Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Ile żyje domowy królik miniaturka?



Króliki miniaturki to popularne zwierzątka domowe, które mogą być doskonałymi towarzyszami dla całej rodziny. Z pewnością każdy opiekun uroczego futrzaka chciałby, żeby jego uszaty przyjaciel towarzyszył mu jak najdłużej. Choć sympatyczne zajęczaki nie należą do zwierząt tak długowiecznych jak papugi czy żółwie, przy odpowiedniej opiece mogą żyć stosunkowo długo. Ile żyje królik domowy miniaturowy? Jak dbać o królika, by przedłużyć jego życie?
 

Jak długo żyją króliki na wolności?

Aby dowiedzieć się więcej o swoim podopiecznym, zawsze warto przyjrzeć się jego dzikim przodkom. Króliki miniaturowe wywodzą się od królika europejskiego. Maksymalna długość życia tego sympatycznego zwierzaka z odstającymi uszami wynosi około 9 lat. W naturze króliki żyją jednak zwykle bardzo krótko. Szacuje się, że tylko 25% futrzaków osiąga wiek powyżej 2 lat. Króliki na wolności zwykle przeżywają niewiele ponad rok – choć ich wiek może nieco się różnić w zależności od miejsca występowania i danej populacji. Główną przyczyną śmierci dzikich zajęczaków są ataki ze strony drapieżników (m.in. lisów). 
 
 
Mimo tak krótkiego życia i wysokiej śmiertelności dzikie zajęczaki są w stanie przetrwać na wolności dzięki licznemu potomstwu. Ruja u królików może występować wielokrotnie w ciągu roku. Rocznie samica rodzi nawet 8 miotów składających się z 5-6 osobników. Młode króliki szybko się usamodzielniają, a królicza mama może zajść w kolejną ciążę krótko po porodzie. 

 
↓ Pokarm dla królika ↓ 
 

Średnia długość życia królika miniaturki w domu

Planując zakup królika, każdy przyszły opiekun musi się zastanowić, czy będzie w stanie zapewnić opiekę swojemu pupilowi przez całe jego życie. Jak długo żyją sympatyczne zajęczaki utrzymywane w domach? Długość życia uszatego pupila zależy zarówno od czynników genetycznych, jak i środowiskowych. Przeciętnie domowe króliki miniaturki żyją 8-10 lat. Niektóre rasy mogą jednak żyć trochę dłużej lub krócej. Według ogólnej zasady – mniejsze rasy na ogół osiągają bardziej zaawansowany wiek niż większe. Oto szacowana średnia długość życia u różnych ras królików miniaturek:
 
  • angora miniaturka – 6-10 lat
  • baranek (mini lop) – 8-10 lat.
  • królik holenderski – 10-12 lat
  • lew miniaturka – 8-10 lat
  • karzełek teddy – 7-10 lat
  • mini rex – 8-10 lat
  • hotot – 7-10 lat
 
Na tle innych małych zwierząt domowych długość życia zajęczaków i tak wygląda jednak imponująco. Zwykle żyją one dłużej niż świnka morska czy chomik lub mysz. Chomiki średnio osiągają wiek od 2 do 4 lat. Z kolei myszy i szczury najczęściej żyją do 3 lat. Bardziej zbliżony do królików jest maksymalny wiek świnek morskich, które w sprzyjających warunkach mogą przeżyć nawet 8 lat. Pod względem długości życia spośród popularnych małych ssaków z królikami wygrywają jedynie szynszyle, które niekiedy dożywają nawet 15 lat. 
 
Wśród towarzyskich uszatych futrzaków nie brak jednak sędziwych rekordzistów. Zdobywcą zaszczytnego tytułu najstarszego królika na świecie w 2019 r. został Mick zamieszkujący w USA. Króliczek ten 9 lutego 2019 r. skończył 16 lat. Za najbardziej długowiecznego królika w historii uznawany jest z kolei Flopsy – australijski futrzak przeżył ponad 18 lat i 10 miesięcy. 
 

Jak przeliczyć wiek królika domowego na ludzki?

