Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Czy koty mogą jeść lody?



W upalne dni każdy marzy o chwili ochłody. Wysokie temperatury doskwierają także domowym mruczkom. Koty, w odróżnieniu od psów, niechętnie korzystają z uroków orzeźwiających kąpieli. Może więc, by pomóc futrzakom przetrwać upały, zaserwować im słodką zimną przekąskę? Czy koty mogą jeść lody?
 

Czy można podawać kotu lody?

Gdy temperatury na zewnątrz przekraczają 30℃, większość z nas chętnie sięga po lody. Zimne przekąski nie tylko przynoszą ochłodę, ale również dostarczają kulinarnej przyjemności. Mogłoby się więc wydawać, że takie przysmaki będą idealne dla mruczących smakoszy. Nic bardziej mylnego.Czy kot może jeść lody?
 
Lody dla kotów nie stanowią wartościowego pokarmu – i to z co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze produkty tego typu często zawierają składniki szkodliwe, a nawet trujące, dla mruczków. Szczególnie niebezpieczne są lody czekoladowe czy bakaliowe, które mogą wywołać u kota zatrucie. 
 
Po drugie lody na ogół produkowane są na bazie mleka lub śmietanki. Zawarta w nich laktoza nie jest trawiona przez większość dorosłych kotów, dlatego zajadanie się lodami może spowodować u mruczków biegunki lub inne dolegliwości trawienne. 
Po trzecie lody nie mają dla kotów większej wartości odżywczej. Są bogate przede wszystkim w cukry proste, których obecność w diecie kota w większych ilościach jest niepożądana. 
 
Podając kotu lody, nie sprawimy mu też specjalnej radości. Mruczki nie mają receptorów odpowiedzianych za odbiór smaku słodkiego, dlatego jedzenie słodyczy nie sprawia im podobnej przyjemności jak nam. 
 
W przypadku podawania lodów dodatkowym problemem jest ich temperatura. Koty odbierają jako bardziej smakowite ciepłe pokarmy. W naturze zjadają swoje ofiary zaraz po upolowaniu. Kocie posiłki powinny mieć więc temperaturę pokojową. Zimne przekąski z reguły nie budzą ich większego zainteresowania. Nawet jeśli nasz pupil gustuje w takich przekąskach, powinniśmy pamiętać, że mogą one mu zaszkodzić. Silnie zmrożone produkty nierzadko podrażniają kocie gardło i powodują choroby układu oddechowego. Zdarza się również, że wywołują problemy żołądkowe. 

↓ KARMY SUCHE DLA KOTÓW   ↓ 

Lody dla kota – jakie przysmaki podawać mruczkowi latem?

Choć lody z pewnością nie są idealną przekąską dla mruczka, wiele zwierzaków nie potrafi przejść obojętnie obok takich przysmaków. Warto pamiętać, że mruczkami kieruje jednak przede wszystkim ciekawość. Kuszą ich nie same słodycze, co raczej możliwość skosztowania nowej przekąski. 
 
Jeśli nasz pupil jest prawdziwym łasuchem, zamiast dzielić się nim z lodami, lepiej poczęstować go kocimi smakołykami. Latem bardzo dobrze sprawdzą się zwłaszcza mokre karmy dla kota, które dodatkowo dostarczą zwierzakowi wody. Dobrą alternatywą dla lodów będą także przekąski w formie musów czy sosów. 
 
Jeżeli chcemy pomóc ochłodzić się zwierzakowi, możemy przygotować dla niego specjalne lody dla kota. Wystarczy, że podamy mruczkowi lekko schłodzoną mokrą karmę. Pamiętajmy jednak, żeby – z powodu ryzyka podrażnienia kociego gardła i żołądka – takie przekąski serwować kotu z dużą ostrożnością i jedynie w niewielkich ilościach. W trakcie upałów do miseczki z wodą można także dodawać kostki lodu – obniżą one temperaturę płynu i sprawią, że dłużej pozostanie chłodny. 
 
Generalnie serwowanie mruczkom zimnych przekąsek nie ma jednak uzasadnienia dietetycznego, dlatego należy traktować je jedynie jako okazjonalny przysmak.
 

Jak pomóc kotu przetrwać upał?

Koty powszechnie uznawane są za zwierzęta ciepłolubne. Nawet dla nich temperatury przekraczające 30℃ są jednak uciążliwe. Koty prawie nie mają gruczołów potowych, dlatego nie są w stanie efektywnie radzić sobie z oddawaniem nadmiaru ciepła do otoczenia. W trakcie upalnych dni powinniśmy więc szczególnie zadbać o ich bezpieczeństwo. 
 
Podstawą jest zapewnienie kotu w czasie upałów chłodnego miejsca do wypoczynku. Jeśli nasz zwierzak większość dnia spędza w ogrodzie, możemy zaaranżować dla niego zacienioną przestrzeń wypoczynkową pod wysokimi drzewami. Dobrym pomysłem może okazać się także umieszczenie w ogrodzie dużego parasola ochronnego. 
 
W przypadku kotów niewychodzących bardzo ważne jest zapewnienie zwierzakom optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Pomocne może okazać się zasłonięcie okien firanami lub żaluzjami, które ograniczą dopływ promieni słonecznych. W czasie upałów warto też skorzystać z wentylatora – należy umieścić go jednak w taki sposób, by kot nie miał do niego bezpośredniego dostępu. O świcie i późnym wieczorem można wywietrzyć mieszkanie. Nie pozostawiajmy jednak mruczka samego przy otwartym ani uchylonym oknie – koniecznie zabezpieczmy je siatką. 

Jeśli wychodzimy na dłużej z domu, w żadnym wypadku nie pozostawiajmy kota w zamkniętym pomieszczeniu ani w wolierze – pozwólmy mu przemieszczać się po domu, by mógł znaleźć dogodne warunki do wypoczynku. W ochłodzeniu się kotu pomóc może wylegiwanie się na zimnym podłożu. Z tego względu warto udostępnić pupilowi zimne kafelki (np. w łazience). Innym dobrym rozwiązaniem jest zakup maty chłodzącej lub umieszczenie pod kocim posłaniem butelki z zamrożoną wodą. 
 
Jeśli nasz zwierzak jest zapalonym wędrowcem, postarajmy się dostosować harmonogram jego spacerów do temperatury otoczenia. W miarę możliwości nie wypuszczajmy go z domu w samo południe. 
 
Koty, które piją niechętnie, są w czasie upałów szczególnie narażone na odwodnienie. By uchronić je przed problemami, warto – w domu i ogrodzie – w kilku miejscach umieścić miseczki z chłodną wodą. Dobrym pomysłem może okazać się również zakup fontanny dla kota – płynąca woda jest zwykle dla mruczków dużo bardziej atrakcyjna niż stojąca. Dodatkowo woda w fontannie jest regularnie schładzana. 
 
Zdarza się, że koty w czasie upalnych dni nie mają apetytu. Zwykle krótkotrwały spadek apetytu u pupila nie jest sygnałem do niepokoju. Ma on związek ze spadkiem tempa metabolizmu z powodu wzrostu temperatury otoczenia. Latem można zwiększyć częstotliwość kocich posiłków i podawać zwierzakowi nieco mniejsze porcje pokarmu.
 
W trakcie upałów nie zaniedbujmy też regularnego wyczesywania kociego futerka. Mruczki, by się ochłodzić, intensywnie się wylizują. Może to doprowadzić do tworzenia się w ich przewodzie pokarmowym kul włosowych. Koniecznie sięgnijmy więc po preparaty lub przysmaki odkłaczające.

 

Autorka: Marta Majewska 
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.