Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Największy kot domowy na świecie - sprawdź, czy znasz te rasy



W każdym mruczku drzemie ukryty tygrys. Niektóre domowe futrzaki przypominają jednak największe dzikie koty nie tyle z charakteru, co z wyglądu. Koci rekordziści osiągają naprawdę pokaźne rozmiary. Choć największe koty na świecie budzą spore zainteresowanie, nie są to tylko zwierzaki do podziwiania i prezentowania na wystawach. Większość z nich nosi w sobie ogromne pokłady łagodności i serdeczności, którymi chętnie dzieli się ze swoimi opiekunami. Poznaj najpopularniejsze rasy dużych kotów domowych, które mogą być wspaniałymi domowymi podopiecznymi. 
 

Kot savannah 

Listę kotów, które zadziwiają swoimi rozmiarami, otwiera savannah. Rasa – będąca krzyżówką kota domowego z dzikim kotem afrykańskim (serwalem) – jest zbliżona wielkością do średniego psa. Koty rasy savannah osiągają zazwyczaj od 35 cm do 40 cm wysokości i ważą do 12 kg, choć niektóre osobniki osiągają wagę nawet 15 kg lub 20 kg. Samce tej rasy są wyraźnie większe i cięższe od samic. 
 
Jak wygląda największy kot na świecie? Savannah to elegancki, smukły kot o długich kończynach, niewielkiej, trójkątnej głowie, dużych uszach i cętkowanej sierści. Przedstawiciele tej rasy znani są z silnego przywiązania do ludzi, wysokiego poziomu energii i zamiłowania do wody. Warto jednak wiedzieć, że wielkość i charakter tych kotów w dużej mierze uzależnione są od pokolenia, z którego pochodzą. Kocięta, które noszą w sobie więcej genów serwali (generacjo od F1 do F3), często są bardziej nieufne, niezależne i mogą wykazywać zachowania lękowe. 
 

Kot ashera

Kolejnym mruczkiem zaliczanym do grona największych kocich ras na świecie jest ashera, sprzedawany przez firmę Lifestyle Pets. Podobnie jak kot savannah należy do ras hybrydowych. Koty tej rasy powstały ze skrzyżowania serwala, kota domowego oraz kota bengalskiego. Ashera waży przeciętnie od 10 kg do 15 kg i mierzy do 120 cm. Wyjątkowe są jednak nie tylko jego gabaryty. Futrzaki tej rasy mają wyróżniać się hipoalergicznością. Znane są także z zamiłowania do ruchu i zabawy, inteligencji, lojalności i silnego przywiązania do opiekuna. Z wyglądu przypominają swoich dzikich krewnych. Ceny kota ashera mogą jednak przyprawić o zawrót głowy. Za tego niezwykłego zwierzaka trzeba zapłacić od 80 tys. do nawet 500 tys. zł. 
 

Maine coon

Łagodne olbrzymy – tak w skrócie można scharakteryzować maine coony. Sympatyczne mruczki, wywodzące się z Ameryki Północnej, mają półdługie, gęste futro z obfitym podszerstkiem i charakterystyczną kryzą. Te wielkie koty domowe od czubka nosa do końca ogona mierzą nawet 100 cm. Przeciętna waga maine coonów wynosi od 6 kg do 11 kg. Koty rasy maine coon są wspaniałymi domowymi pupilami. Uczuciowe, towarzyskie i czułe – uwielbiają spędzać czas z ludźmi. Dodatkowo futrzaki te są inteligentne, aktywne i ciekawskie. Uwielbiają eksplorować otoczenie, dlatego warto zapewnić im dostęp do ogrodu. 
 

Kot bengalski

Wśród największych kotów świata nie może zabraknąć bengalczyka. Rasa ta powstała ze skrzyżowania kota domowego z dzikim kotem bengalskim. U przedstawicieli rasy wysokość w kłębie wynosi od 35 cm do 40 cm, a długość ciała dochodzi do 68 cm. U tych kotów często waga wynosi nawet 9 kg. Z wyglądu koty bengalskie przypominają nieco miniaturowe lamparty – mają krótkie, cętkowane lub marmurkowe futro z charakterystycznym połyskiem. 
 
