Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Pierwsze dni kota w domu. Jak dobrze oswoić kociaka i dorosłego kota?



Koty to stworzenia o dość trudnym, a jednocześnie delikatnym charakterze. Wszelkie nowości i zmiany w dotychczasowej rutynie to dla nich czynniki generujące olbrzymi stres i niepokój. Jednym z takich czynników może być pojawienie się obcego kota. Dziś podpowiemy, jak wprowadzić drugiego kota do domu i jak przyzwyczaić do siebie oba zwierzaki.
 

Pierwsze dni kota w domu – z czym musisz się liczyć?

Aby wprowadzić do domu nowego kota, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, koty to stworzenia terytorialne, które niechętnie witają obcych intruzów na swoim łowieckim rewirze. Nasze mieszkanie jest dla pupila właśnie takim terytorium, o które może walczyć z obcym kotem, jeśli poczuje się przez niego zagrożony. Bójki o terytorium nie są niczym niezwykłym pośród kotów wolnożyjących i dzikich kuzynów naszych domowych futrzaków.
 
Po drugie, jak już wspomniano, koty nie lubią gwałtownych zmian. Zwierzaki te przyzwyczajają się do rutyny i swojego otoczenia, a wszelkie zmiany w nim zachodzące są źródłem ogromnego stresu i napięcia. Zdarza się, że koty zachowują się nieswojo pod wpływem pojawienia się nowego członka rodziny, remontów czy drobnych zmian w układzie mebli. Wprowadzenie nowego kota do domu będzie poważną zmianą, na którą starszy kot na pewno nie jest gotowy.
 
↓ Legowiska dla kotów ↓ 
 

Jak przygotować się na przybycie nowego kota do domu?

Na to jak szybko jeden kot przywyknie do drugiego, wpływa charakter oraz wiek zwierzęcia. Niektóre koty są na tyle śmiałe i towarzyskie, że bez problemu akceptują wokół siebie inne osobniki swojego gatunku. Dużo częściej jednak zdarza się, że jeden kot ma duże problemy z zaakceptowaniem obecności kociaka lub nowego dorosłego kota, a ich oswajanie nie przebiega tak, jak się tego spodziewaliśmy. Koty mogą na siebie syczeć i sprawiać różnego rodzaju problemy behawioralne. Zdarza się, na przykład, że kot rezydent zachowuje się agresywnie wobec kociaka, nie akceptuje jego obecności i w ogóle nie odnajduje się w nowej sytuacji.
 
Dlatego przyprowadzając nowego kota, powinniśmy poświecić nieco czasu na to, aby zwierzaki mogły się stopniowo zapoznawać, oswoić i zaakceptować. Aby ułatwić mruczkom ten trudny proces oswajania, warto odpowiednio przygotować otoczenie, tak aby walka o terytorium czy zasoby nie stała się przyczyną konfliktu pomiędzy kotem rezydentem a nowym lokatorem.

 
↓ Transportery dla kotów ↓ 
 

Jak wprowadzić drugiego kota do domu? Jakie akcesoria przygotować dla kociaka i dorosłego kota

Zanim przejdziemy do tego, jak przyzwyczaić dużego kota do małego, zastanówmy się, jakie nowe akcesoria mogą być nam potrzebne. Niestety obecny domownik raczej nie pozwoli, aby mały kotek korzystał ze jego zasobów, to znaczy miski, legowiska, zabawek, a nawet kuwety. Co więcej, przez kilka dni zwierzaki w ogóle nie powinny nawet przebywać w tych samych pomieszczeniach. Dlatego warto zadbać o to, by od początku zarówno kot rezydent, jak i nowy domownik posiadali swoje własne wyprawki. W pierwszej kolejności potrzebne będą:
 
