Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Najmniejszy pies świata - sprawdź czy znasz te rasy



Rozkoszny wygląd, ogromne pokłady serdeczności i spory temperament małe psy mają mnóstwo naturalnego uroku. Niezwykle wierne czworonożne miniaturki mogą być doskonałymi towarzyszami zarówno dla domatorów, jak i wielbicieli aktywnego trybu życia. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary świetnie czują się nawet na małej przestrzeni, np. w mieszkaniu w bloku. Jakie małe rasy psów cieszą się największą popularnością? Poznaj najmniejsze rasy czworonogów, które skradły serca milionów osób na całym świecie.

Małe rasy psów – czym się wyróżniają?

Do grupy ras miniaturowych zaliczane są czworonogi, których masa ciała w wieku dorosłym nie przekracza 5 kg. Małe pieski nie bez powodu cieszą się dużą sympatią otoczenia. Z uwagi na niewielkie gabaryty i niewinny wygląd często uważane są "psie maskotki", słynące z wyjątkowego zamiłowania do pieszczot i komfortu. Rzeczywiście w grupie małych psów nie brakuje przedstawicieli ras ozdobnych i do towarzystwa, które przez lata zamieszkiwały królewskie dwory, a ich jedynym zadaniem było umilanie czasu władcom czy arystokratom. Dzisiejsi potomkowie tych najmniejszych piesków znani są z silnego przywiązania do ludzi i radosnego usposobienia. Z reguły potrzebują więc sporego zainteresowania ze strony ludzi. Ich ozdobna długa sierść często wymaga ponadto specjalnej pielęgnacji.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie małe pieski to typowe kanapowce. W grupie tej nie brakuje także żywiołowych psiaków, które niegdyś były nieocenionymi pomocnikami ludzi, np. tępiącymi uciążliwe gryzonie. Mimo małych rozmiarów takie pieski potrzebują sporej dawki ruchu i stymulacji intelektualnej.

Jeśli planujesz wybrać psa miniaturkę, powinieneś zdawać sobie sprawę ze szczególnych potrzeb zwierzaków o małych gabarytach. Wbrew pozorom opieka nad najmniejszymi rasami psów nie jest wcale mniej skomplikowana niż nad ich większymi krewnymi. Miniaturowe rasy psów potrzebują starannego szkolenia i odpowiedniej socjalizacji w okresie szczenięctwa. Nie należy lekceważyć ich temperamentu. W innym wypadku mogą szybko przejąć kontrolę w domu czy wdawać się w konflikty ze znacznie większymi czworonogami. Wiele z nich odznacza się dużą reaktywnością i podatnością na problemy behawioralne (np. lęk separacyjny).

Kolejnym ważnym elementem opieki nad małymi czworonogami jest odpowiednie żywienie. Najmniejsze rasy mają szybki metabolizm, drobne uzębienie i małą pojemność żołądka. Bywają również dosyć wybredne. Wymagają więc skoncentrowanego i smacznego pożywienia, o drobnej granulacji. Ze względu na ich podatność na problemy stomatologiczne należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu ich zębów i podawaniu im przekąsek dentystycznych.

Miniaturowe rasy psów są szczególnie narażone na problemy z tchawicą, dlatego zaleca się wyprowadzania ich na spacery w szelkach, które równomiernie rozkładają ciężar ciała. Nie należy narażać ich także na skrajne temperatury ani zachęcać do forsujących, bardzo intensywnych ćwiczeń. Dodatkowo małym podopiecznym warto zapewnić ciepłego i wygodnego legowiska, gwarantujące odpowiednią izolację termiczną.

Niewielkie czworonogi są chętnie wybierane na kompanów dzieci. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są one wrażliwe i podatne na urazy. Jeśli więc mają być kompanami całej rodziny, należy nauczyć najmłodszych domowników, jak prawidłowo powinni obchodzić się ze zwierzakami.