Króliki nie są długowieczne, dlatego w ciągu zaledwie kilku lat muszą przejść wszystkie etapy swojego życia. Futrzaki osiągają dorosłość po ukończeniu 1. roku życia. Królicza starość trwa natomiast dosyć krótko, a niektóre zwierzęta w ogóle jej nie dożywają. Za seniora uznawany jest futrzak, który osiągnął 6 lat. 
 
W jaki sposób można przeliczyć królicze lata na ludzkie? Przez pierwsze 4 miesiące po urodzeniu zajęczaki rozwijają się bardzo szybko, dlatego każdy miesiąc ich życia odpowiada w przybliżeniu 3 ludzkim latom. W kolejnych miesiącach (od 5. do 12.) na każdy miesiąc życia futrzaków przypada 1 rok ludzki. Po ukończeniu przez uszatego pupila 12. miesiąca każdy rok życia należy traktować jako 6 ludzkich lat. W dużym uproszczeniu wygląda to tak:
 
 
Wiek królika – wiek człowieka
 
1 miesiąc – 3 lata 
6 miesięcy – 14 lat 
1 rok – 20 lat  
2 lata – 26 lat 
3 lata – 32 lata 
4 lata – 38 lat 
5 lat – 44 lata 
6 lat – 50 lat 
7 lat – 56 lat 
8 lat – 62 lata 
9 lat – 68 lat 
10 lat – 74 lata
 

Jak przedłużyć życie królika?

Chcesz, żeby twój puchaty przyjaciel żył jak najdłużej? Los twojego podopiecznego w dużej mierze leży w twoich rękach. Od tego, jakie warunki do życia mu stworzysz, zależy, czy doczeka króliczej starości. Opieka nad królikiem miniaturką nie jest skomplikowana. Niezbędne jest jednak zapewnienie ulubieńcowi właściwego żywienia, odpowiedniej pielęgnacji, wygodnego lokum, bezstresowego i higienicznego otoczenia. Sprawdź, jakie czynniki mają największy wpływ na długość życia twojego kicającego pupila. 
 
Odpowiednia przestrzeń do życia
By twój mały pupil żył jak najdłużej, musisz zapewnić mu odpowiednią przestrzeń do życia. Króliki to energiczne i ruchliwe zwierzęta, które w naturze przemieszczają się na terenie nawet 5 ha. Nigdy nie powinny więc mieszkać w ciasnym lokum. Minimalne wymiary klatki dla królika miniaturki to około: 100x50x50 cm. W naszym sklepie zoologicznym dostępny jest szeroki wybór przestronnych klatek dla królików. 
 
Dodatkowo królik miniaturka potrzebuje dużej dawki ruchu na co dzień. Stałe przebywanie w klatce nie służy jego zdrowiu. Z tego powodu należy dać mu możliwość swobodnego poruszania się i codziennie wypuszczać z klatki na kilka godzin. Przed wypuszczeniem pupila trzeba zabezpieczyć kable i usunąć trujące rośliny doniczkowe.
 
Prawidłowo zbilansowana dieta
Odpowiednia dieta to klucz do długiego i zdrowego życia wszystkich zwierząt domowych. Co jedzą króliki miniaturki? Królik jest roślinożerny – na wolności jego menu składa się głównie z różnych gatunków traw i ziół oraz innych części roślin (pędów, kwiatów, liści, kory). Podstawą jego diety w niewoli powinno być natomiast dobrej jakości, kruche i czyste siano. Futrzakowi należy zapewnić nieograniczony dostęp do sianka. Dodatkowo trzeba stale dostarczać mu wody. 
 
Około 10% jadłospisu zwierzęcia muszą stanowić różnorodne warzywa. Menu małego podopiecznego należy również uzupełnić dobrej jakości granulatem i ziołami. Owoce, ze względu na wysoką zawartość cukru, powinny być serwowane nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Sporadycznie można podawać także inne bardziej kaloryczne przysmaki.
 