Podobnie jak większość dużych kotów, bengalczyk jest zwinny, inteligentny i łagodny w stosunku do ludzi. Choć obecnie koty bengalskie potrafią przystosować się do warunków domowych, nigdy nie zatraciły swojej pierwotnej dzikości. Koty te są niezależne, ostrożne, bardzo terytorialne i obdarzone silnym instynktem łowieckim. Jeśli jednak opiekunowi uda się zdobyć ich zaufanie, mogą być wyjątkowo wierne i oddane. Bengalczyki nie znoszą nudy, chętnie uczą się sztuczek i świetnie pływają. 
 

Chausie

Kolejnym interesującym, egzotycznym zwierzakiem jest chausie, czyli hybryda kota domowego z azjatyckim kotem błotnym. Kot ten mierzy średnio od 50 cm do 70 cm, a jego waga wynosi 7-11 kg. Chausie mają w sobie wiele wdzięku – są wysokie i smukłe. Ich sierść jest krótka i gęsta, ściśle przylegająca do ciała. U rasy dopuszczalne są trzy odmiany barwne: czarna, srebrna i brązowa. 
 
Chausie to bardzo towarzyskie, gadatliwe i rozbrykane koty. Futrzaki te są z natury inteligentne, odważne, aktywne, zwinne i skoczne. Potrzebują duże dawki ruchu i rozrywki na co dzień – w innym wypadku mogą wykazywać zachowania niszczycielskie. Ze względu na towarzyskie usposobienie zwierzaki te źle znoszą samotność. 
 

Kot brytyjski krótkowłosy

Brytyjczyk to jeden z największych kotów krótkowłosych. Ten uroczy mruczący pupil zwykle dorasta do 30-35 cm. Waga kocurów tej rasy dochodzi nawet do 8 kg, natomiast kotki są kilka kilogramów lżejsze. Brytyjskie koty krótkowłose mają krępe, silnie zbudowane ciało z krótkimi łapkami. Uwagę przykuwa ich nietypowe, krótkie, nastroszone futro, które w dotyku przypomina plusz. 
 
Kot brytyjski krótkowłosy to idealny kot rodzinny. Futrzak ten ma łagodne usposobienie – z natury jest cierpliwy, opanowany i dosyć powściągliwy w okazywaniu emocji. Brytyjczyk nie ma problemów, by przystosować się do życia nawet w małym mieszkaniu. Choć często uchodzi za typowego kanapowca, nieprzepadającego za szalonymi gonitwami ani wspinaczkami, w rzeczywistości jest ciekawski, inteligentny i lubi obserwować, co dzieje się wokół. 
 

Kot norweski leśny 

Do największych ras kotów zalicza się także kot norweski leśny. Ta pochodząca ze Skandynawii rasa naturalna wyróżnia się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, siłą fizyczną i odwagą. Muskularna budowa ciała i puszysta, okrywa włosowa o średniej długości zapewniają mu świetną ochronę przed zimnem i wilgocią. Typowa masa ciała tych kotów to 6 kg, choć kocury mogą ważyć nawet 8 kg. Futrzaki tej rasy osiągają przeciętnie 40-45 cm centymetrów wysokości. 
 
Koty norweskie leśne to zapaleni alpiniści – uwielbiają się wspinać i spędzać czas na wysokości. Futrzaki te mają także naturę prawdziwych łowców. Są inteligentne – lubią się bawić i uczyć sztuczek. Potrafią być bardzo lojalne wobec opiekunów, choć nie należą raczej do typowych pieszczochów. Łagodne i bezkonfliktowe – z łatwością dogadają się z dziećmi i innymi zwierzętami (psami i kotami). 
 

Kot syberyjski

Do dużych ras kotów z pewnością zalicza się również kot syberyjski. Ten domowy kot, pochodzący z mroźnej Syberii, osiąga 30-35 cm w kłębie. Z kolei jego waga może dochodzić nawet do 10 kg. Charakterystyczną cechą rasy jest półdługie, gęste futro z twardym, błyszczącym włosem okrywowym. Dopuszczalne są dwa typy umaszczenia; klasyczne i neva masquarade. Koty syberyjskie wytwarzają mniej uczulającego białka fel d1, dlatego polecane są dla alergików. 
 