  • dodatkowa kuweta - niestety nawet koty, które dobrze się znają i akceptują, rzadko chcą załatwiać się do tej samej kuwety. Tym bardziej należy się liczyć z tym, że nie zgodzą się na to dwa zupełnie obce sobie czworonogi. W mieszkaniu powinny zatem znajdować się przynajmniej dwie kuwety, tak aby każdy z mruczków mógł korzystać z własnej,
  • dodatkowy zestaw misek z jedzeniem i wodą – gdy w mieszkaniu pojawi się mały kotek, musimy koniecznie zorganizować dla niego własny komplet misek na wodę, karmę suchą oraz mokrą. Co więcej, warto tak zorganizować przestrzeń w mieszkaniu, by miski kociaka znajdowały się w pewnym oddaleniu od pokarmu naszego rezydenta,
  • dodatkowe legowisko lub kocyk – widok dwóch wtulonych w siebie kotów, to coś, co chciałby zobaczyć każdy opiekun. Niestety na ten piękny obrazek przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Póki co, oba koty powinny mieć swój własny koc albo legowisko, by czuć się bezpiecznie,
  • kocia kryjówka – koty lubią obserwować otoczenie z bezpiecznego ukrycia albo chować się w ciemne zakamarki, kiedy czują strach lub niepewność. Wprowadzenie do domu obcego kota, wiąże się z koniecznością zapewnienia obu futrzakom możliwości ukrycia się przed tym drugim. W mieszkaniu powinny znaleźć się kocie budki albo drapaki z wyższymi półkami, zapewniające przytulną kryjówkę każdemu z kotów,
  • dodatkowe zabawki dla kota – ani kocię, ani dorosły kot może nie zechcieć bawić się zabawkami należącymi do rezydenta. Każdy z tych przedmiotów nosi na sobie obcy zapach drugiego kota, a dopóki futrzaki nie zdążą się zapoznać i oswoić, warto zapewnić im własne akcesoria do zabawy,
  • karma dla kota – kolejny kot może wymagać zupełnie innego sposobu żywienia niż pierwszy. Zwłaszcza kocię będzie potrzebowało pokarmu dedykowanego jego potrzebom. Zarówno karmę, jak i przysmaki dla kota należy dobrać odpowiednio do jego wieku, stanu zdrowia, trybu życia oraz preferencji smakowych.


Nowy kot w domu. Jak wybrać właściwy moment?

Jeśli planujemy adopcję kolejnego kota, warto mieć na uwadze dobro i samopoczucie starszego zwierzęcia. O ile to tylko możliwe, powinniśmy wybrać taki moment, w którym gwałtowne zmiany nie odbiją się zbyt mocno na psychice kota. Kiedy i jak wprowadzić drugiego kota do domu?
 
Przede wszystkim upewnijmy się, czy obecny pupil znajduje się w dobrej kondycji, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej. Możemy zabrać go do weterynarza, wykonać kontrolne badania, by mieć pewność, że stres nie odbije się źle na jego zdrowiu.
 
Warto też zadbać o to, aby cały proces oswajania i zapoznawania się z przybyszem był dla kota jak najmniej stresujący. Dobrze jest wziąć sobie choć kilka dni urlopu, by móc całą uwagę poświecić kotom. Pamiętajmy, że okazywanie pupilowi czułości i zainteresowania może zaważyć na relacji, jaką zbuduje z nowym domownikiem. Kot nie może poczuć się odrzucony, bo wtedy z pewnością nie zapała sympatią do przybysza, który odciągnął uwagę opiekuna.
 
Aby pomóc pupilowi przetrwać trudny czas, możemy też wyposażyć się w kocie feromony. To specjalne preparaty dostępne w sklepach zoologicznych, których woń działa na zwierzę uspakajająco i relaksująco.
 

Jak oswoić kota z kotem? Socjalizacja z izolacją

Oswajanie kotów wymaga czasu i cierpliwości. Cały proces powinien przebiegać bardzo powoli i stopniowo, ponieważ nagłe zetknięcie się dorosłego zwierzęcia z intruzem może wywołać stres i agresję. Większość behawiorystów radzi, by na samym początku całkiem odizolować od siebie oba koty. Jest to metoda zwana socjalizacją z izolacją. Na czym polega?
 