Najmniejszy pies na świecie według Księgi Rekordów Guinnessa

Jak wygląda najmniejszy pies na świecie? Psem, który dzierży ten zaszczytny tytuł według Księgi Rekordów Guinnessa jest suczka rasy chihuahua Miracle Milly, będąca podopieczną Vanesy Semler z Puerto Rico. Urocza czworonożna rekordzistka miała zaledwie 9,65 cm wysokości. Gdy tylko przyszła na świat (w grudniu 2011 r. ) psia miniaturka ważyła tylko 20 gramów i musiała być karmiona przy użyciu pipety. Tym samym zdetronizowała dotychczasowego najmniejszego pieska o imieniu Boo Boo, który był niewiele większy – mierzył 10,16 cm. Miracley Milly wzbudziła tak duże zainteresowanie, że stworzono kilkadziesiąt jej klonów. Niestety, suczka zmarła w 2020 r.

Również w naszym kraju nie brakuje psów rasy chihuahua depczących jej po piętach. Zdobywcą tytułu najmniejszego psa w Polsce jest Toudi, który w wieku 4 miesięcy mierzył zaledwie 6 cm. Toudi zmarł w 2016 r., lecz do tej pory uznawany jest za rekordzistę w skali naszego kraju.

Choć psi rekordzisty to prawdziwy ewenement, w świecie czworonogów nie brakuje ras malutkich z natury. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

Chihuahua

Pochodząca z Meksyku chihuahua to niekwestionowany lider wśród najmniejszych ras psów, o czym najlepiej świadczy lista miniaturowych psich rekordzistów. Przedstawiciele tej rasy przeciętnie osiągają wysokość 15-23 cm i wagę od 1,5 do 3 kg. Wyhodowano dwie odmiany piesków: krótkowłosą i długowłosą.

Psy tej rasy to towarzyskie, wesołe i aktywne zwierzaki. Mimo małych rozmiarów nie brakuje im hartu ducha, odwagi i pewności siebie. Chihuahua nie boją się stanąć w szranki nawet z dużymi czworonogami. Zwykle zaciekle bronią swojego terytorium i głośno obszczekują intruzów. Silnie przywiązują się do opiekuna, ale wobec obcych najczęściej zachowują pewien dystans. Są ciekawe świata i inteligentne, dlatego lubią spędzać czas aktywnie. Chętnie towarzyszą opiekunom podczas wypadów do miasta i wycieczek w plener. Nie potrzebują specjalnej pielęgnacji, są jednak dosyć wrażliwe na przegrzanie i wychłodzenie. Należą do długowiecznych zwierzaków – żyją nawet 20 lat.

Yorkshire terier

Yorkshire terrier to mały, sympatyczny piesek, który przyciąga uwagę za sprawą swojej długiej, jedwabistej szaty. Pies ten osiąga średnio 15-23 cm, a jego maksymalna waga wynosi ok. 3,1 kg. Choć york często uznawany jest za psa salonowego, w rzeczywistości drzemie w nim natura prawdziwego teriera.

Yorkshire terier jest niezależny, zadziorny, uparty i odważny. Ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Odpowiednio wychowany może być jednak świetnym oddanym kompanem dla całej rodziny – zawsze chętnym do zabawy. York łatwo adaptuje się do życia zarówno w mieście, jak i na wsi. Jego długa okrywa włosowa wymaga skrupulatnej pielęgnacji. Sierść yorków pozbawiona jest podszerstka, dlatego psy tej rasy są szczególnie wrażliwe na zimno. Jesienią i zimą należy zapewnić im ciepłe ubranko. York żyje średnio 13-16 lat.