Syberyjczyki to serdeczne i towarzyskie koty, które nie są jednak pozbawione pewnej dozy niezależności. Koty tej rasy mają duży temperament. Uwielbiają skakać, wspinać się, bawić się i polować. Z reguły ciekawskie, odważne i pewne siebie – łatwo przystosowują się do nowych warunków. Dysponują ponadto szerokim repertuarem odgłosów, z którego chętnie korzystają. Koty te są bardzo odporne i lubią przebywać na zewnątrz. 
 

Największy kot świata według Księgi Rekordów Guinnessa

Wśród przedstawicieli popularnych ras dużych kotów nie brakuje osobników, których gabaryty są naprawdę imponujące. Największym kotem wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa był zamieszkujący w Australii Himmy. Gigantyczny kot ważył aż 21,3 kg, a jego wysokość wynosiła 38 cm. Niestety, zwierzak zmarł w 1986 r. 
 
Zdobywcą tytułu najdłuższego kota na świecie został z kolei maine coon Stewie, który mierzył aż 123 cm. Za kociego rekordzistę pod względem wysokości uznawany jest Arcturus Alderbaran Powers, którego wzrost wynosił 48,4 cm. Zgodnie z Księgą Rekordów Guinnessa obecnie największy żyjący kot na świecie to 120-centymetrowy Barviel – maine coon mieszkający we Włoszech. 

 
↓ Przysmaki dla kotów ↓ 
 

Duże koty domowe – jak się nimi opiekować?

Choć kocie olbrzymy mają różne temperamenty i upodobania, wiele je łączy. Ze względu na spore gabaryty i dużą masę ciała wielkie koty są szczególnie narażone na choroby układu ruchu, a zwłaszcza problemy ze stawami. Z tego powodu bardzo ważne jest zapewnienie im odpowiedniej diety oraz ochrony przed urazami. 
 
Karma dla dużego kota powinna być starannie dopasowana do jego zapotrzebowania energetycznego. Energicznemu mruczkowi z pewnością warto zaoferować karmę wysokokaloryczną z formułą active. Jeśli jednak twój pupil spędza większość czasu leniwie, wylegując się na kanapie, musisz starannie limitować kaloryczność jego posiłków, by nie dopuścić do nadwagi. Nadmiar kilogramów stanowi duże obciążenie dla stawów zwierzaków, dlatego ważne jest regularne kontrolowanie wagi ulubieńców. Do diety wielkich kotów warto ponadto włączyć substancje wzmacniające stawy – chondroitynę i glukozaminę. 
 
Istotna dla rosłych futrzaków jest też odpowiednia wielkość pożywienia. Karmy w formie dużych krokietów zachęcają do dokładnego rozgryzania, ograniczają problem zbyt łapczywego jedzenia i wspomagają profilaktykę dentystyczną. Rozmiar ulubieńców trzeba też uwzględnić przy zakupie różnych akcesoriów (m.in. legowiska, zabawek czy szczotek i przyborów do pielęgnacji) – z pewnością lepsze będą te większe. 
 
Należy pamiętać, że mruczący giganci zwykle potrzebują większej przestrzeni do wypoczynku i aktywności niż mniejsze rasy. Warto rozszerzyć ich terytorium w pionie, wykorzystując drzewka do wspinaczki, montując na ścianach półki i aranżując miejsca do wypoczynku na wysokości. Większość przedstawicieli dużych ras lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, dlatego dobrym pomysłem może okazać się urządzenie dla pupila woliery zewnętrznej lub kącika na balkonie. 
 
Choć mruczące olbrzymy bywają wymagające, ogromne rozmiary to przede wszystkim ogrom kociej miłości – z pewnością warto więc zaprzyjaźnić się z tymi uroczymi futrzakami. 





Autorka: Marta Majewska
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.