Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Psy z włosami – sprawdź rasy psów, które mają włosy



Przyjęło się, że rasy psów z włosami nie uczulają, a zatem idealnie nadają się dla osób z alergią, marzących o własnym czworonożnym przyjacielu. Czy to prawda? Poznaj najpopularniejsze rasy psów z włosem i sprawdź, które z nich faktycznie mogą zamieszkać pod jednym dachem z alergikiem!
 

Sierść a włosy u psa. Czy psy mają włosy?

Jeden z często powielanych mitów głosi, że psy dzielą się na rasy z sierścią oraz rasy z włosami. Niestety nie jest to do końca prawidłowy podział. Tak naprawdę wszystkie psy posiadają sierść, nie licząc oczywiście tych ras, które genetycznie pozbawione są okrywy włosowej całkowicie lub częściowo.
 
Warto wiedzieć, że szata psa składa się z dwóch warstw – włosa okrywowego oraz podszerstka. Ta druga warstwa znajduje się bezpośrednio przy skórze, pod dłuższym włosem okrywowym. Podszerstek psa jest miękki i puchaty, dzięki czemu znakomicie chroni go przed chłodem. Co ciekawe, nie wszystkie psy posiadają tę warstwę. Psy pozbawione podszerstka, a dysponujące jedynie wierzchnią warstwą sierści, czyli włosem okrywowym, to właśnie te określane mianem psów z włosami.
 

Małe psy z włosami - najpopularniejsze rasy psów z włosami

Psy z włosami zamiast sierści dwuwarstwowej nie gubią futra tak obficie, jak pozostałe zwierzaki. Dzięki temu łatwiej  jest utrzymać czystość w domu, choć trzeba pamiętać, że ich pielęgnacja wymaga nieco więcej wysiłku. Większość ras psów z włosem nadaje się też na towarzysza dla alergika, ponieważ nie wywołuje uczulenia. Jakie to psy? Oto 4 najbardziej znane małe rasy psów z włosami.
 
Yorkshire terrier
Małe yorki to chyba najlepiej znana rasa psów z włosami. Te drobne psiaki nie ważą więcej niż 2-3 kg, a wysokość, jaką osiągają, nie przekracza zwykle 25 cm. Yorkshire terier obdarzony jest długą, prostą sierścią, niezwykle lśniącą i miękką w dotyku. Ze względu na specyficzną strukturę włosa pies ten wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji i częstych kąpieli. Sierść yorka należy regularnie przycinać i pielęgnować za pomocą specjalnych kosmetyków.
 
Yorkshire terier będzie doskonałym kompanem dla singla lub rodziny z nieco starszymi dziećmi. Jego niepozorny wygląd może mylić, ale w istocie jest on psem odważnym, inteligentnym i bardzo aktywnym. To zdecydowanie nie jest typ kanapowca, który szczęśliwie prześpi cały dzień. Ten psiak potrzebuje ruchu i zajęcia. Obdarzony jest też silnym instynktem łowieckim, z racji tego, że w przeszłości był psem towarzyszącym człowiekowi nie na salonach, a w polowaniach!
 
Maltańczyk
Kolejne psy z włosami to między innymi maltańczyki. Te miniaturowe psiaki ważą około 4 kg i dorastają do 25 cm wysokości w kłębie. Ich sierść jest biała, gęsta i błyszcząca. Włos powinien być prosty, jedwabisty i przyjemny w dotyku. Wzorzec rasy nie dopuszcza loków ani fal. Co ciekawe, włosy maltańczyka wypadają rzadko i w niewielkiej ilości. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają codziennego czesania, a średnio co 2–4 miesiące należy strzyc je u groomera. Maltańczyki to wesołe, pełne energii zwierzaki, które źle znoszą samotność. Do szczęścia potrzeba im wiele uwagi ze strony opiekuna. Uwielbiają spędzać czas ze swoją rodziną na zabawie, pieszczotach i aktywnych spacerach. Dlatego raczej nie nadają się dla osób zapracowanych, spędzających dużo czasu poza domem. Rasa żyje od 12 do 15 lat.
 