Szpic miniaturowy pomeranian

Pomeranian to kolejny uroczy czworonóg zaliczany do najpopularniejszych ras miniaturowych. Rasa powstała w wyniku celowej selekcji najmniejszych szpiców niemieckich. Zwykle osobniki tej rasy osiągają wielkość 20-28 cm i wagę 2-3,5 kg. Psiaki te mają charakterystyczną bujną, puszystą okrywę włosową, odstającą od ciała. Te malutkie pieski są uwielbiane jednak nie tylko z uwagi na piękny wygląd.

Szpic miniaturowy zaraża pozytywną energię. Czworonóg ten jest z natury ciekawski i uwielbia się bawić. Chętnie uczy się sztuczek. Jest też bardzo oddany swojemu opiekunowi. Nie przepada za spędzaniem czasu w samotności. Z uwagi na nieufność do obcych, czujność i spostrzegawczość doskonale spełnia się w roli stróża. Pomeranian żyje przeciętnie 14-16 lat.

Papillon

Papillon to towarzyski mały czworonóg, który uwielbia być w centrum uwagi. Przeciętna wielkość tego psiaka to 20-28 cm, a waga: 2-5 kg. Nazwa rasy (fr. motyl) nawiązuje do nietypowych uszu psiaków, przypominających skrzydła motyla.

Papillon to bardzo inteligentny, zwinny i sprawny fizycznie zwierzak, który ma duży potencjał komiczny i szybko się uczy. Jak na przebojowego psiego gwiazdora przystało, chętnie pozuje do zdjęć. Wrażliwy i przyjacielski – przepada za pieszczotami. Choć papillon potrafi docenić komfortowe domowe warunki, nie jest typem czworonożnego leniucha. Chętnie angażuje się w zabawy i odnosi sukcesy w sportach kynologicznych. Nie ma dużych wymagań dobrze czuje się nawet na małej przestrzeni. Jest odporny i wytrzymały – żyje średnio 13-16 lat.

Maltańczyk

Obdarzony długą, śnieżnobiałą szatą maltańczyk uznawany jest za jednego z najpiękniejszych czworonogów. Nie bez powodu w przeszłości psiak ten był ulubieńcem arystokratów. Maltańczyk jest z natury serdeczny i łagodny w stosunku do ludzi. Silnie przywiązuje się do ludzi i źle znosi samotność. Lubi zarówno pieszczoty, jak i energiczne zabawy. Nie ma skłonności do agresji. Spostrzegawczy, czujny i rezolutny – często sam potrafi przejąć inicjatywę.

Maltańczyk nie potrzebuje do szczęścia dużej przestrzeni – wystarczy mu bliskość ukochanego pana. W połączeniu z niewielkim rozmiarem (wielkość: 21-25 cm, waga: 2-3 kg) czyni to z niego idealnego psa do mieszkania w mieście. Długi włos maltańczyka może osiągnąć długość nawet 22 cm konieczne jest więc jego codzienne wyczesywanie. By uniknąć tworzenia się przebarwień szaty, trzeba też pamiętać o regularnych kąpielach. Maltańczyk to stosunkowo zdrowa rasa – jej przedstawiciele dożywają 14-16 lat.

Shih tzu

Shiz tzu to jeden z najmniejszych psów, który pod względem charakterologicznym przypomina bardziej mruczka niż przeciętnego szczekającego czworonoga. Pupil tej rasy mierzy zwykle 18-20 cm, a waży od 4 do 7 kg. Shiz tzu ma niezależną naturę i nie lubi, gdy próbuje mu się coś narzucić. Zwykle sam decyduje, kiedy ma ochotę na pieszczoty lub zabawę. Na ogół jest zrównoważony i rzadko sprawia problemy.

Shiz tzu uchodzi za prawdziwego śpiocha – wolny czas najczęściej spędza na leniwym wypoczynku. Długa sierść tego psa wymaga starannej pielęgnacji. Shiz tzu, ze względu na skróconą kufę, należy chronić przed przegrzaniem. Przy odpowiedniej opiece przedstawiciele rasy żyją 14-16 lat.