Optymalne warunki środowiskowe
Każdy zwierzak woli przebywać w otoczeniu, które przypomina jego naturalne środowisko. Swojemu milusińskiemu trzeba więc zapewnić odpowiednią wentylację i stałą temperaturę (około 18-22°C). Klatkę królika należy umieścić w miejscu spokojnym i ustronnym – z dala od okien i drzwi, bezpośrednich źródeł ciepła czy urządzeń elektrycznych. Bardzo ważne są też odpowiednie warunki higieniczne. Nie należy zaniedbywać regularnej wymiany ściółki i sprzątania mieszkanka podopiecznego. W utrzymaniu higieny w lokum pupila pomóc może też niewielka kuweta umieszczona w rogu klatki.
 
Ograniczenie stresu
Aby królik żył dłużej, warto zadbać o zminimalizowanie u niego stresu. Choć w domowych pieleszach futrzaki nie są narażone na ataki drapieżników, w ich otoczeniu wciąż nie brakuje niepokojących bodźców. Uszate zwierzęta boją się zmian i łatwo stresują się jasnym światłem, hałasami czy gwałtownymi ruchami. Z tego względu należy zaoferować im bezpieczne kryjówki, w których będą mogły się schronić w razie potrzeby. Dodatkowo futrzaki najlepiej trzymać w parach – wtedy czują się bezpieczniej. 
 
Kicających podopiecznych nie należy do niczego zmuszać – jeśli nie mają ochoty na głaskanie czy przytulanie, trzeba to uszanować. Warto jednak spróbować oswoić królika – nie tylko po to, by zbudować z nim bliską relację, ale również przedłużyć jego życie. Oswojone zajęczaki nie odczuwają stresu w kontaktach z ludźmi, dzięki czemu czują się bardziej komfortowo w niewoli. 
 
Choć królik jest często proponowany jako zwierzątko dla dziecka, w towarzystwie ekspresyjnego malucha może czuć się nie najlepiej. Zanim dziecko nauczy się odpowiedzialności za pupila, to ty musisz zadbać o zaspokojenie jego potrzeb. Pamiętaj też, by poinstruować dziecko, jak obchodzić się z futrzakiem. Koniecznie nadzoruj jego kontakty ze zwierzęciem. 
 
Pielęgnacja
W przypadku królików długowłosych nie obejdzie się bez regularnego czesania sierści. Aby ich futerko było miłe w dotyku i się nie filcowało, zabieg ten trzeba wykonywać średnio 2-3 razy w tygodniu przy pomocy grzebienia o szeroko rozstawionych zębach. Większości królików nie trzeba jednak codziennie czesać – pielęgnacja ich futra ogranicza się do wyczesywania martwych włosów w okresie linienia za pomocą zgrzebła lub szczotki. Zajęczaki mają delikatną skórę, dlatego lepiej sprawdzą się w ich przypadku akcesoria gumowe lub włosiane niż metalowe. 
 
Zawsze należy pamiętać o pielęgnacji zębów kicających podopiecznych. Siekacze i zęby trzonowe zajęczaków rosną przez całe życie, dlatego wymagają regularnego ścierania. Aby nie uległy przerośnięciu u pupila, warto podawać mu twarde, włókniste elementy do obgryzania (np. gałązki drzew) i oferować zabawki do gryzienia. 
 
Profilaktyka zdrowotna
W niewoli oczekiwana długość życia futrzaków często ulega skróceniu z powodu różnych chorób. Aby twój ulubieniec cieszył się dobrym zdrowiem przez całe życie, postaraj się kupić królika w zaufanym miejscu (w renomowanej hodowli lub dobrym sklepie). Pamiętaj o regularnych badaniach kontrolnych. Nie lekceważ także nigdy sygnałów alarmowych występujących u podopiecznego. Jeśli zaobserwujesz u swojego królika niepokojące objawy (m.in. kichanie, problemy z oddychaniem, zmiany skórne, biegunkę, zaczerwienienie oczu, wyciek z nosa), powinieneś skonsultować z weterynarzem. Kontroluj również, czy królicza waga mieści się w granicach normy – otyłość jest częstą przyczyną problemów zdrowotnych u futrzaków. Wtedy z pewnością życie twojego kompana będzie długie i szczęśliwe. 


Autorka: Marta Majewska
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.