Sposób ten polega na zamknięciu kotów w oddzielnych pomieszczeniach, tak aby mogły spokojnie i powoli zapoznać się z zapachem obcego zwierzęcia, który pojawił się w ich otoczeniu. Koty mają doskonały węch i słuch, więc z pewnością nie umknie ich uwadze, że gdzieś w pobliżu znajduje się inny przedstawiciel ich gatunku. Poznając najpierw zapach obcego osobnika, kot będzie mógł przyzwyczaić się do niego i jego obecności.

↓ Zabawki dla kotów ↓ 
 
 

Jak przyzwyczaić dużego kota do małego? Stopniowe oswajanie krok po kroku

Socjalizacja dwóch kotów powinna przebiegać bardzo powoli, najlepiej w czterech etapach. Dzięki temu każdy z futrzaków będzie miał czas, by poznać nawzajem swój zapach, a potem spokojnie znieść pierwsze spotkanie.
 
Etap 1 – jak zdobyć zaufanie kota?
Kiedy młodszy kot pojawi się w naszym mieszkaniu, od razu lokujemy go w oddzielnym pomieszczeniu, do którego starszy nie będzie miał dostępu. Nowy dom pełen jest obcych zapachów i dźwięków, więc na początek pozwólmy adoptowanemu kotu rozgościć się w obcym dla niego otoczeniu. Odnalezienie się w nowym miejscu może potrwać jakiś czas, więc to jeszcze nie pora, by oswoić kota z innymi domownikami, zwłaszcza tymi o czterech łapach. Po prostu usiądźmy z nim w pokoju i pozwólmy spenetrować wszystkie zakątki. Zwierzę powinno mieć tam do dyspozycji miski z jedzeniem, legowisko, kuwetę, drapak oraz zabawki. Na tym etapie dla kota ważny jest przede wszystkim kontakt z człowiekiem. Postarajmy się spędzać z nim jak najwięcej czasu, by zdobyć zaufanie kota.
 
Etap 2 – kontakt wzrokowy kota z innym futrzakiem
Po kilku dniach, gdy koty przywykną do swoich zapachów i zaczną zachowywać spokojniej, możemy pozwolić im na kontakt wzrokowy. Takie spotkania powinny być początkowo ograniczone i dość krótkie. Możemy na przykład uchylić drzwi albo odgrodzić dwa pomieszczenia siatką. Zapoznanie się obu zwierząt powinno przebiegać w spokojnej atmosferze. Warto przemawiać łagodnie do kotów, a kiedy zachowują się spokojnie głaskać je i częstować przysmakami. W ten sposób wzmocnimy pozytywne zachowanie pupili. Kiedy zwierzęta zaczną się akceptować, możemy przejść do kolejnego etapu.
 
Etap 3 – jak zapoznać koty w tym samym pomieszczeniu
Jeśli żaden z kotów nie zachowuje się nerwowo ani agresywnie, pora na prawdziwe spotkanie. Na tym etapie pozwalamy kotom spędzać czas w tym samym pomieszczeniu. Najpierw powinien pojawić się w nim starszy lokator, a dopiero potem przybysz. Jeżeli nie jesteśmy pewni zachowania starszego z kotów, warto zająć go czymś, na przykład zabawą lub pieszczotami, a dopiero potem wpuścić kolejnego kota. Przez cały czas powinniśmy być obecni i przyglądać się zachowaniu kotów. Początkowe stroszenie sierści to jeszcze nie powód, by rozdzielać pupili. Koty muszą ustalić hierarchię, a jeśli objedzie się przy tym bez bójki, zaczną się nawzajem akceptować. Walczące koty albo syczące na siebie należy natychmiast rozdzielić.
 
Etap 4 - wydłużanie spotkań i wspólna zabawa
Behawioryści radzą, by początkowe spotkania dwóch kotów nie trwały zbyt długo. Kilka minut dziennie wystarczy w zupełności. Dopiero gdy koty przywykną do siebie, przestaną przejawiać zachowania agresywne, możemy pozwolić im na częstsze i dłuższe spotkania. Warto też zachęcać koty do wspólnej zabawy i głaskać je, poświęcając czas po równo obydwu pupilom. Na tym etapie wciąż należy karmić je osobno, dotąd aż koty zaczną się w pełni akceptować.



Autorka: Angelika Podgajna
 
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.