Pudel toy

Szukasz małego pieska, z którym z pewnością nie będziesz się nudzić? Wymarzonym kompanem dla Ciebie może okazać się pudel toy, będący najmniejszą z czterech odmian pudla. Zwykle przedstawiciele rasy osiągają wagę 3-4 kg i wysokość 24-28 cm.

Pudel to jeden z najbardziej inteligentnych czworonogów. Duży potencjał intelektualny w połączeniu ze zwinnością i skocznością sprawiają, że praktycznie nie ma sobie równych w wielu sztuczkach. Pudel do szczęścia potrzebuje dużej porcji stymulacji intelektualnej. Z natury jest energiczny, dlatego wymaga też sporej porcji ruchu na co dzień. Pudel to pies bardzo wierny i oddany, który potrafi obdarzyć opiekunów silnym uczuciem. Znudzony i osamotniony może jednak sprawiać problemy wychowawcze i niszczyć domowe wyposażenie. Pudel toy żyje średnio 15 lat.

Mops

Na liście najmniejszych psów, które zyskały olbrzymią popularność, nie może zabraknąć także mopsa. Choć, za sprawą charakterystycznego wyrazu pyska, na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie psiego melancholika, w rzeczywistości to radosny i pozytywnie nastawiony do życia pupil.

Mops na ogół osiąga wysokość 25-30 cm i wagę 6-9 kg. Piesek ten to typowy domator, który nie wymaga długich spacerów ani ekstremalnych rozrywek. Z pewnością doceni za to ciepłe legowisko. Ze względu na zrównoważony temperament, łagodne usposobienie i niewyczerpane pokłady cierpliwości dobrze dogaduje się z dziećmi. Pies tej rasy silnie przywiązuje się do swoich opiekunów i nie szczędzi im czułości. Ze względu na skróconą kufę jest wrażliwy na warunki termiczne. Przeciętnie żyje 12-16 lat.

Rosyjski toy

Rosyjski toy to elegancki mały psiak (wysokość: 20-28 cm, masa ciała: 1,5-3 kg), o smukłej sylwetce i długich kończynach. Znana jest odmiana krótkowłosa i długowłosa. Dzięki specyficznej budowie piesek ten nie ma problemu z dotrzymaniem kroku amatorom długich spacerów. Małemu czworonogowi nie brakuje także chęci do zabawy. Pies tej rasy jest czujny i dosyć reaktywny, dlatego z pewnością zaalarmuje wszystkich o dostrzeżonym niebezpieczeństwie. Do obcych z reguły podchodzi z rezerwą. Rosyjski toy to zdrowy pies, który może żyć nawet 17-18 lat.

Bichon frise

Bichon frise to kolejny wesoły psiak, który łatwo zjednuje sobie ludzi. Przeciętny wzrost przedstawicieli tej rasy to: 23-30 cm, a średnia waga: 3-5 kg. Niewielkie zwierzaki potrafią obdarzyć swoich opiekunów wyjątkowym uczuciem. Bichony uwielbiają bliskość człowieka i przepadają za pieszczotami. Chętnie nawiązują kontakty z gośćmi i innymi czworonogami. Nie wykazują instynktu łowieckiego ani tendencji do obrony swojego terytorium. Ze względu na łagodne usposobienie i zamiłowanie do zabawy dobrze czują się w towarzystwie dzieci. Z natury są wrażliwe i często bardzo przeżywają nieobecność opiekunów w domu.

Bichon frise'y to psy bystre i podatne na szkolenie, które chętnie uczą się sztuczek. Z uwagi na ich wysoki poziom energii trzeba zapewnić im regularną aktywność fizyczną. Należy pamiętać też o skrupulatnej pielęgnacji szaty. Bichony to jedne z najbardziej długowiecznych czworonogów – w sprzyjających warunkach mogą dożyć nawet 20 lat. 

Autorka tekstu: Marta Majewska 
 

« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.