Shih tzu
Mówiąc o rasach psów z włosami nie można zapomnieć o shih tzu! To kolejny niewielki piesek do towarzystwa, ważący około 8 kg, a mierzący nie więcej niż 27 cm. Jego sierść jest długa i jedwabista w dotyku, choć na głowie układa się charakterystycznie w kształt chryzantemy. Włos wymaga skracania średnio raz na 2–4 miesiące i regularnego rozczesywania. Shih tzu to psy inteligentne i energiczne. Dużo śpią w ciągu doby, ale potrzebują regularnych, wyczerpujących spacerów. Mają silny instynkt stadny, więc mocno przywiązują się do swego opiekuna. Są lojalne, oddane rodzinie i wprost uwielbiają spędzać czas na zabawach. Doskonale sprawdzą się więc w roli przyjaciół dla rodzin z dziećmi. Prawidłowo żywiony i pielęgnowany shih tzu może żyć nawet do 17 lat!
 
Bichon frisé
To kolejna mała rasa psów z włosami. Jej wysokość nie przekracza 30 cm, a waga 5 kg. Sierść bichona jest jedwabista i niezwykle delikatna, może też tworzyć estetyczne luźne loki. Włos jest jednak nieco kruchy, więc wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Trzeba go codziennie rozczesywać i przycinać raz na kilka miesięcy. Rasa odznacza się niezwykle przyjacielskim usposobieniem. Bichon bardzo przywiązuje się do opiekuna, uwielbia towarzystwo i nie lubi zostawać sam. Pomimo niewielkich rozmiarów jest też niezwykle odważny i energiczny. Wyróżnia go  nieco uparty charakter. Bichon jest psem, którego niełatwo wyszkolić, więc już od małego należy dbać o dyscyplinę i dobre wychowanie.
 
↓ Szampony dla psów ↓ 

Duże psy z włosami zamiast sierści

Istnieje też kilka większych ras psów z włosami, które mogą nadawać się dla alergików. Przedstawiamy 5 najlepiej znanych dużych ras psów obdarzonych włosami zamiast sierści.
 
Pudel
Przedstawiciele tej rasy należą do czołówki najinteligentniejszych psów na świecie. Dziś kojarzą się głównie z salonami, ale kiedyś pudle brały udział w polowaniach na lądzie i w wodzie. Psy tej rasy są niezwykle towarzyskie i rodzinne, mają doskonałą pamięć i bardzo szybko się uczą. Uwielbiają mieć zajęcie i źle znoszą nudę, dlatego najlepiej nadają się dla osób stosunkowo aktywnych. Istnieje kilka odmian pudli w zależności od gabarytów. Największe psy tej rasy mogą ważyć prawie 30 kg, przy wysokości około 60 cm w kłębie. Pudle mają kędzierzawe włosy, o nieco wełnistej strukturze. Powinny być dość grube i gęste, a przy tym zwijać się w regularne, elastyczne loki. Raz na kilka miesięcy włosy należy podcinać, a oprócz tego trzeba pamiętać o regularnych kąpielach.
 
Samoyed
To kolejny przedstawiciel dużych ras obdarzonych włosami. Samojed osiąga wysokość 57 cm, a jego waga waha się w graniach około 30 kg. Jego szata jest gruba, obfita i bardzo gęsta. Wymaga systematycznego wyczesywania sierści i szczotkowania, ponieważ zaniedbana ma tendencję do kołtunienia.
 
Samojed to pies szalenie aktywny, więc nadaje się wyłącznie dla osób, które będą potrafiły spożytkować jego niewyczerpalną energię. Zwierzaki te wykorzystywano pierwotnie do zaganiania reniferów, stróżowania oraz jako psy pociągowe. Dziś świetnie odnajdują się w wielu psich sportach.
 
Sznaucer olbrzym
Podobnie jak sznaucer miniaturowy oraz średni jest jednym z największych ekstrawertyków pośród czworonogów. To dumny i wierny opiekunowi pies, który swym radosnym i figlarnym usposobieniem potrafi zjednać sobie serca wszystkich domowników. Przedstawiciele tej rasy odznaczają się beztroskim, spontanicznym temperamentem i wielkim zamiłowaniem do wszelkich zabaw oraz psot.
 
