także o realizację jego naturalnych potrzeb.
 
Kiedy kot miauczy lub wokalizuje bez wyraźnego powodu w dzień i w nocy, warto skonsultować się z weterynarzem. Jeśli kot jest zdrowy, a jego zachowanie się nie zmienia, można poprosić o pomoc behawiorystę. Porada specjalisty przyda się zwłaszcza w przypadku kotów, które miauczą z przyzwyczajenia albo domagając się uwagi człowieka. W takiej sytuacji konieczna będzie zmiana nieprawidłowych nawyków kota. Najlepiej będzie po prostu ignorować zachowanie futrzaka. Brak Twojej reakcji będzie dla kota wyraźnym sygnałem, że jego zachowanie nie przynosi rezultatu.

Autorka: Angelika Podgajna
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.