Pielęgnacja sierści sznaucera polega na systematycznym czesaniu oraz strzyżeniu co 2-4 miesiące. 
 
Terier bedlington
To pies o wyjątkowej szacie – gęstej, kręconej i odstającej od skóry. Dzięki niej zwierzak ten przypomina nieco uroczą, puchatą owieczkę. Tymczasem potrafi być niezwykle uparty i niezależny. Bedlington jest sympatyczny, otwarty i bardzo oddany swojej rodzinie, ale przeważnie przywiązuje się tylko do jednego z domowników. Jest energiczny i uwielbia wszelkie aktywności, od długich spacerów, po bieganie za rowerem. Świetnie radzi sobie także w psich sportach. Z uwagi na zadziorną upartą naturę wymaga jednak konsekwentnego szkolenia i wczesnej socjalizacji.
 
Basenji
Wesoły, pełen energii i chęci do zabawy pies, przy którym po prostu nie sposób się nudzić. Basenji to pupil idealny dla osób aktywnych, które dużo czasu spędzają na dworze. Ich pielęgnacja nie sprawa większych trudności. Psy te gubią bardzo mało sierści, ale martwy włos należy wyczesywać przynajmniej raz na 2 tygodnie. Idealnie sprawdza się do tego gumowe zgrzebło, które zbiera krótkie włosy i nabłyszcza sierść.
 

Czy pies z włosami jest odpowiedni dla alergika?

Chyba każdy spotkał się kiedyś ze stwierdzeniem, że pies z włosami nie uczula i może bez przeszkód zamieszkać w domu osoby z alergią. Ile w tym prawdy? Niestety tak postawiona teza to mit. Zarówno psy z dwiema warstwami sierści, jak i czworonogi z włosami mogą powodować reakcje alergiczne. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – to nie sierść czy włos psa powoduje alergię, a białko zawarte w jego ślinie, skórze, moczu oraz kale. Sierść jest wyłącznie nośnikiem alergenu, za pomocą którego rozprzestrzenia się w środowisku i otoczeniu zwierzęcia. To właśnie dlatego psy z podszerstkiem, które obficie linieją, wywołują najbardziej dotkliwe i uciążliwe reakcje uczuleniowe.
 
Psy obdarzone włosami mają tę zaletę, że gubią mniej sierści niż inne czworonogi. Dzięki temu ilość alergenu w otoczeniu też jest znacznie mniejsza, a ewentualne objawy alergii nie powinny być tak dokuczliwe, czy niebezpieczne. Nie można jednak mówić o tym, że psy z włosami są hipoalergiczne. Jak zatem wybrać psa dla alergika?
 

Jaka rasa psa dla osób z alergią?

Trzeba pamiętać, że za uczulenie odpowiedzialne są białka obecne w organizmie każdego psa. A zatem kontakt z jakimkolwiek czworonogiem może zakończyć się dolegliwościami alergicznymi. Jednak fakt, że niektóre rasy nie linieją albo zrzucają minimalne ilości futra może sprawić, że do otoczenia trafi mocno ograniczona ilość alergenów. Im mniej psiej sierści unosi się w powietrzu, tym mniej szkodliwych czynników przedostanie się do Twojego organizmu.
 
Jeśli jesteś uczuleniowcem i szukasz czworonoga dla siebie, weź pod uwagę strukturę sierści swojego kandydata. Dobrym wyborem będą tutaj psy bez sierści lub zwierzaki z włosami.
 
Psem odpowiednim dla alergika jest, na przykład basenji, gubiący naprawdę minimalne ilości sierści. Równie dobrze sprawdzi się pudel, którego gęsta, wełnista sierść hamuje wydzielanie alergenów z naskórka i ich przenikanie do otoczenia.
 
Wiele psów z włosami może mieszkać w domu uczuleniowca pod warunkiem, że opiekun nie zapomni o zasadach higieny. Zarówno swojej, jak i pupila. Decydując się na psa, nie można zapominać o systematyczniej pielęgnacji szaty psa, a także o unikaniu kontaktu ze jego śliną. Przed podjęciem decyzji o zakupie zwierzaka, warto skonsultować się też z lekarzem alergologiem.
 
 
Autorka: Angelika Podgajna
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.